django-cms - en to hi translation catalogue (340 entries)

en: Edit mode
hi: संपादित करें मोड

en: Publish
hi: प्रकाशित

en: Logout
hi: लॉगआउट

en: Template
hi: टेम्पलेट

en: Move/add Pages
hi: स्थानांतरित / पेज जोड़ें

en: Add child page
hi: child पृष्ठ जोड़ें

en: Add sibling page
hi: sibling पृष्ठ जोड़ें

en: Delete Page
hi: हटाएँ पृष्ठ

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Site Administration
hi: साइट प्रशासन

en: Page Settings
hi: पेज सेटिंग्स

en: View History
hi: इतिहास देखें

en: Advanced options
hi: उन्नत विकल्प

en: Title
hi: शीर्षक

en: The default title
hi: डिफ़ॉल्ट शीर्षक

en: Slug
hi: स्लग

en: The part of the title that is used in the URL
hi: शीर्षक है कि URL में प्रयोग किया जाता है का हिस्सा

en: Language
hi: भाषा

en: The current language of the content fields.
hi: मौजूदा भाषा की क्षेत्र

en: Another page with this slug already exists
hi: इस काउंटर के साथ एक पृष्ठ पहले से मौजूद है

en: Menu Title
hi: मेनू का शीर्षक

en: Overwrite what is displayed in the menu
hi: अधिलेखित मेनू में क्या प्रदर्शित होता है

en: Page Title
hi: पृष्ठ शीर्षक

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
hi: Overwrites आपके ब्राउज़र या बुकमार्क में के शीर्ष पर प्रदर्शित होता है क्या

en: Application
hi: आवेदन

en: Hook application to this page.
hi: हुक इस पृष्ठ पर आवेदन.

en: Overwrite URL
hi: अधिलेखित यूआरएल

en: Keep this field empty if standard path should be used.
hi: इस क्षेत्र खाली रखें अगर मानक पथ प्रयोग किया जाना चाहिए.

en: Redirect
hi: पुनर्निर्देशन

en: Redirects to this URL.
hi: इस URL के लिए पुनर्निर्देश.

en: A description of the page sometimes used by search engines.
hi: खोज इंजन द्वारा उपयोग पृष्ठ का वर्णन.

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
hi: अल्पविराम से अलग कभी कभी खोज इंजन द्वारा उपयोग खोजशब्दों की एक सूची.

en: A page with this reverse URL id exists already.
hi: इस रिवर्स यूआरएल आईडी के साथ एक पृष्ठ पहले से ही मौजूद है.

en: Invalid URL, use /my/url format.
hi: अवैध यूआरएल का प्रयोग करते हैं / मेरी / url प्रारूप.

en: user
hi: उपयोगकर्ता

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
hi: पृष्ठ अनुमति जोड़ें भी बच्चों, या वंश का उपयोग करने की आवश्यकता है, अन्यथा पृष्ठ जोड़े अपने निर्माता से नहीं बदला जा सकता है.

en: Add page permission also requires edit page permission.
hi: पृष्ठ जोड़ें अनुमति भी पृष्ठ को संपादित करने की अनुमति की आवश्यकता है.

en: Please select user or group first.
hi: कृपया चुनें उपयोगकर्ता या समूह में पहले.

en: Add
hi: जोड़ना

en: Change
hi: बदलना

en: Delete
hi: मिटाना

en: Recover (any) pages
hi: स्वस्थ (किसी भी पन्ने)

en: Notify user
hi: सूचित उपयोगकर्ता

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
hi: उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड को बदलने के बारे में उपयोगकर्ता के लिए ईमेल सूचना भेजें. उपयोगकर्ता ईमेल आवश्यक है.

en: New password
hi: नया कूटशब्द

en: New password confirmation
hi: नए पासवर्ड की पुष्टि

en: Email notification requires valid email address.
hi: ईमेल अधिसूचना मान्य ईमेल पते की आवश्यकता है.

