django-cms 2.1.0-beta - en to sv translation catalogue (399 entries)

en: Advanced options
sv: Avancerade inställningar

en: Title
sv: Rubrik

en: The default title
sv: Standardrubrik

en: The part of the title that is used in the URL
sv: Den del av rubriken som används i URL:en

en: Language
sv: Språk

en: The current language of the content fields.
sv: Redigera i detta språk

en: Another page with this slug already exists
sv: En annan sida med samma slug finns redan

en: Menu Title
sv: Menyrubrik

en: Overwrite what is displayed in the menu
sv: Ange för att visa annan text än sidrubrik i menyn

en: Page Title
sv: Sidrubrik

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
sv: Anger vad som visas i webbläsarens topp eller i bokmärken

en: Application
sv: Applikation

en: Hook application to this page.
sv: Koppla applikation till denna sida.

en: Overwrite URL
sv: Ändra URL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
sv: Lämna tomt om den vanliga sökvägen ska användas.

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Redirects to this URL.
sv: Omdirigerar till denna URL

en: A description of the page sometimes used by search engines.
sv: En beskrivning som ibland används av sökmotorer.

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
sv: En kommaseparerad lista med sökord som ibland används av sökmotorer.

en: A page with this reverse URL id exists already.
sv: En sida med detta URL-id finns redan.

en: Invalid URL, use /my/url format.
sv: Felaktig URL, använd följande format: /min/url.

en: user
sv: användare

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
sv: Tillåtelse att lägga till sida kräver också tillgång till barn eller efterkommande annars kan inte tillagd sida redigeras av den som skapat den.

en: Add page permission also requires edit page permission.
sv: Tillåtelse att lägga till sida kräver tillåtelse att redigera sidor.

en: Please select user or group first.
sv: Ange användare eller grupp först.

en: Add
sv: Lägg till

en: Change
sv: Ändra

en: Delete
sv: Radera

en: Recover (any) pages
sv: Återskapa sidor

en: Notify user
sv: Meddela användare

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
sv: Skicka e-postmeddelande till användare om användarnamn eller lösenordsförändring. E-postadress på användare krävs.

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password confirmation
sv: Nytt lösenord (bekräfta)

en: Email notification requires valid email address.
sv: E-postmeddelande kräver en giltig e-postadress.

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
sv: Tillåtelse att lägga till sidor kräver tillåtelse att redigera sidor!

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
sv: Tillåtelse att lägga till användare kröver tillåtelse att redigera användare!

en: To add permissions you also need to edit them!
sv: För att lägga till rättigheter måste du också redigera dem.

en: Hidden
sv: Dold

en: Basic Settings
sv: Grundinställningar

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
sv: Notera: Sidan laddas på nytt om du ändrar detta. Spara först.

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: SEO Settings
sv: SEO-inställningar

en: higher
sv: högre

en: Database error
sv: Databaserror

en: page
sv: sida

en: Page was successfully approved.
sv: Sidan godkändes.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
sv: %(name)s objekt med primär nycket %(key)r existerar inte.

en: There only exists one translation for this page
sv: Det finns endast en språkversion av denna sida

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
sv: Rubrik och plugins för språket %(language)s raderades

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: You do not have permission to publish this page
sv: Du har inte tillåtelse att publicera denna sida

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
sv: Du har inte tillåtelse att ändra denna sidas 'i navigation'-status

en: You do not have permission to change this page
sv: Du har inte tillåtelse att redigera denna sida

en: Language must be set to a supported language!
sv: Språket måste vara ett av de som stödjs

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
sv: %(plugin_name)s plugin har lagts till %(placeholder)s

en: Language must be different than the copied language!
sv: Språket måste vara ett annat än det som kopieras!

