Django - en to ja translation catalogue (292 entries)

en: Aceh
ja: アチェ

en: Aichi
ja: 愛知県

en: Akita
ja: 秋田県

en: Antrim
ja: アントリム

en: Antwerp
ja: アントワープ

en: Aomori
ja: 青森県

en: Armagh
ja: アルマー

en: Bali
ja: バリ

en: Bandung
ja: バンドン

en: Banten
ja: バンテン

en: Banyumas
ja: バニュマス

en: Bengkulu
ja: ベンクルー州

en: Blekinge
ja: ブレーキンゲ

en: Bogor
ja: ボゴール

en: Bojonegoro
ja: ボジョネゴロ

en: Brussels
ja: ブリュッセル

en: Brussels Capital Region
ja: ブリュッセル首都圏

en: Carlow
ja: カーロー

en: Carlsbad Region
ja: カルロヴィ・ヴァリ州

en: Cavan
ja: カバン

en: Central Bohemian Region
ja: 中央ボヘミア州

en: Chiba
ja: 千葉県

en: Cirebon
ja: チルボン

en: Clare
ja: クレア

en: Co-ordination numbers are not allowed.
ja: コーディネーション番号は許可されていません。

en: Cork
ja: コーク

en: Corps Consulate
ja: 領事館部隊

en: Corps Diplomatic
ja: 外交部隊

en: Dalarna
ja: ダーラルナ

en: Derry
ja: デリー

en: Donegal
ja: ドニゴール

en: Down
ja: ダウン

en: Dublin
ja: ダブリン

en: East Flanders
ja: 東フランドル

en: Ehime
ja: 愛媛県

en: Enter a 4 digit post code.
ja: 4桁でポストコードを入力してください。

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
ja: XXXXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a U.S. state or territory.
ja: 合衆国の州か地域を入力してください。

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
ja: XXXXXX/XXXXか、XXXXXXXXXXの形式で誕生番号を入力してください。

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
ja: NNNNか、ANNNNAAAの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
ja: XX-XXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
ja: XXX XXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a postal code in the format XXXXX
ja: 郵便番号を XXXXX 形式で入力してください

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
ja: XXXXXか、XXX XXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
ja: 郵便番号を XXXXX 形式で入力してください。

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式で納税者欄(NIP)を入力してください。

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
ja: XXXX XXXXXX の形式でオーストリア社会保障番号を入力してください。

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
ja: X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X か XXXXXXXX の形式でCI番号を入力して下さい。

en: Enter a valid CI number.
ja: CI番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid CIF.
ja: CIFを正しく入力してください。

en: Enter a valid CNP.
ja: CNPを正しく入力してください。

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
ja: XX-XXXXXXXX-X か XXXXXXXXXXXX の形式で納税証明単一番号(CUIT)を入力して下さい。

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
ja: XXX-XXX-XXX の形式で、カナダ社会保障番号を入力して下さい。

en: Enter a valid Chilean RUT.
ja: 正しいチリ納税者番号(RUT)を入力してください。

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
ja: XX.XXX.XXX-Xの形式でチリ納税者番号(RUT)を入力してください。

en: Enter a valid Finnish social security number.
ja: フィンランド社会保証番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
ja: XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X の形式でドイツIDカード番号を入力して下さい。

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
ja: ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX の形式でIBANを入力してください

en: Enter a valid IC number.
ja: IC番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid ID number.
ja: ID 番号を入力してください。

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式でアイスランド納税者番号を入力してください。

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
ja: クウェート市民番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid NIK/KTP number
ja: NIK/KTP番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid Norwegian social security number.
ja: ノルウェー社会保障番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid SoFi number
ja: 社会税務番号(SoFi)を正しく入力してください。

en: Enter a valid Social Security number.
ja: 社会保障番号番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid South African ID number
ja: 南アフリカID番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid South African postal code
ja: 南アフリカ郵便番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid Swedish organisation number.
ja: スウェーデン組織番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
ja: スウェーデン個人識別番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
ja: スイス アイデンティティかパスポート番号を X1234567<0 か 1234567890 の形式で入力して下さい。