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
hi: नए पृष्ठ जोड़ने की अनुमति के पन्नों को बदलने की अनुमति की आवश्यकता है!

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
hi: नए उपयोगकर्ताओं को जोड़ने की अनुमति उपयोगकर्ताओं को बदलने की अनुमति की आवश्यकता है!

en: To add permissions you also need to edit them!
hi: के लिए अनुमति आप भी उन्हें संपादित करने की आवश्यकता जोड़ें!

en: Basic Settings
hi: मूल सेटिंग्स

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
hi: नोट: यह पृष्ठ अगर आप चयन बदल reloads. सहेजें पहले.

en: Hidden
hi: छिपा हुआ

en: Advanced Settings
hi: उन्नत सेटिंग्स

en: SEO Settings
hi: एसईओ सेटिंग्स

en: higher
hi: उच्च

en: Database error
hi: डेटाबेस त्रुटि

en: Page was successfully approved.
hi: पेज सफलतापूर्वक मंजूरी दे दी थी.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
hi:  %(name)s प्राथमिक कुंजी वस्तु के साथ एस %(key)r आर मौजूद नहीं है.

en: There only exists one translation for this page
hi: सिर्फ इस पृष्ठ के लिए एक अनुवाद से मौजूद है

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
hi: शीर्षक और plugins भाषा %(language)s के साथ नष्ट कर दिया गया

en: Are you sure?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं?

en: You do not have permission to publish this page
hi: आप इस पृष्ठ पर प्रकाशित की अनुमति नहीं है

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
hi: आप इस पृष्ठ की in_navigation स्थिति को बदलने की अनुमति नहीं है

en: Language must be set to a supported language!
hi: भाषा एक समर्थित भाषा के लिए सेट किया जाना चाहिए!

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
hi: %(plugin_name)s प्लगइन %(placeholder)s जोड़ा

en: You do not have permission to change this page
hi: आप इस पृष्ठ को बदलने की अनुमति नहीं है

en: Language must be different than the copied language!
hi: भाषा की नकल की भाषा से अलग किया जाना चाहिए!

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
hi: नकल %(language)s के लिए plugins %(placeholder)s

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
hi: %(plugin_name)s  स्थिति %(position)s में संपादित प्लगइन (%(placeholder)s में

en: Plugins where moved
hi: कहाँ चला गया प्लगइन्स

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
hi: %(plugin_name)s की स्थिति %(position)s  में प्लगइन में %(placeholder)s नष्ट किया गया.

en: Page permissions
hi: पृष्ठ अनुमति

en: User & Group permissions
hi: उपयोगकर्ता और समूह की अनुमति

en: Page permissions management
hi: पृष्ठ अनुमति प्रबंधन

en: User details
hi: प्रयोक्ता जानकारी

en: Groups
hi: समूह

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Copy moderation
hi: कॉपी मॉडरेशन

en: Inherit the template of the nearest ancestor
hi: विरासत में निकटतम पूर्वज का खाका

en: Add Another
hi: एक और जोड़ें

en: language
hi: भाषा

en: page
hi: पृष्ठ

en: position
hi: स्थिति

en: creation date
hi: निर्माण तिथि

en: slot
hi: स्थान

en: title
hi: शीर्षक

en: path
hi: रास्ता

en: everybody
hi: सब

en: can edit
hi: संपादित कर सकते हैं

en: group
hi: समूह

en: can publish
hi: प्रकाशित कर सकते हैं

en: type
hi: प्रकार

en: can change soft-root
hi: soft-root परिवर्तित कर सकते हैं

en: status
hi: स्थिति

en: navigation extenders
hi: नेविगेशन extenders

en: has url overwrite
hi: url अधिलेखित है

en: url overwrite
hi: url अधिलेखित

en: author
hi: लेखक

en: reverse url id
hi: रिवर्स url आईडी

en: login required
hi: लॉगिन आवश्यक

en: soft root
hi: नरम जड़

en: publication end date
hi: प्रकाशन समाप्ति तिथि

en: template
hi: टेम्पलेट

en: publication date
hi: प्रकाशन तिथि

en: in navigation
hi: नेविगेशन में

en: application
hi: आवेदन

en: id
hi: आईडी

en: redirect
hi: पुनर्निर्देशित

en: keywords
hi: खोजशब्दों

en: description
hi: वर्णन

en: Current page
hi: वर्तमान पृष्ठ

en: Page children (immediate)
hi: पृष्ठ बच्चों (तत्काल)