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
sv: %(language)s plugin har kopierats till %(placeholder)s

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
sv: %(plugin_name)s plugin har redigerats på plats %(position)s i %(placeholder)s

en: Plugins where moved
sv: Plugins har flyttats

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
sv: %(plugin_name)s plugin på position %(position)s i %(placeholder)s har raderats.

en: Page permissions
sv: Rättigheter för sida

en: User & Group permissions
sv: Användar- och grupprättigheter

en: Page permissions management
sv: Administrera rättigheter för sida

en: User details
sv: Användardetaljer

en: Groups
sv: Grupper

en: Password
sv: Lösenord

en: Copy permissions
sv: Kopieringsrättigheter

en: Copy moderation
sv: Kopieringsbegränsningar

en: Inherit the template of the nearest ancestor
sv: Ärv mall

en: Overview
sv: Översikt

en: Indices and tables:
sv: Index och tabeller

en: Complete Table of Contents
sv: Komplett innehållsförteckning

en: lists all sections and subsections
sv: listar alla avdelningar och underavdelningar

en: Search Page
sv: Sök sida

en: search this documentation
sv: sök i denna dokumentation

en: Global Module Index
sv: Modulindex

en: quick access to all modules
sv: Snabb åtkomst till alla moduler

en: General Index
sv: Allmänt index

en: all functions, classes, terms
sv: alla funktioner, klasser och benämningar

en: Full index on one page
sv: Komplett index på en sida

en: Index pages by letter
sv: Index med sidor efter bokstav

en: can be huge
sv: kan vara stor

en: Table Of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Previous topic
sv: Föregående ämne

en: previous chapter
sv: föregående kapitel

en: Next topic
sv: Nästa ämne

en: next chapter
sv: nästa kapitel

en: This Page
sv: Denna sida

en: Show Source
sv: Visa källa

en: Quick search
sv: Snabbsök

en: Go
sv: Kör

en: Enter search terms or a module, class or function name.
sv: Ange sökord eller en modul, klass eller funktionsnamn.

en: About these documents
sv: Om dessa dokument

en: Search
sv: Sök

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Deprecated
sv: Avrådes från användning (föråldrat)

en: search
sv: sök

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Your search did not match any results.
sv: Din sökning gav inget resultat.

en: Select a valid site
sv: Välj en giltig sajt

en: Select a valid page
sv: Välj en giltig sida

en: Add Another
sv: Lägg till en till

en: language
sv: språk

en: creation date
sv: skapat datum

en: slot
sv: plats

en: plugin_name
sv: plugin-namn

en: title
sv: rubrik

en: path
sv: sökväg

en: everybody
sv: alla

en: can edit
sv: kan redigera

en: group
sv: grupp

en: can publish
sv: kan publicera

en: type
sv: typ

en: can change soft-root
sv: kan ändra rot

en: navigation extenders
sv: navigationsanslutningar

en: has url overwrite
sv: har ändrad url

en: url overwrite
sv: ändrad url

en: author
sv: författare

en: reverse url id
sv: omvänd url id

en: login required
sv: login krävs

en: soft root
sv: rot

en: publication end date
sv: slutdatum för publicering

en: template
sv: mall

en: publication date
sv: publiceringsdatum

en: in navigation
sv: i navigation

en: application
sv: applikation

en: redirect
sv: omdirigera

en: keywords
sv: nyckelord

en: description
sv: beskrivning

en: Current page
sv: nuvarande sida

en: Page children (immediate)
sv: Sidans undernivå

en: Page and children (immediate)
sv: Sida och närmaste undernivå

en: Page descendants
sv: Sidans undernivåer

en: Page and descendants
sv: Sida och undernivåer

en: Page
sv: Sida

en: User
sv: Användare

en: Moderate page
sv: Moderera sida

en: Moderate children
sv: Moderera närmaste undernivå

en: Moderate descendants
sv: Moderera undernivåer

en: PageModerator
sv: Sidmoderator

en: created
sv: skapad

en: changed
sv: ändrad

en: delete req.
sv: radera krävs.

en: move req.
sv: flytta krävs

en: publish req.
sv: publicera krävs

en: unpublish req.
sv: avpublicera krävs

en: approved
sv: godkänd

en: Page moderator state
sv: Sidmodereringsläge

en: Page moderator states
sv: Sidmodereringslägen

en: delete
sv: radera

en: for logged in users only
sv: endast för inloggade användare

en: for anonymous users only
sv: endast för anonyma användare

en: created by
sv: skapad av

en: changed by
sv: ändrad av

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
sv: När sida ska gå live. Status måste vara "Publicerad" för att sidan ska gå live.

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
sv: När sidan ska utgå. Lämna blank för att inaktivera funktionen.