en: Enter a valid Turkish Identification number.
ja: トルコ国民番号を入力してください。

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
ja: XXX-XX-XXXX の形式で、米国社会保障番号を入力して下さい。

en: Enter a valid VAT number.
ja: VAT番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid birth number.
ja: 誕生番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid phone number
ja: 電話番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
ja: 電話番号を次の形式のうちどれかを選択して入力してください: 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
ja: 6XXXXXXXX か 8XXXXXXXX か 9XXXXXXXX かのいずれかの形式で電話番号を入力してください。

en: Enter a valid post code
ja: 郵便番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid postal code
ja: 郵便番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
ja: XXXXXX の形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
ja: 01XXX から 52XXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
ja: 郵便番号の範囲を 1XXX - 9XXX の形式で入力してください。

en: Enter a valid postcode.
ja: 郵便番号を正しく入力してください。

en: Enter a valid vehicle license plate number
ja: 自動車のプレートナンバーを正しく入力してください。

en: Enter a valid zip code.
ja: Zipコードを正しく入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
ja: XXXX-XXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXX.
ja: XXXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
ja: XXXXXか、XXXXX-XXXXの形式で郵便番号を入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
ja: XXXXX-XXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
ja: XXXXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
ja: XXXXXXXの形式でZipコードを入力してください。

en: Federal Government
ja: 連邦政府

en: Fermanagh
ja: ファーマナ州

en: Flemish Brabant
ja: フランダースブラバント

en: Flemish Region
ja: フランダース地方

en: Fukui
ja: 福井県

en: Fukuoka
ja: 福岡県

en: Fukushima
ja: 福島県

en: Galway
ja: ゴールウェイ

en: Garut
ja: ガルト

en: Gifu
ja: 岐阜県

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ

en: Gotland
ja: ゴトランド

en: Gunma
ja: 群馬県

en: Gävleborg
ja: イェブレボリ

en: Hainaut
ja: エノー州

en: Halland
ja: ハランド

en: Hiroshima
ja: 広島県

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Hradec Region
ja: フラデツ・クラーロヴェー州

en: Hyogo
ja: 兵庫県

en: Ibaraki
ja: 茨城県

en: Invalid CNPJ number.
ja: 納税登録番号(CNPJ)が正しくありません。

en: Invalid CPF number.
ja: ブラジル納税者番号(CPF)が無効です。

en: Invalid CUIT.
ja: 無効な納税証明単一番号(CUIT): %s

en: Invalid checksum for CIF.
ja: スペイン企業番号(CIF)のチェックサムがあいません。

en: Invalid checksum for NIE.
ja: スペイン住民番号(N.I.E)のチェックサムがあいません。

en: Invalid checksum for NIF.
ja: スペイン納税者番号(NIF)のチェックサムがあいません。

en: Invalid checksum for bank account number.
ja: 銀行口座番号のチェックサムがあいません。

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
ja: オプションの性別パラメーターに対する不正な値です。可能な値は 'f' か 'm' です。

