Django - en to de translation catalogue (408 entries)

en: A Coruna
de: A Coruña

en: A Macedonian municipality (2 character code)
de: Eine mazedonischen Gemeinde (2 Zeichen-Code)

en: Adygeya, Respublika
de: Republik Adygeja

en: Almeria
de: Almería

en: Altay, Respublika
de: Republik Altai

en: Altayskiy Kray
de: Region Altai

en: Amurskaya oblast'
de: Oblast Amur

en: Andalusia
de: Andalusien

en: Antwerp
de: Antwerpen

en: Aragon
de: Aragonien

en: Arkhangel'skaya oblast'
de: Oblast Archangelsk

en: Astrakhanskaya oblast'
de: Oblast Astrachan

en: Asturias
de: Asturien

en: Australian Phone number
de: Australisch Telefonnummer

en: Australian Postcode
de: Australisch Postleitzahl

en: Australian State
de: Australischer Bundesstaat

en: Avila
de: Ávila

en: Baden-Wuerttemberg
de: Baden-Württemberg

en: Balearic Islands
de: Balearische Inseln

en: Banovce nad Bebravou
de: Bánovce nad Bebravou

en: Banska Bystrica
de: Banská Bystrica

en: Banska Bystrica region
de: Banská Bystrica Region

en: Banska Stiavnica
de: Banská Štiavnica

en: Bashkortostan, Respublika
de: Republik Baschkortostan

en: Basque Country
de: Baskenland

en: Bavaria
de: Bayern

en: Belgorodskaya oblast'
de: Oblast Belgorod

en: Berne
de: Bern

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
de: Gespanschaft Bjelovar-Bilogora

en: Bratislava region
de: Bratislavský kraj

en: Brodsko-posavska županija
de: Gespanschaft Brod-Posavina

en: Brussels
de: Brüssel

en: Brussels Capital Region
de: Region Brüssel-Hauptstadt

en: Bryanskaya oblast'
de: Oblast Brjansk

en: Buryatia, Respublika
de: Republik Burjatien

en: Bytca
de: Bytča

en: Caceres
de: Cáceres

en: Cadca
de: Čadca

en: Cadiz
de: Cádiz

en: Canary Islands
de: Kanarische Inseln

en: Cantabria
de: Kantabrien

en: Card issue number cannot be zero
de: Die Ausstellungsnummer der Karte darf nicht Null sein

en: Carinthia
de: Kärnten

en: Carlsbad Region
de: Region Karlsbad

en: Castile and Leon
de: Kastilien-León

en: Castile-La Mancha
de: Kastilien-La Mancha

en: Catalonia
de: Katalonien

en: Centar-Župa
de: Centar Župa

en: Central Bohemian Region
de: Mittelböhmische Region

en: Central Federal County
de: Föderationskreis Zentralrussland

en: Chechenskaya Respublika
de: Tschetschenische Republik

en: Chelyabinskaya oblast'
de: Oblast Tscheljabinsk

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
de: Autonomer Kreis der Tschuktschen

en: Chuvashskaya Respublika
de: Tschuwaschische Republik

en: Co-ordination numbers are not allowed.
de: Ordnungsnummern sind nicht erlaubt.

en: Cordoba
de: Córdoba

en: Corps Consulate
de: Corps Diplomatic

en: Dagestan, Respublika
de: Republik Dagestan

en: Dolny Kubin
de: Dolný Kubín

en: Drenthe
de: Drente

en: Dubrovačko-neretvanska županija
de: Gespanschaft Dubrovnik-Neretva

en: Dunajska Streda
de: Dunajská Streda

en: East Flanders
de: Ostflandern

en: Eastern Cape
de: Ostkap

en: Enter a 4 digit postcode.
de: Bitte eine 4-stellig Postleitzahl eingeben.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
de: Bitte eine gültige schwedische Postleitzahl im Format XXXXX eingeben.

