Django - en to bs translation catalogue (126 entries)

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
bs: Unesite poštanski broj u formatu NNNN ili ANNNNAAA.

en: This field requires only numbers.
bs: Ovo polje zahtjeva samo brojeve.

en: This field requires 7 or 8 digits.
bs: Ovo polje mora da sadrži 7 ili 8 cifara.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
bs: Unesite ispravan CUIT u formatu XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX.

en: Invalid CUIT.
bs: Neispravan CUIT.

en: Carinthia
bs: Karintija

en: Lower Austria
bs: Donja Austrija

en: Upper Austria
bs: Gornja Austrija

en: Salzburg
bs: Salcburg

en: Styria
bs: Stirija

en: Tyrol
bs: Tirol

en: Vorarlberg
bs: Voralber

en: Vienna
bs: Beč

en: Enter a zip code in the format XXXX.
bs: Unesite poštanski broj u formatu XXXX.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
bs: Unesite važeći austrijski broj socijalnog osiguranja u formatu XXXX XXXXXX.

en: Antwerp
bs: Antwerpen

en: Brussels
bs: Brisel

en: East Flanders
bs: Istočna Flandrija

en: Flemish Brabant
bs: Flamanski Brabant

en: Luxembourg
bs: Luksemburg

en: Walloon Brabant
bs: Valonski Brabant

en: West Flanders
bs: Zapadna Flandrija

en: Brussels Capital Region
bs: Regija glavnoga grada Bruxellesa

en: Flemish Region
bs: Flamanska regija

en: Wallonia
bs: Valonija

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
bs: Unesite ispravan poštanski broj u rasponu i formatu 1XXX-9XXX.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
bs: Unesite važeći broj telefona u jednom od formata 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx ili 04xxxxxxxx.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
bs: Unesite zip kod u formatu XXXXX-XXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
bs: Telefonski brojevi moraju biti u XX-XXXX-XXXX formatu.

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
bs: Odaberite ispravnu brazilsku državu. Ta država nije među ponuđenima.

en: Invalid CPF number.
bs: Neispravan CPF broj.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
bs: Polje zahtijeva najviše 11 cifri ili 14 znamenki.

en: Invalid CNPJ number.
bs: Neispravan CNPJ broj.

en: This field requires at least 14 digits
bs: Polje zahtijeva najmanje 14 cifri.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
bs: Unesite poštanski broj u formtu XXX XXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
bs: Unesite ispravan kanadski Social Insurance broj u XXX-XXX-XXX formatu.

en: Basel-Stadt
bs: Basel-grad

en: Basel-Land
bs: Basel-provincija

en: Berne
bs: Bern

en: Geneva
bs: Ženeva

en: Lucerne
bs: Lucern

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
bs: Unesite ispravan broj švicarske lične karte ili pasoša u X1234567<0 ili u 1234567890 formatu.

en: Enter a valid Chilean RUT.
bs: Unesite ispravan čileanski RUT.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
bs: Unesite ispravan čileanski RUT. Format je XX.XXX.XXX-X.

en: The Chilean RUT is not valid.
bs: Čileanski RUT nije ispravan.

en: Prague
bs: Prag

en: Central Bohemian Region
bs: Centralna Češka

en: South Bohemian Region
bs: Južna Češka

en: Pilsen Region
bs: Plzenjski kraj

en: Carlsbad Region
bs: Karlovarski kraj

en: Usti Region
bs: Ustečki kraj

en: Liberec Region
bs: Liberečki kraj

en: Hradec Region
bs: Kralovehradečki kraj

en: Pardubice Region
bs: Pardubički kraj

en: Vysocina Region
bs: Visočina kraj

en: South Moravian Region
bs: Južna Moravska

en: Olomouc Region
bs: Olomoučki kraj

en: Zlin Region
bs: Zlinski kraj

en: Moravian-Silesian Region
bs: Moravsko-seleški kraj

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
bs: Unesite poštanski broj u formatu XXXXX ili XX XX.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
bs: Unesite datum rođenja u formatu XXXXXX/XXXX ili XXXXXXXXXX.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
bs: Neispravan parametar Pol; ispravne vrijednosti su 'f' i 'm'

en: Enter a valid birth number.
bs: Unesite ispravan datum rođendana.

en: Enter a valid IC number.
bs: Unsite ispravan IC broj.

en: Lower Saxony
bs: Donja Saška

en: North Rhine-Westphalia
bs: Sjeverno Porajnje-Zapadna Falačka

en: Saxony
bs: Saška

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
bs: Unesite poštanski broj u formatu XXXXX.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
bs: Unesite ispravan broj njemačke lične karte u XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X formatu.