en: Page and children (immediate)
hi: पृष्ठ और बच्चों (तत्काल)

en: Page descendants
hi: वंश पृष्ठ

en: Page and descendants
hi: पृष्ठ और वंश

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: Moderate page
hi: मध्यम पृष्ठ

en: Moderate children
hi: Moderate बच्चों

en: Moderate descendants
hi: Moderate वंश

en: created
hi: निर्मित

en: changed
hi: बदला

en: delete req.
hi: अनुरोध हटा दें

en: move req.
hi: अनुरोध बदल दे

en: publish req.
hi: अनुरोध प्रकाशित.

en: unpublish req.
hi: अप्रकाशित अनुरोध.

en: approved
hi: अनुमोदित

en: Page moderator state
hi: पृष्ठ moderator state

en: Page moderator states
hi: पृष्ठ moderator states

en: req. app.
hi: अनुरोध. app.

en: delete
hi: मिटाना

en: created by
hi: द्वारा निर्मित

en: changed by
hi: बदल द्वारा

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
hi: जब पृष्ठ रह जाना चाहिए. दर्जा \ "प्रकाशन चाहिए " पेज के लिए जीना जाओ.

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
hi: जब पृष्ठ समाप्त होने के लिए. खाली छोड़ना कभी नहीं समाप्त होने के लिए.

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
hi: सभी पूर्वजों नेविगेशन में प्रदर्शित नहीं किया जाएगा

en: An unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
hi: एक अद्वितीय पहचानकर्ता है कि इस पृष्ठ पर जोड़ने के लिए page_url templatetag के साथ प्रयोग किया जाता है

en: is published
hi: प्रकाशित है

en: The template used to render the content.
hi: के लिए सामग्री प्रदान करते थे खाके.

en: The site the page is accessible at.
hi: साइट पृष्ठ पर पहुँचा जा सकता है.

en: site
hi: साइट

en: moderator state
hi: मॉडरेटर state

en: pages
hi: पन्ने

en: Page was copied.
hi: पृष्ठ नकल की थी.

en: can add
hi: जोड़ सकते हैं

en: can delete
hi: नष्ट कर सकते हैं

en: can change advanced settings
hi: उन्नत सेटिंग्स बदल सकते हैं

en: can change permissions
hi: अनुमति को बदल सकते हैं

en: on page level
hi: पृष्ठ स्तर पर

en: can move
hi: कर सकते हैं हिलना

en: can moderate
hi: मॉडरेट कर सकते हैं

en: can recover pages
hi: पृष्ठों को ठीक कर सकते हैं

en: can recover any deleted page
hi: किसी भी नष्ट पृष्ठ की वसूली कर सकते हैं

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
hi: अगर नहीं चुना, उपयोगकर्ता के सभी साइटों के लिए अनुमति दी गई अमीर.

