Django - en to bs translation catalogue (208 entries)

en: Arabic
bs: arapski

en: Bulgarian
bs: bugarski

en: Bengali
bs: bengalski

en: Bosnian
bs: bosanski

en: Catalan
bs: katalonski

en: Czech
bs: češki

en: Welsh
bs: velški

en: Danish
bs: danski

en: German
bs: njemački

en: Greek
bs: grčki

en: English
bs: engleski

en: Spanish
bs: španski

en: Estonian
bs: estonski

en: Basque
bs: baskijski

en: Persian
bs: persijski

en: Finnish
bs: finski

en: French
bs: francuski

en: Frisian
bs: frišanski

en: Irish
bs: irski

en: Galician
bs: galski

en: Hebrew
bs: hebrejski

en: Hindi
bs: hindi

en: Croatian
bs: hrvatski

en: Hungarian
bs: mađarski

en: Icelandic
bs: islandski

en: Italian
bs: italijanski

en: Japanese
bs: japanski

en: Georgian
bs: gruzijski

en: Khmer
bs: kambođanski

en: Kannada
bs: kanada

en: Korean
bs: korejski

en: Lithuanian
bs: litvanski

en: Latvian
bs: latvijski

en: Macedonian
bs: makedonski

en: Dutch
bs: holandski

en: Norwegian
bs: norveški

en: Polish
bs: poljski

en: Portuguese
bs: portugalski

en: Brazilian Portuguese
bs: brazilski portugalski

en: Romanian
bs: rumunski

en: Russian
bs: ruski

en: Slovak
bs: slovački

en: Slovenian
bs: slovenački

en: Albanian
bs: albanski

en: Serbian
bs: srpski

en: Serbian Latin
bs: srpski latinski

en: Swedish
bs: švedski

en: Tamil
bs: tamilski

en: Telugu
bs: telugu

en: Thai
bs: tajlandski

en: Turkish
bs: turski

en: Ukrainian
bs: ukrajinski

en: Vietnamese
bs: vijetnamežanski

en: Simplified Chinese
bs: novokineski

en: Traditional Chinese
bs: starokineski

en: Enter a valid value.
bs: Unesite ispravnu vrijednost.

en: This URL appears to be a broken link.
bs: Ovaj URL izgleda ne vodi nikuda.

en: Enter a valid URL.
bs: Unesite ispravan URL.

en: Enter a valid e-mail address.
bs: Unesite važeću email adresu.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
bs: Unesite ispravan „slug“, koji se sastoji od slova, brojki, donjih crta ili crtica.

en: Enter a valid IPv4 address.
bs: Unesite ispravnu IPv4 adresu.

en: Enter only digits separated by commas.
bs: Unesite samo brojke razdvojene zapetama.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
bs: Pobrinite se da je ova vrijednost %(limit_value)s (trenutno je %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
bs: Ova vrijednost mora da bude manja ili jednaka %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
bs: Ova vrijednost mora biti veća ili jednaka %(limit_value)s.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
bs: Pobrinite se da ova vrijednost ima najmanje %(limit_value)d znamenki (trenutno ima %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
bs: Pobrinite se da ova vrijednost ima najviše %(limit_value)d znamenki (ima %(show_value)d).

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
bs: %(field_name)s mora da bude jedinstven za %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
bs: %(model_name)s sa ovom vrijednošću %(field_label)s već postoji.

en: and
bs: i

en: Value %r is not a valid choice.
bs: Vrijednost %r nije dozvoljen izbor.

en: This field cannot be null.
bs: Ovo polje ne može ostati prazno.

en: This field cannot be blank.
bs: Ovo polje ne može biti prazno.

en: Field of type: %(field_type)s
bs: Polje tipa: %(field_type)s

en: Integer
bs: Cijeo broj

en: This value must be an integer.
bs: Ova vrijednost mora biti cijelobrojna.

en: This value must be either True or False.
bs: Ova vrijednost mora biti True ili False.

en: Boolean (Either True or False)
bs: Bulova vrijednost (True ili False)

en: String (up to %(max_length)s)
bs: String (najviše %(max_length)s znakova)

en: Comma-separated integers
bs: Cijeli brojevi razdvojeni zapetama

en: Date (without time)
bs: Datum (bez vremena)

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
bs: Unesite ispravan datum u formatu GGGG-MM-DD.

en: Invalid date: %s
bs: Neispravan datum: %s

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
bs: Unesite ispravan datum/vrijeme u formatu GGGG-MM-DD ČČ:MM[:ss[.uuuuuu].

en: Date (with time)
bs: Datum (sa vremenom)

en: This value must be a decimal number.
bs: Ova vrijednost mora biti decimalni broj

en: Decimal number
bs: Decimalni broj

en: E-mail address
bs: Email adresa

en: File path
bs: Putanja fajla

en: This value must be a float.
bs: Ova vrijednost mora biti broj sa klizećom zapetom

en: Floating point number
bs: Broj sa pokrenom zapetom

en: Big (8 byte) integer
bs: Big (8 bajtni) integer

en: IP address
bs: IP adresa

en: This value must be either None, True or False.
bs: Ova vrijednost mora biti ili None, ili True, ili False.

en: Boolean (Either True, False or None)
bs: Bulova vrijednost (True, False ili None)

en: Text
bs: Tekst

en: Time
bs: Vrijeme

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
bs: Unesite ispravno vrijeme u formatu ČČ:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: XML text
bs: XML tekst

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
bs: Model %(model)s sa pk %(pk)r ne postoji.

en: Foreign Key (type determined by related field)
bs: Strani ključ (tip određen povezanim poljem)

en: One-to-one relationship
bs: Jedan-na-jedan odnos

en: Many-to-many relationship
bs: Više-na-više odsnos

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
bs: Držite „Control“, ili „Command“ na Mac-u da biste obilježili više od jedne stavke.

en: This field is required.
bs: Ovo polje se mora popuniti.

en: Enter a whole number.
bs: Unesite cijeo broj.

en: Enter a number.
bs: Unesite broj.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
bs: Ne smije biti ukupno više od %s cifara. Provjerite.