en: Enter a U.S. state or territory.
de: Geben Sie einen US-Bundesstaat oder Territorium ein.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
de: Bitte eine Geburtsnummer im Format XXXXXX/XXXX oder XXXXXXXXXX eingeben.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
de: Bitte eine Reisepassnummer im Format XX XXXXXXX eingeben.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
de: Bitte eine Reisepassnummer im Format XXXX XXXXXX eingeben.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
de: Bitte eine Postleitzahl im Format XXXXXX eingeben.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format NNNN oder ANNNNAAA eingeben.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XX-XXX eingeben.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXX XXX eingeben.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXX eingeben.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXX oder XXX XX eingeben.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
de: Geben Sie eine Postleitzahl im Format XXXXX ein.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
de: Bitte eine Postleitzahl im Format XXXXXX eingeben.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXXXX oder XXX-XXXX eingeben.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
de: Bitte eine Steuernummer (NIP) im Format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX oder XXXXXXXXXX eingeben.

en: Enter a valid 11 digit OIB
de: Bitte eine gültige 11-stellige OIB eingeben

en: Enter a valid 13 digit JMBG
de: Bitte eine gültige 13-stellige JMBG eingeben

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
de: Geben Sie eine gültige 19-stellige JMBAG beginnend mit 601983 ein

en: Enter a valid 5 digit postal code
de: Bitte eine gültige 5-stellige Postleitzahl eingeben

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
de: Bitte eine gültige österreichische Sozialversicherungsnummer im Format XXXX XXXXXX eingeben.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
de: Bitte eine gültige CI im Format X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X oder XXXXXXXX eingeben.

en: Enter a valid CI number.
de: Bitte eine gültige CI-Nummer eingeben.

en: Enter a valid CIF.
de: Bitte eine gültige CIF eingeben.

en: Enter a valid CNP.
de: Bitte eine gültige CNP eingeben.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
de: Bitte eine gültige CUIT im Format XX-XXXXXXXX-X oder XXXXXXXXXXXX eingeben.

en: Enter a valid CURP.
de: Bitte gültige CURP eingeben.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
de: Bitte eine gültige kanadische Sozialversicherungsnummer im Format XXX-XXX-XXX eingeben.

en: Enter a valid Chilean RUT.
de: Bitte eine gültige chilenische RUT eingeben.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
de: Bitte eine chilenische RUT im Format XX.XXX.XXX-X eingeben.

en: Enter a valid Finnish social security number.
de: Bitte eine gültige finnische Sozialversicherungsnummer eingeben.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
de: Bitte eine gültige deutsche Personalausweisnummer im Format XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X eingeben.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
de: Bitte eine gültige IBAN im Format ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX eingeben.

en: Enter a valid IC number.
de: Bitte eine gültige IC-Nummer eingeben.

en: Enter a valid ID number.
de: Bitte eine gültige Ausweisnummer eingeben.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
de: Bitte eine gültige isländische Identifikationsnummer im Format XXXXXX-XXXX eingeben.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
de: Bitte eine gültige Kuwaitische Identifikationsnummer eingeben

en: Enter a valid NIK/KTP number
de: Bitte eine gültige NIK/KTP-Nummer eingeben.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
de: Bitte eine gültige norwegische Sozialversicherungsnummer eingeben.

en: Enter a valid RFC.
de: Bitte gültige RFC eingeben.

en: Enter a valid SoFi number
de: Bitte eine gültige SoFi-Nummer eingeben

en: Enter a valid Social Security number.
de: Bitte eine gültige Sozialversicherungsnummer eingeben.

en: Enter a valid South African ID number
de: Bitte eine gültige südafrikanische Identifikationsnummer eingeben

en: Enter a valid South African postal code
de: Bitte eine gültige südafrikanische Postleitzahl eingeben

en: Enter a valid Swedish organisation number.
de: Bitte eine gültige Schwedische Organisationsnummer eingeben.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
de: Bitte eine gültige schwedische Personenidentifikationsnummer eingeben.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
de: Bitte eine gültige Schweizer Identifikations- oder Reisepassnummer im FormatX1234567<0 oder 1234567890 eingeben.