en: sites
hi: साइटें

en: Page global permission
hi: पृष्ठ वैश्विक अनुमति

en: Pages global permissions
hi: पेज वैश्विक अनुमति

en: Grant on
hi: अनुदान पर

en: Page permission
hi: पृष्ठ अनुमति

en: User (page)
hi: उपयोगकर्ता (पृष्ठ)

en: Users (page)
hi: पृष्ठ (उपयोगकर्ता)

en: User group (page)
hi: उपयोगकर्ता समूह (पेज)

en: User groups (page)
hi: उपयोगकर्ता समूहों (पृष्ठ)

en: width
hi: चौड़ाई

en: overwrite the title in the menu
hi: मेनू में शीर्षक अधिलेखित

en: Path
hi: रास्ता

en: overwrite the title (html title tag)
hi: शीर्षक अधिलेखित(HTML शीर्षक टैग)

en: File
hi: फ़ाइल

en: file
hi: फ़ाइल

en: Flash
hi: फ्लैश

en: use swf file
hi: उपयोग swf फ़ाइल

en: height
hi: ऊँचाई

en: Google Map
hi: गूगल Map

en: map title
hi: Map शीर्षक

en: address
hi: पता

en: zip code
hi: ज़िप कोड

en: city
hi: नगर

en: additional content
hi: अतिरिक्त सामग्री

en: zoom level
hi: ज़ूम स्तर

en: latitude
hi: अक्षांश

en: Use latitude & longitude to fine tune the map possiton.
hi: का प्रयोग करें अक्षांश और ठीक धुन को देशांतर नक्शा possiton.

en: longitude
hi: देशांतर

en: route planer title
hi: मार्ग चौरस करने का औज़ार शीर्षक

en: Calculate your fastest way to here
hi: गणना आपके यहाँ का सबसे तेज़ तरीका

en: route planer
hi: मार्ग चौरस करने का औज़ार

en: Map
hi: मानचित्र

en: Calculate route
hi: गणना मार्ग

en: Inherit Plugins from Page
hi: वारिस पृष्ठ से प्लगइन्स

en: Language or Page must be filled out
hi: भाषा या पृष्ठ से भरा जाना चाहिए

en: Choose a page to include its plugins into this placeholder, empty will choose current page
hi: एक पृष्ठ का चयन इस placeholder में अपनी plugins शामिल करने के लिए, खाली वर्तमान पृष्ठ का चयन होगा

en: Optional: the language of the plugins you want
hi: वैकल्पिक: plugins तुम चाहते हो की भाषा

en: Link
hi:  लिंक

en: name
hi: नाम

en: link
hi: जोड़ना

en: A link to a page has priority over a text link.
hi: एक पृष्ठ पर एक लिंक एक पाठ लिंक पर प्राथमिकता है.

en: An email adress has priority over a text link.
hi: एक ईमेल पता एक पाठ लिंक पर प्राथमिकता है.

en: Picture
hi: चित्र

en: left
hi: छोड़ा

en: right
hi: सही

en: image
hi: छवि

en: if present image will be clickable
hi: यदि वर्तमान छवि क्लिक करने योग्य हो जाएगा

en: alternate text
hi: वैकल्पिक पाठ

en: textual description of the image
hi: छवि का पाठ्य विवरण

en: long description
hi: लंबे विवरण

en: additional description of the image
hi: छवि का अतिरिक्त विवरण

en: side
hi: पार्श्व

en: Snippet
hi: टुकड़ा

en: Template %(template)s does not exist.
hi: टेम्पलेट %(template)s मौजूद नहीं है.

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
hi: दर्ज करें एक टेम्पलेट (यानी. "snippets/plugin_xy.html"), जो प्रदान किया जाएगा.

en: Snippets
hi: स्निपेट्स

en: If present image will be clickable
hi: यदि वर्तमान छवि क्लिक करने योग्य हो जाएगा

en: If present image will be clickable.
hi: यदि वर्तमान छवि क्लिक करने योग्य हो जाएगा.

en: more
hi: अधिक

en: Text
hi: पाठ

en: body
hi: शरीर

en: Please select a plugin type.
hi: कृपया एक प्लगइन प्रकार का चयन करें.

en: Edit selected plugin
hi: संपादित करें प्लगइन का चयन

en: Text editor does not support editing objects.
hi: पाठ संपादक संपादन वस्तुओं का समर्थन नहीं करता.

en: No object selected.
hi: कोई चयनित वस्तु.