en: Ishikawa
ja: 石川県

en: Iwate
ja: 岩手県

en: Jakarta
ja: ジャカルタ

en: Jambi
ja: ジャンビ

en: Jawa Barat
ja: ジャワバラット州

en: Jawa Tengah
ja: ジャワトゥンガ州

en: Jawa Timur
ja: ジャワティムール州

en: Jember
ja: ジェンバー

en: Jämtland
ja: イェムトランド

en: Jönköping
ja: ヨンショーピン

en: Kagawa
ja: 香川県

en: Kagoshima
ja: 鹿児島県

en: Kalimantan Barat
ja: カリマンタンバラット州

en: Kalimantan Selatan
ja: カリマンタンスラタン州

en: Kalimantan Tengah
ja: カリマンタントゥンガ州

en: Kalimantan Timur
ja: カリマンタンティムール州

en: Kalmar
ja: カルマル

en: Kanagawa
ja: 神奈川県

en: Kediri
ja: クディリ

en: Kepulauan Bangka Belitung
ja: バンカビリトン諸島

en: Kepulauan Bangka-Belitung
ja: バンカ-ビリトン諸島

en: Kepulauan Riau
ja: リアオ諸島

en: Kerry
ja: ケリー

en: Kildare
ja: キルデア

en: Kilkenny
ja: キルケニー

en: Kochi
ja: 高知県

en: Kronoberg
ja: クルーヌベリ

en: Kumamoto
ja: 熊本県

en: Kyoto
ja: 京都府

en: Lampung
ja: ランプン州

en: Laois
ja: リーシュ

en: Leitrim
ja: リートリム

en: Liberec Region
ja: リベレツ州

en: Liege
ja: リエージュ

en: Limerick
ja: リマリック

en: Longford
ja: ロングフォード

en: Louth
ja: ラウス

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

en: Madiun
ja: マディウン

en: Madura
ja: マドゥラ

en: Magelang
ja: マグラン

en: Malang
ja: マラン

en: Maluku
ja: マルク州

en: Maluku Utara
ja: マルクウタラ

en: Mayo
ja: メイヨー

en: Meath
ja: ミーズ

en: Michoacán
ja: Michoacan

en: Mie
ja: 三重県

en: Miyagi
ja: 宮城県

en: Miyazaki
ja: 宮崎県

en: Monaghan
ja: モナハン

en: Moravian-Silesian Region
ja: モラヴィア・スレスコ州

en: NTB - Lombok
ja: NTB - ロンボク

en: NTB - Sumbawa
ja: NTB - スンバワ

en: NTT - Flores
ja: 株式会社 NTT - フローリーズ

en: NTT - Sumba
ja: 株式会社NTT - スンバ

en: NTT - Timor
ja: 株式会社 NTT - 東ティモール

en: Nagano
ja: 長野県

en: Nagasaki
ja: 長崎県

en: Namur
ja: ナミュール

en: Nanggroe Aceh Darussalam
ja: ナングロアチェダルサラーム

en: Nara
ja: 奈良県

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
ja: ポーランド企業番号(REGON)は9文字か14文字で入力して下さい。

en: National Identification Number consists of 11 digits.
ja: 国民識別番号は11文字で入力して下さい。

en: Niigata
ja: 新潟県

en: Norrbotten
ja: ノルボッテン

en: Nuevo León
ja: Nuevo Leon

en: Nusa Tenggara Barat
ja: ヌサトゥンガラバラット

en: Nusa Tenggara Timur
ja: ヌサトゥンガラティムール州

en: Offaly
ja: オファリー

en: Oita
ja: 大分県

en: Okayama
ja: 岡山県

en: Okinawa
ja: 沖縄県

en: Olomouc Region
ja: オロモウツ州

en: Osaka
ja: 大阪府

en: Papua
ja: パプア

en: Papua Barat
ja: パプアバラット

en: Papua dan Papua Barat
ja: パプアダンパプアバラット

en: Pardubice Region
ja: パルドゥビツェ州

en: Pati
ja: パティ

en: Pekalongan
ja: プカロンガン

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
ja: 電話番号は 0X XX XX XX XX 形式で入力してください。

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
ja: 電話番号は 0XXX XXX XXXX 形式でなければいけません。

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
ja: 電話番号は XX-XXXX-XXXX 形式で入力してください。

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
ja: 電話番号は XXX-XXX-XXXX 形式で入力してください。

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
ja: 電話番号は XXXX-XXXXXX 形式で入力してください。

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
ja: 電話番号は9桁の数字か、プラス記号(+)または00で始まる必要があります。

en: Pilsen Region
ja: プルゼニ州

en: Please enter a valid NIF or NIE.
ja: スペイン納税者番号(NIF)かスペイン住民番号(N.I.E)を入力してください。

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
ja: スペイン納税者番号(NIF)かスペイン住民番号(N.I.E)かスペイン企業番号(CIF)のいずれかを入力してください。