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
sv: Alla ovanstående sidor kommer inte att visas i navigeringen

en: An unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
sv: Ett unikt id som används med mallkommandot page_url för att länka till denna sida

en: attached menu
sv: tillfogad meny

en: is published
sv: är publicerad

en: The template used to render the content.
sv: Mallen som används för att visa innehållet.

en: The site the page is accessible at.
sv: Sajten som sidan är tillgänglig på.

en: site
sv: sajt

en: moderator state
sv: modereringsläge

en: menu visibility
sv: visning i meny

en: limit when this page is visible in the menu
sv: begränsa när denna sida ska visas i menyn

en: pages
sv: sidor

en: Page was copied.
sv: Sidan har kopierats

en: default
sv: standard

en: can add
sv: kan lägga till

en: can delete
sv: kan ta bort

en: can change advanced settings
sv: kan ändra avancerade inställningar

en: can change permissions
sv: kan ändra rättigheter

en: on page level
sv: på sidnivå

en: can move
sv: kan flytta

en: can moderate
sv: kan moderera

en: can recover pages
sv: kan återskapa sidor

en: can recover any deleted page
sv: kan återskapa alla sidor

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
sv: Om ingen är vald har användaren rättigheter till alla sajter.

en: sites
sv: sajter

en: Page global permission
sv: Global rättighet för sidan

en: Pages global permissions
sv: Globala rättigheter för sidor

en: Grant on
sv: Tillåt

en: Page permission
sv: Sidrättighet

en: User (page)
sv: Användare (grupp)

en: Users (page)
sv: Användare (sida)

en: User group (page)
sv: Användare grupp (sida)

en: User groups (page)
sv: Användare grupper (sida)

en: width
sv: bredd

en: overwrite the title in the menu
sv: ändra rubriken i menyn

en: Path
sv: Sökväg

en: overwrite the title (html title tag)
sv: ändra sidrubriken (title-taggen i html)

en: File
sv: Fil

en: file
sv: fil

en: use swf file
sv: använd swf-fil

en: height
sv: höjd

en: Missing flash plugin.
sv: Flash insticksprogram saknas

en: map title
sv: karttitel

en: address
sv: adress

en: zip code
sv: postnummer

en: city
sv: stad

en: additional content
sv: ytterligare innehåll

en: zoom level
sv: zoomnivå

en: latitude
sv: latitud

en: Use latitude & longitude to fine tune the map possiton.
sv: Använd latitud och longitud för att finjustera positionen på kartan.

en: longitude
sv: longitud

en: route planer title
sv: ruttplanerartitel

en: Calculate your fastest way to here
sv: Beräkna snabbaste vägen hit

en: route planer
sv: Ruttplanerare

en: Map
sv: Karta

en: Your address
sv: Din adress

en: Calculate route
sv: Beräkna rutt

en: Inherit Plugins from Page
sv: Ärv plugins från sida

en: Language or Page must be filled out
sv: Språk eller Sida måste vara ifylld

en: Choose a page to include its plugins into this placeholder, empty will choose current page
sv: Välj en sida för att inkludera dess plugins till denna platshållare, lämna blankt för nuvarande sida

en: Optional: the language of the plugins you want
sv: Valfritt: språk på de plugins du vill ha

en: Link
sv: Länk

en: name
sv: namn

en: link
sv: länk

en: A link to a page has priority over a text link.
sv: En länk till en sida får prioritet över en textlänk.

en: An email adress has priority over a text link.
sv: En e-postadress får prioritet över en textlänk.

en: Picture
sv: Bild

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: image
sv: bild

en: if present image will be clickable
sv: om angiven blir bilden klickbar

en: alternate text
sv: alternativ text

en: textual description of the image
sv: beskrivning av bilden

en: long description
sv: lång beskrivning

en: additional description of the image
sv: ytterligare beskrivning av bilden

en: side
sv: sida

en: Snippet
sv: Kodstycke

en: Template %(template)s does not exist.
sv: Mallen %(template)s finns inte

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
sv: Ange en mall (t.ex. "snippets/plugin_xy.html") som kommer att användas.

en: Snippets
sv: Kodstycken

en: Teaser
sv: Locktext/Teaser

en: If present image will be clickable
sv: Värde gör bilden klickbar.

en: If present image will be clickable.
sv: Värde gör bilden klickbar.

en: more
sv: mer

en: body
sv: innehåll

en: Please select a plugin type.
sv: Välj ett plugin

en: Edit selected plugin
sv: Redigera valt plugin

en: Text editor does not support editing objects.
sv: Textredigeraren stödjer inte redigering av objekt.

