Django - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Content
ja: 内容

en: Metadata
ja: メタデータ

en: flagged | flagged
ja[0]: にフラグが付きました

en: Flag selected comments
ja: 選択したコメントにフラグを付ける

en: approved | approved
ja[0]: は承認されました

en: Approve selected comments
ja: 選択したコメントを承認する

en: removed | removed
ja[0]: は削除されました

en: Remove selected comments
ja: コメントを削除する

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
ja[0]: %(count)s個のコメント%(action)s。

en: %(site_name)s comments
ja: %(site_name)s のコメント

en: Latest comments on %(site_name)s
ja: %(site_name)s の最新コメント

en: Name
ja: 名前

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Comment
ja: コメント

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
ja[0]: 言葉使いに気を付けて！ %s という言葉は使えません。

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
ja: このフィールドに入力するとコメントはスパム扱いされます

en: content type
ja: コンテンツタイプ

en: object ID
ja: オブジェクト ID

en: user
ja: ユーザ

en: user's name
ja: 名前

en: user's email address
ja: メールアドレス

en: user's URL
ja: URL

en: comment
ja: コメント

en: date/time submitted
ja: コメント投稿日時

en: IP address
ja: IP アドレス

en: is public
ja: は公開中です

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
ja: 手っ取り早くコメントをサイトから消すにはここのチェックを外してください。

en: is removed
ja: は削除されました

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
ja: コメントが不適切な場合はチェックを入れてください。「コメントは削除されました」と表示されるようになります。

en: comments
ja: コメント

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
ja: このコメントは認証済みユーザーによって投稿されたため、名前は読み取り専用です。

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
ja: このコメントは認証済みユーザーによって投稿されたため、メールアドレスは読み取り専用です。

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
ja: %(user)s が %(date)s に投稿
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: flag
ja: フラグ

en: date
ja: フラグを付けた日時

en: comment flag
ja: コメントフラグ

en: comment flags
ja: コメントフラグ

en: Approve a comment
ja: コメントを承認する

en: Really make this comment public?
ja: 本当にこのコメントを承認しますか？

en: Approve
ja: 承認

en: Thanks for approving
ja: ご利用ありがとうございました！

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
ja: 当サイトの品質向上にご協力いただきありがとうございました

en: Remove a comment
ja: コメントを削除する

en: Really remove this comment?
ja: 本当にこのコメントを削除しますか？

en: Remove
ja: 削除

en: Thanks for removing
ja: ご利用ありがとうございました！

en: Flag this comment
ja: このコメントにフラグを付ける

en: Really flag this comment?
ja: 本当にこのコメントにフラグを付けますか？

en: Flag
ja: フラグを付ける

en: Thanks for flagging
ja: ご利用ありがとうございました！

en: Post
ja: 投稿

en: Preview
ja: プレビュー

en: Thanks for commenting
ja: コメントしてくれてありがとうございました

en: Thank you for your comment
ja: コメントありがとうございました

en: Preview your comment
ja: コメントのプレビュー

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
ja[0]: 下記のエラーを修正してください。

en: and
ja: と

en: Post your comment
ja: コメントを投稿

en: or make changes
ja: さらに編集