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
ja: XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX の形式で銀行口座番号を入力して下さい。

en: Prague
ja: プラハ

en: Purwakarta
ja: プルワカルタ

en: Querétaro
ja: Queretaro

en: Riau
ja: リアウ州

en: Roscommon
ja: ロスコモン

en: Saga
ja: 佐賀県

en: Saitama
ja: 埼玉県

en: San Luis Potosí
ja: San Luis Potosi

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
ja: ブラジルの州から選択してください。選択したものは候補にありません。

en: Semarang
ja: スマラン

en: Shiga
ja: 滋賀県

en: Shimane
ja: 島根県

en: Shizuoka
ja: 静岡県

en: Sidoarjo
ja: シドアルジョ

en: Skåne
ja: スコーネ

en: Sligo
ja: スライゴ

en: South Bohemian Region
ja: 南ボヘミア州

en: South Moravian Region
ja: 南モラヴィア州

en: Stockholm
ja: ストックホルム

en: Sulawesi Barat
ja: スラウェシバラット

en: Sulawesi Selatan
ja: スラウェシスラタン州

en: Sulawesi Tengah
ja: スラウェシトゥンガ州

en: Sulawesi Tenggara
ja: スラウェシトゥンガラ州

en: Sulawesi Utara
ja: スラウェシウタラ州

en: Sulawesi Utara Daratan
ja: スラウェシウタラダラタン

en: Sulawesi Utara Kepulauan
ja: スラウェシウタラ諸島

en: Sumatera Barat
ja: スマトラバラット州

en: Sumatera Selatan
ja: スマトラスラタン州

en: Sumatera Utara
ja: スマトラウタラ州

en: Surabaya
ja: スラバヤ

en: Surakarta - Solo
ja: スラカルタ - ソロ

en: Södermanland
ja: セーデルマンランド

en: Tapanuli
ja: タパヌリ

en: The Chilean RUT is not valid.
ja: このチリ納税者番号(RUT)は無効です。

en: The Icelandic identification number is not valid.
ja: アイスランド納税者番号を正しく入力して下さい。

en: This field requires 11 digits.
ja: 11桁で入力して下さい。

en: This field requires 7 or 8 digits.
ja: 7桁か8桁で入力して下さい。

en: This field requires 8 digits.
ja: 8桁で入力して下さい。

en: This field requires at least 14 digits
ja: 14桁以上で入力して下さい。

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
ja: 11桁の数字か14文字で入力してください。

en: This field requires only numbers.
ja: このフィールドは必須です(数値のみ)。

en: Tipperary
ja: ティペラリー

en: Tochigi
ja: 栃木県

en: Tokushima
ja: 徳島県

en: Tokyo
ja: 東京都

en: Tottori
ja: 鳥取県

en: Toyama
ja: 富山県

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
ja: トルコ国民番号は11桁でなければいけません。

en: Tyrone
ja: タイローン

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
ja: 米国郵便番号(大文字で2文字)

en: U.S. state (two uppercase letters)
ja: アメリカの州 (大文字二文字で)

en: Uppsala
ja: ウプサラ

en: Usti Region
ja: ウースチー州

en: Vysocina Region
ja: ヴィソチナ州

en: Värmland
ja: ヴェルムランド

en: Västerbotten
ja: ベステルボッテン

en: Västernorrland
ja: ベステルノルランド

en: Västmanland
ja: ベストマンランド

en: Västra Götaland
ja: ヴィストライェータランド

en: Wakayama
ja: 和歌山県

en: Wallonia
ja: ワロン地域

en: Walloon Brabant
ja: ブラバンワロン州

en: Waterford
ja: ウォーターフォード

en: West Flanders
ja: 西フランドル

en: Westmeath
ja: ウェストミーズ

en: Wexford
ja: ウェクスフォード

en: Wicklow
ja: ウィックロー

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
ja: ポーランド企業番号(REGON)のチェックサムがあいません。

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
ja: 国民識別番号のチェックサムがあいません。

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
ja: 税務署登録ID(NIP)のチェックサムがあいません。

en: Yamagata
ja: 山形県

en: Yamaguchi
ja: 山口県

en: Yamanashi
ja: 山梨県

en: Yogyakarta
ja: ジョクジャカルタ

en: Yucatán
ja: Yucatan

en: Zlin Region
ja: ズリーン州

en: Örebro
ja: オレブロ

en: Östergötland
ja: エステルイェトランド