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
bs: Ne smije biti ukupno više od %s decimalnih mijesta. Provjerite.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
bs: Ne smije biti ukupno više od %s cifara prije zapete. Provjerite.

en: Enter a valid date.
bs: Unesite ispravan datum.

en: Enter a valid time.
bs: Unesite ispravno vrijeme

en: Enter a valid date/time.
bs: Unesite ispravan datum/vrijeme.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
bs: Fajl nije prebačen. Provjerite tip enkodiranja formulara.

en: No file was submitted.
bs: Fajl nije prebačen.

en: The submitted file is empty.
bs: Prebačen fajl je prazan.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
bs: Naziv fajla mora da sadrži bar %(max)d slovnih mijesta (trenutno ima %(length)d).

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
bs: Prebacite ispravan fajl. Fajl koji je prebačen ili nije slika, ili je oštećen.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
bs: %(value)s nije među ponuđenim vrijednostima. Odaberite jednu od ponuđenih.

en: Enter a list of values.
bs: Unesite listu vrijednosti.

en: Order
bs: Redoslijed

en: Delete
bs: Obriši

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
bs: Ispravite dupli sadržaj za polja: %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
bs: Ispravite dupli sadržaj za polja: %(field)s, koji mora da bude jedinstven.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
bs: Ispravite dupli sadržaj za polja: %(field_name)s, koji mora da bude jedinstven za %(lookup)s u %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
bs: Ispravite duple vrijednosti dole.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
bs: Strani ključ se nije poklopio sa instancom roditeljskog ključa.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
bs: Odabrana vrijednost nije među ponuđenima. Odaberite jednu od ponuđenih.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
bs: %s nije među ponuđenim vrijednostima. Odaberite jednu od ponuđenih.

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
bs: „%s“ nije ispravna vrijednost za primarni ključ.

en: Change
bs: Izmjeni

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: yes,no,maybe
bs: da,ne,možda

en: p.m.
bs: po p.

en: a.m.
bs: prije p.

en: midnight
bs: ponoć

en: noon
bs: podne

en: Monday
bs: ponedjeljak

en: Tuesday
bs: utorak

en: Wednesday
bs: srijeda

en: Thursday
bs: četvrtak

en: Friday
bs: petak

en: Saturday
bs: subota

en: Sunday
bs: nedjelja

en: Mon
bs: pon.

en: Tue
bs: uto.

en: Wed
bs: sri.

en: Thu
bs: čet.

en: Fri
bs: pet.

en: Sat
bs: sub.

en: Sun
bs: ned.

en: January
bs: januar

en: February
bs: februar

en: March
bs: mart

en: April
bs: april

en: May
bs: maj

en: June
bs: juni

en: July
bs: juli

en: August
bs: august

en: September
bs: septembar

en: October
bs: oktobar

en: November
bs: novembar

en: December
bs: decembar

en: jan
bs: jan.

en: feb
bs: feb.

en: mar
bs: mar.

en: apr
bs: apr.

en: may
bs: maj.

en: jun
bs: jun.

en: jul
bs: jul.

en: aug
bs: aug.

en: sep
bs: sep.

en: oct
bs: okt.

en: nov
bs: nov.

en: dec
bs: dec.

[ctx: abbrev. month]
en: July
bs: juli

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
bs: august

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
bs: septembar

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
bs: oktobar

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
bs: novembar

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
bs: decembar

[ctx: alt. month]
en: January
bs: januar

[ctx: alt. month]
en: February
bs: februar

[ctx: alt. month]
en: March
bs: mart

[ctx: alt. month]
en: April
bs: april

[ctx: alt. month]
en: May
bs: maj

[ctx: alt. month]
en: June
bs: juni

[ctx: alt. month]
en: July
bs: juli

[ctx: alt. month]
en: August
bs: august

[ctx: alt. month]
en: September
bs: septembar

[ctx: alt. month]
en: October
bs: oktobar

[ctx: alt. month]
en: December
bs: decembar

en: or
bs: ili

en: minutes
bs: minuta

en: DATE_FORMAT
bs: j. N Y.

en: DATETIME_FORMAT
bs: j. N. Y. G:i T

en: TIME_FORMAT
bs: G:i

en: YEAR_MONTH_FORMAT
bs: F Y.

en: MONTH_DAY_FORMAT
bs: j. F

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
bs: %(verbose_name)s je uspješno kreiran.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
bs: %(verbose_name)s je uspješno ažuriran.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
bs: %(verbose_name)s je obrisan.

en: No year specified
bs: Godina nije naznačena

en: No month specified
bs: Mjesec nije naznačen

en: No day specified
bs: Dan nije naznačen

en: No week specified
bs: Sedmica nije naznačena