en: Text editor does not support inserting objects.
hi: पाठ संपादक वस्तुओं डालने का समर्थन नहीं करता.

en: Not a plugin object
hi: नहीं एक प्लगइन वस्तु

en: Available Plugins
hi: उपलब्ध प्लगइन्स

en: Insert plugin
hi: डालें प्लगइन

en: Twitter
hi: चहचहाना

en: twitter user
hi: twitter उपयोगकर्ता

en: count
hi: गिनती

en: Number of entries to display
hi: प्रविष्टियों की संख्या प्रदर्शित करने के लिए

en: link hint
hi: लिंक संकेत

en: If given, the hint is displayed as link to your Twitter profile.
hi: अगर दी, इशारा आपके Twitter प्रोफ़ाइल की कड़ी के रूप में प्रदर्शित होता है.

en: Video
hi: वीडियो

en: Color Settings
hi: रंग सेटिंग्स

en: movie file
hi: फिल्म संचिका

en: use .flv file or h264 encoded video file
hi: उपयोग flv फाइल या h264 एन्कोडेड फ़ाइल वीडियो.

en: movie url
hi: फिल्म url

en: preview image file
hi: पूर्वावलोकन छवि फ़ाइल

en: auto play
hi: ऑटो खेल

en: auto hide
hi: ऑटो छिपाना

en: loop
hi: पाश

en: background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Hexadecimal, eg ff00cc
hi: षोडश आधारी, ff00cc उदा

en: text color
hi: पाठ का रंग

en: Save
hi: बचाना

en: Delete %(language)s translation
hi: हटाएँ %(language)s अनुवाद

en: Save and add another
hi: Save और दूसरा जोड़ें

en: Save and continue editing
hi: Save और संपादन जारी

en: Page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> may require approvement by you.
hi: (पृष्ठ) <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> आपके द्वारा approvement आवश्यकता हो सकती है.

en: Last changes
hi: पिछले परिवर्तन

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
hi: प्रशासन में <a href="%(login_url)s">यहाँ</a> प्रवेश करें.

en: Username:
hi: प्रयोक्ता नाम:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Change a page
hi: एक पृष्ठ को बदलें

en: Home
hi: घर

en: Approve page deletion
hi: स्वीकृत पृष्ठ विलोपन

en: (requires approvement at %(moderation_level)s level)
hi: ( %(moderation_level)s  स्तर में approvement की आवश्यकता है)

en: (you can perform actions on this page directly)
hi: (आप इस पेज पर कार्रवाई सीधे प्रदर्शन कर सकते हैं)

en: Remove delete request
hi: हटाने के अनुरोध को हटाना

en: Approve delete
hi: स्वीकृत हटाना

en: Approve
hi: स्वीकृत

en: draft
hi: प्रारूप

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: History
hi: इतिहास

en: View on site
hi: देखें साइट पर

en: All permissions
hi: सभी अनुमतियाँ

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है ...

en: Page states
hi: पृष्ठ राज्यों

en: This page must be moderated at level %(moderation_level)s, post a message for moderator.
hi: इस पृष्ठ स्तर%(moderation_level)s में संचालित होगा , मध्यस्थ के लिए एक संदेश पोस्ट.

en: Request approvemet
hi: अनुरोध approvemet

en: List of pages
hi: पृष्ठों की सूची

en: Successfully moved
hi: सफलतापूर्वक चला गया

en: An error occured. Please reload the page
hi: एक त्रुटि हो गई. कृपया पृष्ठ पुनः लोड

en: Recover deleted %(name)s
hi: ठीक नष्ट %(name)s

en: Add %(name)s
hi: %(name)s जोड़ें

en: Pages on:
hi: पन्नों पर:

en: Filter:
hi: फ़िल्टर करें:

en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: actions
hi: कार्रवाई

en: moderate
hi: मध्यम

en: published
hi: प्रकाशित

en: start
hi: प्रारंभ करना

en: end
hi: अंत

en: last changes
hi: पिछले परिवर्तन

en: select this page
hi: इस पेज का चयन करें

en: edit this page
hi: इस पृष्ठ को संपादित करें

en: edit
hi: संपादित करें

en: insert above
hi: ऊपर डालें

en: insert below
hi: डालने के नीचे

en: insert inside
hi: डालने के अंदर

en: home
hi: घर

en: Edit this page in %(language)s
hi: %(language)s में इस पृष्ठ को संपादित करें एस

en: Cut
hi: काटना

en: cut
hi: काटना

en: Copy
hi: नकल

en: copy
hi: नकल

en: Add Child
hi: Child जोड़ें

en: add
hi: जोड़ना

en: Approve directly
hi: सीधे स्वीकृत

en: view
hi: दृश्य

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित

en: View on page
hi: देखें पृष्ठ पर

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Created
hi: निर्मित

en: Message
hi: संदेश

en: Group
hi: समूह

en: Can edit
hi: संपादित कर सकते हैं

en: Can add
hi: जोड़ सकते हैं

en: Can delete
hi: नष्ट कर सकते हैं

en: Can publish
hi: प्रकाशित कर सकते हैं

en: Can change permissions
hi: अनुमतियाँ बदल सकते हैं

en: Can move
hi: कर सकते हैं हिलना

en: (global)
hi: (वैश्विक)

en: (current)
hi: (वर्तमान)

en: All
hi: सब

en: Page doesn't inherit any permissions.
hi: पृष्ठ नहीं किसी अनुमति के वारिस.

en: An old revision of a plugin can not be saved!
hi: एक प्लगइन का एक पुराना संशोधन नहीं बचाया जा सकता है!

en: Plugin saved successfully.
hi: प्लगइन सफलतापूर्वक बचाया.

en: Recover deleted %(verbose_name)s
hi: ठीक नष्ट %(verbose_name)s

en: Press the save button below to recover this version of the object.
hi: प्रेस नीचे बटन को बचाने के लिए वस्तु के इस संस्करण ठीक हो.

en: Revert %(verbose_name)s
hi: वापस %(verbose_name)s

en: Press the save button below to revert to this version of the object.
hi: प्रेस नीचे बटन को बचाने के लिए वस्तु के इस संस्करण में लौट जाते.

en: Copy options
hi: कॉपी विकल्प

en: Choose copy options
hi: नकल विकल्प चुनें

en: Add Plugin
hi: प्लगइन जोड़ें

en: From Language
hi: भाषा से

en: Copy Plugins
hi: कॉपी प्लगइन्स

en: You must save the page first to add plugins.
hi: आप को plugins जोड़ने के पहले पृष्ठ बचाने के लिए करना चाहिए.

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
hi: प्लगइन नहीं चुना है. बाईं ओर एक चयनित

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
hi: नहीं प्लगइन्स उपस्थित. इस placeholder-स्लॉट के लिए एक प्लगइन जोड़ें.

en: Are you sure you want to delete this plugin?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस प्लगइन का हटाना चाहते हैं?

en: up
hi: ऊपर

en: down
hi: नीचे

en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Status
hi: स्थिति

en: Unbind page moderation
hi: छुड़ाना पृष्ठ मॉडरेशन

en: Unbind children moderation
hi: छुड़ाना बच्चों मॉडरेशन

en: Unbind descendants moderation
hi: छुड़ाना वंश मॉडरेशन

en: CMS - your user account was created.
hi: सीएमएस - आपके उपयोगकर्ता खाते में बनाया गया था.

en: CMS - your user account was changed.
hi: सीएमएस - आपके उपयोगकर्ता खाते में बदल गया था.

en: parent first
hi: parent के पहले

en: approve
hi: अनुमोदन

en: CMS - Page %s requires approvement.
hi: सीएमएस -%s पेज approvement की आवश्यकता है.