en: No object selected.
sv: Inget objekt valt.

en: Text editor does not support inserting objects.
sv: Textredigeraren stödjer inte infogning av objekt

en: Not a plugin object
sv: Inte ett plugin-objekt

en: Available Plugins
sv: Tillgängliga plugins

en: Insert plugin
sv: Lägg till plugin

en: Twitter Search
sv: Twitter-sökning

en: twitter user
sv: twitter-användare

en: count
sv: antal

en: Number of entries to display
sv: antal inlägg att visa

en: link hint
sv: länktips

en: If given, the hint is displayed as link to your Twitter profile.
sv: Länktipset visas som en länk till din Twitter-profil.

en: query
sv: förfrågan

en: Example: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets from the user "umbrella" to the user "nemesis" that contain the words "brains" and "zombies"
sv: Exempel: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets från användaren "umbrella" till användaren "nemesis" som innehåller orden "brains" och "zombies"

en: Color Settings
sv: Färginställningar

en: movie file
sv: film fil

en: use .flv file or h264 encoded video file
sv: använd .flv-fil eller en h264-kodad videofil

en: movie url
sv: film url

en: vimeo or youtube video url. Example: http://www.youtube.com/watch?v=YFa59lK-kpo
sv: vimeo eller youtube video url. Exampel: http://www.youtube.com/watch?v=YFa59lK-kpo

en: preview image file
sv: förhandsvisa filmfil

en: auto play
sv: spela automatiskt

en: auto hide
sv: göm automatiskt

en: fullscreen
sv: fullskärm

en: loop
sv: loopa

en: background color
sv: bakgrundsfärg

en: Hexadecimal, eg ff00cc
sv: Hexadecimal, t.ex. ff00cc

en: text color
sv: textfärg

en: seekbar color
sv: tidslinje färg

en: seekbar bg color
sv: tidslinje bg-färg

en: loadingbar color
sv: färg laddningsikon

en: button out color
sv: knappfärg utanför

en: button over color
sv: knappfärg över

en: button highlight color
sv: knappfärg aktiv

en: Missing flash plugin. Download <a href="http://adobe.com/flashplayer">here</a>
sv: Flash-plugin saknas. Ladda ner <a href="http://adobe.com/flashplayer">här</a>

en: Save
sv: Spara

en: Delete %(language)s translation
sv: Radera översättning för %(language)s

en: Save as new
sv: Spara som ny

en: Save and add another
sv: Spara och lägg till

en: Save and continue editing
sv: Spara och fortsätt redigera

en: Page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> may require approvement by you.
sv: Sida <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> kan behöva godkännande av dig.

en: Last changes
sv: Senaste ändringar

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
sv: Logga in på administrationssida <a href="%(login_url)s">här</a>.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Change a page
sv: Ändra en sida

en: Home
sv: Hem

en: Approve page deletion
sv: Godkänn borttagning av sida

en: (requires approvement at %(moderation_level)s level)
sv: (kräver godkännande på nivå %(moderation_level)s)

en: (you can perform actions on this page directly)
sv: (du kan utföra ändringar på denna sida direkt)

en: Remove delete request
sv: Ta bort raderingsförfrågan

en: Approve delete
sv: Godkänn radering

en: Approve
sv: Godkänn

en: draft
sv: utkast

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: History
sv: Historik

en: View on site
sv: Visa på sajt

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
sv[0]: Rätta till nedanstående fel.
sv[1]: Rätta till nedanstående fel.

en: All permissions
sv: Alla rättigheter

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Page states
sv: Sidlägen

en: This page must be moderated at level %(moderation_level)s, post a message for moderator.
sv: Denna sida måste godkännas på nivå %(moderation_level)s, skicka ett meddelande till moderatorn.

en: Request approvemet
sv: Efterfråga godkännande

en: List of pages
sv: Lista över sidor

en: Successfully moved
sv: Flytt genomförd

en: An error occured. Please reload the page
sv: Ett fel uppstod. Var vänlig ladda om sidan

en: Recover deleted %(name)s
sv: Återskapa borttagen %(name)s

en: Add %(name)s
sv: Lägg till %(name)s

en: Pages on:
sv: Sidor på:

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: actions
sv: åtgärder

en: moderate
sv: moderera

en: published
sv: publicera

en: end
sv: slut

en: last changes
sv: senaste ändringar

en: select this page
sv: välj denna sida

en: edit this page
sv: redigera denna sida

en: edit
sv: redigera

en: insert above
sv: sätt in ovanför

en: insert below
sv: sätt in under

en: insert inside
sv: sätt in i

en: softroot
sv: mjuk rot

en: home
sv: hem

en: Edit this page in %(language)s
sv: Redigera denna sida på %(language)s

en: Cut
sv: Klipp

en: cut
sv: klipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: copy
sv: kopiera

en: Add Child
sv: Lägg till undersida

en: add
sv: lägg till

en: Approve directly
sv: Godkänn direkt

en: view
sv: vy

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Publish
sv: Publicera

en: View on page
sv: Visa på sida

en: Action
sv: Åtgärd

en: Created
sv: Skapad

en: Message
sv: Meddelande

en: Group
sv: Grupp

en: Can edit
sv: Kan redigera

en: Can add
sv: Kan lägga till

en: Can delete
sv: Kan ta bort

en: Can publish
sv: Kan publicera

en: Can change permissions
sv: Kan ändra rättigheter

en: Can move
sv: Kan flytta

en: (current)
sv: (nuvarande)

en: All
sv: Alla

en: Page doesn't inherit any permissions.
sv: Sidan ärver inga rättigheter

en: An old revision of a plugin can not be saved!
sv: En gammal version av ett plugin kan inte sparas.

en: Plugin saved successfully.
sv: Plugin sparat.

en: Recover deleted %(verbose_name)s
sv: Återskapa borttagen %(verbose_name)s

en: Press the save button below to recover this version of the object.
sv: Tryck på spara-knappen för att återskapa denna version av objektet.

en: Revert %(verbose_name)s
sv: Återgå till %(verbose_name)s

en: Press the save button below to revert to this version of the object.
sv: Tryck på spara-knappen nedan för att återgå till denna version av objektet.

en: Copy options
sv: Kopieringsalternativ

en: Choose copy options
sv: Välj kopieringsalternativ

en: Generic
sv: Allmän

en: Add Plugin
sv: Lägg till plugin

en: From Language
sv: Från språk

en: Copy Plugins
sv: Kopiera plugins

en: You must save the page first to add plugins.
sv: Du måste spara sidan för att kunna lägga till plugins.

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
sv: Inget plugin valt. Välj ett till vänster på sidan.

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
sv: Inget plugin har lagts till. Lägg till ett plugin till denna plats.

en: Available plugins
sv: Plugins

en: Move to %(name)s
sv: Flytta till %(name)s

en: Are you sure you want to delete this plugin?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta plugin?

en: Edit mode
sv: Redigeringsläge

en: Username
sv: Användarnamn

en: Template
sv: Mall

en: move
sv: flytta

en: Move/add Pages
sv: Flytta/lägg till sidor

en: add child
sv: lägg till undersida

en: Add child page
sv: Lägg till undersida

en: add sibling
sv: lägg till syskon

en: Add sibling page
sv: Lägg till syskon-sida

en: Delete Page
sv: Radera sida

en: Site Administration
sv: Sajtadministration

en: Page Settings
sv: Sidinställningar

en: history
sv: historik

en: View History
sv: Visa historik

en: Logout
sv: Logga ut

en: Lock
sv: Fäst

en: Close
sv: Stäng

en: up
sv: upp

en: down
sv: ner

en: Settings
sv: Inställningar

en: Delete Plugin
sv: Radera plugin

en: Unbind page moderation
sv: Frigör från sidmoderering

en: Unbind children moderation
sv: Frigör undersidor från moderering

en: Unbind descendants moderation
sv: Frigör undernivåer från moderering

en: Page not found on %(domain)s
sv: Sidan hittades inte på %(domain)s

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
sv: Ett mallkommando kunde inte hitta sidan med sökparametrarna `%(page_lookup)s
    `. Efterfrågad URL var: http://%(host)s%(path)s

en: parent first
sv: förälder först

en: approve
sv: godkänn

en: CMS - Page %s requires approvement.
sv: CMS - Sida %s kräver godkännande.

en: CMS - your user account was created.
sv: CMS - ditt användarkonto har skapats.

en: CMS - your user account was changed.
sv: CMS - ditt användarkonto har ändrats.
