Django - en to hr translation catalogue (164 entries)

en: Antwerp
hr: Antwerpen

en: Balearic Islands
hr: Balearsko otočje

en: Banska Bystrica region
hr: Regija Banska Bystrica

en: Basque Country
hr: Baskija

en: Bratislava region
hr: Regija Bratislava

en: Brussels
hr: Brisel

en: Canary Islands
hr: Kanarski Otoci

en: Carlsbad Region
hr: Karlovarski kraj

en: Castile and Leon
hr: Kastilja i Leon

en: Castile-La Mancha
hr: Kastilja-La Mancha

en: Catalonia
hr: Katalonija

en: Central Bohemian Region
hr: Središnja Češka

en: Central Scotland
hr: Centralna Škotska

en: Co-ordination numbers are not allowed.
hr: Koordinacijski brojevi nisu dozvoljeni.

en: Cornwall and Isles of Scilly
hr: Cornwall i Otoci Scilly

en: County Antrim
hr: Županija Antrim

en: County Armagh
hr: Županija Armagh

en: County Down
hr: Županija Down

en: County Fermanagh
hr: Županija Fermanagh

en: County Londonderry
hr: Županija Londonderry

en: County Tyrone
hr: Županija Tyrone

en: East Flanders
hr: Istočna Flandrija

en: England
hr: Engleska

en: Enter a 4 digit post code.
hr: Unesite poštanski kod sa 4 numerička znaka.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
hr: Unesite švedski poštanski broj formata XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
hr: Unesite državu ili teritorij u SAD-u.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
hr: Unesite datum rođenja formata XXXXXX/XXXX ili XXXXXXXXXX.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
hr: Unesite ispravan poštanski broj formata NNNN ili ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
hr: Unesi poštanski broj formata XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
hr: Unesite poštanski broj formata XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
hr: Unesite poštanski broj u formatu XXXXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
hr: Unesi ispravan poštanski broj formata XXXXX ili XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
hr: Unesite poštanski broj u formatu XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
hr: Unesite poštanski broj formata XXXXXXX or XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
hr: Unesite ispravan porezni broj (NIP) formata XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
hr: Unesite ispravan broj socijalnog osiguranja Austrije formata XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
hr: Unesite valjani CI broj u X.XXX.XXX-X, XXXXXXX-X ili XXXXXXXX formatu.

en: Enter a valid CI number.
hr: Unesite ispravan CI broj.

en: Enter a valid CIF.
hr: Unesite ispravan CIF.

en: Enter a valid CNP.
hr: Unesite ispravan CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
hr: Unesite ispravan CUIT formata XX-XXXXXXXX-X ili XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
hr: Unesite valjani kanadski broj socijalnog osiguranja formata XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
hr: Unesite ispravan čileanski RUT

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
hr: Unesite ispravan čileanski RUT formata XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
hr: Unesite ispravan broj finskog socijalnog osiguranja.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
hr: Unesite broj njemačke identifikacijske kartice formata XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
hr: Unesite ispravan IBAN formata ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IC number.
hr: Unesite ispravan IC broj.

en: Enter a valid ID number.
hr: Unesite valjani ID broj.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
hr: Unesite ispravan islandski identifikacijski broj formata XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
hr: Unesi ispravan kuvajtski Civil ID broj.

en: Enter a valid NIK/KTP number
hr: Unesite ispravan NIK/KTP broj.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
hr: Unesite ispravan broj norveškog socijalnog osiguranja.

en: Enter a valid SoFi number
hr: Unesite ispravan SoFi broj

en: Enter a valid Social Security number.
hr: Unesite ispravan broj socijalnog osiguranja.

en: Enter a valid South African ID number
hr: Unesi ispravan južnoafrički ID broj.

en: Enter a valid South African postal code
hr: Unesite ispravan južnoafrički poštanski broj.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
hr: Unesite valjani broj švedske organizacije.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
hr: Unesite ispravan švedski osobni identifikacijski broj.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
hr: Unesite ispravan švicarski identifikacijski broj ili broj putovnice formata X1234567<0 ili 1234567890

en: Enter a valid Turkish Identification number.
hr: Unesite valjani turski identifikacijski broj.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
hr: Unesi ispravan broj socijalnog osiguranja S.A.D.-a formata XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid VAT number.
hr: Unesite ispravan VAT broj.

en: Enter a valid birth number.
hr: Unesite ispravan datum rodenja.

en: Enter a valid phone number
hr: Unesite ispravan telefonski broj

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
hr: Unesite valjani broj telefona u jednom od formata 0x xxx xx xx, xx xx xx 0xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x . xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx ili 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
hr: Unesite ispravan broj telefona u jednom od formata 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX ili 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
hr: Unesite ispravan poštanski broj

en: Enter a valid postal code
hr: Unesite ispravan poštanski broj

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
hr: Unesite ispravan poštanski broj formata XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
hr: Unesite ispravan poštanski broj u rasponu i formatu od 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
hr: Unesite važeći poštanski broj u rasponu i formatu 1xxx - 9XXX.

en: Enter a valid postcode.
hr: Unesite ispravan poštanski broj.

en: Enter a valid vehicle license plate number
hr: Unesite ispravanu registraciju za vozilo

en: Enter a valid zip code.
hr: Unesite ispravan zip kod.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
hr: Unesite poštanski broj u formatu XXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
hr: Unesite zip kod formata XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
hr: Unesite zip kod formata XXXXX or XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
hr: Unesite zip kod formata XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
hr: Unesite zip kod formata XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
hr: Unesi ispravan zip kod formata XXXXXXX.