en: Cordoba
bs: Kordoba

en: A Coruna
bs: Korunja

en: Cuenca
bs: Kuenka

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
bs: Unesite ispravan poštanski broj u nizu i formatu 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
bs: Unesite ispravan telefonski broj u jednom od formata 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX ili 9XXXXXXXX.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
bs: Unesite ispravan NIF, NIE ili CIF.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
bs: Unesite ispravan NIF ili NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
bs: Neispravan checksum za NIF.

en: Invalid checksum for NIE.
bs: Neispravan checksum za NIE.

en: Invalid checksum for CIF.
bs: Neispravan checksum za CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
bs: Unesite isravan broj bankovnog računa u obliku XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Invalid checksum for bank account number.
bs: Neispravan checksum za broj bankovnog računa.

en: Enter a valid Finnish social security number.
bs: Unesite ispravni finski identifikacijski broj.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
bs: Broj telefona mora biti u formatu 0X XX XX XX XX.

en: Enter a valid vehicle license plate number
bs: Unesite ispravan broj automobilske tablice

en: Enter a valid phone number
bs: Unesite ispravan telefonski broj

en: Enter a valid post code
bs: Unesite ispravni poštansku kod

en: Enter a valid NIK/KTP number
bs: Unesite ispravan NIK/KTP broj

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
bs: Unesite ispravan islandski identifikacijski broj. Format je XXXXXX-XXXX.

en: The Icelandic identification number is not valid.
bs: Islanski identifikacijski broj nije ispravan.

en: Enter a valid zip code.
bs: Unesite ispravnu zip adresu.

en: Enter a valid Social Security number.
bs: Unesite ispravan Social Security broj.

en: Enter a valid VAT number.
bs: Unesite ispravan VAT broj.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
bs: Unesite poštanski broj u formatu XXXXXXX ili XXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
bs: Unesite ispravan kuvajtski Civil ID broj

en: Enter a valid postal code
bs: Unesite ispravnu poštansku adresu

en: Enter a valid SoFi number
bs: Unesite ispravan SoFi broj

en: Enter a valid Norwegian social security number.
bs: Unesite ispravan norveški jedinstveni matični broj građana.

en: This field requires 8 digits.
bs: Polje zahtijeva 8 cifri.

en: This field requires 11 digits.
bs: Polje zahtijeva 11 cifri.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
bs: National Identification Number sastoji se od 11 cifri.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
bs: Pogrešan checksum za National Identification Number.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
bs: Pogrešan checksum za Tax Number (NIP).

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
bs: National Business Register Number (REGON) sastoji se od 9 ili 14 cifri.

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
bs: Pogrešan checksum za National Business Register Number (REGON).

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
bs: Unesite ispravnu poštansku adresu u formatu XX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
bs: Unesite zup kod u formatu XXXX-XXX

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
bs: Telefonski brojevi moraju imati 9 cifri, ili početi sa + ili 00.

en: Enter a valid CIF.
bs: Unesite ispravan CIF.

en: Enter a valid CNP.
bs: Unesite ispravan CNP.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
bs: Unesite ispravan IBAN ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX formatu

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
bs: Telefonski brojevi moraju biti u XXXX-XXXXXX formatu.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
bs: Unesite ispravan poštanski broj u formatu XXXXXX

en: Enter a valid Swedish organisation number.
bs: Unesite ispravan švedski organizacijski broj.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
bs: Unesite ispravan švedski identifikacijski broj

en: Co-ordination numbers are not allowed.
bs: Koordinatni brojevi nisu dozvoljeni.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
bs: Unesite švedsku poštansku adresu u formatu XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
bs: Unesite poštansku adresu u formatu XXXXX ili XXXXX-XXXX

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
bs: Broj telefona mora biti u formatu XX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
bs: Unesite ispravan američki Social Security broj u XXX-XX-XXXX formatu.

en: Enter a U.S. state or territory.
bs: Unesite U.S. državu ili teritorij

en: U.S. state (two uppercase letters)
bs: Država u SAD (dva velika slova)

en: Phone number
bs: Broj telefona

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
bs: Unestie važeći CUIT u formatu XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
bs: Unsite ispravan IC broj.

en: Enter a valid South African ID number
bs: Unesite ispravan južnoafrički ID broj

en: Enter a valid South African postal code
bs: Unesite ispravnu južnoafričku poštansku adresu