en: Estado de México
hr: Država Meksiko

en: Federal Government
hr: Federalna vlada

en: Flemish Brabant
hr: Flamanski Brabant

en: Flemish Region
hr: Flamanska regija

en: Geneva
hr: Ženeva

en: Hradec Region
hr: Královéhradečki kraj

en: Invalid CNPJ number.
hr: Neispravan CNPJ broj.

en: Invalid CPF number.
hr: Neispravan CPF broj.

en: Invalid CUIT.
hr: Neispravan CUIT.

en: Invalid checksum for CIF.
hr: Neispravan checksum za CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
hr: Neispravan checksum za NIF

en: Invalid checksum for NIF.
hr: Neispravan checksum za NIF

en: Invalid checksum for bank account number.
hr: Neispravan checksum za broj bankovnog računa.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
hr: Neispravnan opcijonalni parametar spol, ispravne vrijednosti su 'f' i 'm'

en: Jakarta
hr: Džakarta

en: Kosice region
hr: Regija Kosice

en: Lesser Poland
hr: Mala Poljska

en: Liberec Region
hr: Liberečki kraj

en: Lower Austria
hr: Donja Austrija

en: Lower Saxony
hr: Donja Saska

en: Lower Silesia
hr: Donja Šleska

en: Luxembourg
hr: Luksemburg

en: Moravian-Silesian Region
hr: Moravsko-šleski kraj

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
hr: National Business Register Number (REGON) sastoji se od 9 ili 14 numeričkih znakova.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
hr: Nacionalni identifikacijski broj sadrži 11 numeričkih znakova.

en: Nitra region
hr: Regija Nitra

en: North Rhine-Westphalia
hr: Sjeverno Porajnje-Zapadna Falačka

en: Northern Ireland
hr: Sjeverna irska

en: Olomouc Region
hr: Olomoučki kraj

en: Pardubice Region
hr: Pardubički kraj

en: Phone number
hr: Telefonski broj

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
hr: Telefonski brojevi moraju biti formata 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
hr: Telefonski brojevi moraju biti u 0XXX XXX XXXX formatu.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
hr: Telefonski brojevi moraju biti formata XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
hr: Telefonski brojevi moraju biti u XXX-XXX-XXXX formatu.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
hr: Telefonski brojevi moraju biti formata XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
hr: Telefonski brojevi moraju imati 9 brojeva, ili početi sa + ili 00.

en: Pilsen Region
hr: Plzeňski kraj

en: Please enter a valid NIF or NIE.
hr: Molim unesite ispravan NIF ili NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
hr: Unesite ispravan NIF, NIE ili CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
hr: Molim unesite ispravan broj bankovnog računa formata XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Prague
hr: Prag

en: Presov region
hr: Regija Presov

en: Principality of Asturias
hr: Kneževina Asturija

en: Region of Murcia
hr: Regija Murcia

en: Saxony
hr: Saska

en: Scotland
hr: Škotska

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
hr: Izaberite ispravnu brazilsku državu. Država nije jedna od dostupnih država.

en: Silesia
hr: Šleska

en: South Bohemian Region
hr: Južna Češka

en: South Glamorgan
hr: Južni Glamorgan

en: South Moravian Region
hr: Južna Moravska

en: Styria
hr: Štajerska

en: The Chilean RUT is not valid.
hr: Čileanski RUT nije ispravan.

en: The Icelandic identification number is not valid.
hr: Islandski identifikacijski broj nije ispravan.

en: This field requires 11 digits.
hr: Ovo polje zahtjeva 11 numeričkih znakova.

en: This field requires 7 or 8 digits.
hr: Ovo polje zahtjeva 7 ili 8 numeričkih znakova.

en: This field requires 8 digits.
hr: Ovo polje zahtjeva 8 numeričkih znakova.

en: This field requires at least 14 digits
hr: Ovo polje zahtjeva bar 14 numeričkih znakova

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
hr: Ovo polje zahtjeva najviše 11 numeričkih znakova ili 14 slova.

en: This field requires only numbers.
hr: Ovo polje zahtjeva samo brojeve.

en: Tokyo
hr: Tokio

en: Trencin region
hr: Regija Trencin

en: Trnava region
hr: Regija Trnava

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
hr: Turski Identifikacioni broj mora biti 11 znamenki.

en: Tyrol
hr: Tirol

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
hr: Američki poštanski broj (dva velika slova)

en: U.S. state (two uppercase letters)
hr: Država S.A.D.-a (dva velika slova)

en: Upper Austria
hr: Gornja Austrija

en: Usti Region
hr: Ústečki kraj

en: Vienna
hr: Beč

en: Vysocina Region
hr: Vysočina

en: Wallonia
hr: Valonija

en: Walloon Brabant
hr: Valonski Brabant

en: West Flanders
hr: Zapadna Flandrija

en: West Glamorgan
hr: Zapadni Glamorgan

en: Western Isles
hr: Zapadno Otočje

en: Wicklow
hr: Wexford

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
hr: Neispravan checked za National Business Register Number (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
hr: Neispravan checksum za Nacionalni identifikacijski broj.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
hr: Neispravan checksum za porezni broj (NIP).

en: Zilina region
hr: Regija Zilina

en: Zlin Region
hr: Zlínski kraj