en: Enter a valid Turkish Identification number.
de: Geben Sie eine valide Türkische Identifikationsnummer ein.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
de: Bitte eine gültige US-amerikanische Sozialversicherungsnummer im Format XXX-XX-XXXX eingeben.

en: Enter a valid VAT number.
de: Bitte eine gültige Umsatzsteuernummer eingeben.

en: Enter a valid area or mobile network code
de: Geben Sie eine gültige Bereichs- oder Mobilfunknetz-Vorwahl ein

en: Enter a valid birth number.
de: Bitte eine gültige Geburtsnummer eingeben.

en: Enter a valid cell number.
de: Bitte eine gültige Handynummer eingeben.

en: Enter a valid location code
de: Bitte eine gültige Ortskennzahl eingeben

en: Enter a valid phone number
de: Bitte eine gültige Telefonnummer eingeben

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
de: Bitte eine gültige Telefonnummer in einem der folgenden Formate eingeben 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx eingeben.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
de: Bitte eine gültige Telefonnummer in einem der folgenden Formate eingeben 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX oder 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
de: Bitte eine gültige Telefonnummer eingeben.

en: Enter a valid post code
de: Bitte eine gültige Postleitzahl eingeben

en: Enter a valid postal code
de: Bitte eine gültige Postleitzahl eingeben

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXXX eingeben

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format 01XXX bis 52XXX eingeben.

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format 1XXX bis 9XXX eingeben.

en: Enter a valid postcode.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl eingeben.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
de: Bitte eine gültige Steuernummer im Format SIXXXXXXXX eingeben

en: Enter a valid vehicle license plate number
de: Bitte eine gültige Nummernschildnummer eingeben

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXX eingeben.

en: Enter a valid zip code.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl eingeben.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXX-XXX eingeben.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXX eingeben.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXX oder XXXXX-XXXX eingeben.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXX-XXX eingeben.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXX eingeben.

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
de: Bitte eine gültige Postleitzahl im Format XXXXXX oder XXX XXX eingeben.

en: Enter an Indian state or territory.
de: Geben Sie einen indischen Bundesstaat oder Territorium ein.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
de: Bitte eine Telefonnummer im Format +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX eingeben.

en: Error in date segment
de: Fehler im Datums-Segment

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
de: Jüdische Autonome Oblast

en: Far-East Federal County
de: Föderationskreis Ferner Osten

en: Federal Government
de: Bundesregierung

en: Flemish Brabant
de: Flämisch-Brabant

en: Flemish Region
de: Flandern

en: Foral Community of Navarre
de: Foralgemeinschaft Navarra

en: Free State
de: Freistaat

en: Fribourg
de: Freiburg

en: Galicia
de: Galicien

en: Geneva
de: Genf

en: Grad Zagreb
de: Stadt Zagreb

en: Graubuenden
de: Graubünden

en: Greater Poland
de: Großpolen

en: Hainaut
de: Hennegau

en: Hokkaido
de: Hokkaidō

en: Hradec Region
de: Region Königgrätz

en: Humenne
de: Humenné

en: Hyogo
de: Hyōgo

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
de: Die Ausweisnummer besteht aus 15 oder 18 Ziffern.

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
de: Ausweisnummern muss entweder 4 bis 7 Ziffern oder einen Großbuchstaben und 7 Ziffern enthalten.

en: Illes Balears
de: Balearische Inseln

en: Ingushskaya Respublika
de: Republik Inguschetien

en: Invalid CNPJ number.
de: Ungültige CNPJ-Nummer.

en: Invalid CPF number.
de: Ungültige CPF-Nummer.

en: Invalid CUIT.
de: Ungültige CUIT.

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
de: Ungültige Ausweisnummer: Falsches Geburtsdatum

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
de: Ungültige Ausweisnummer: Falsche Prüfsumme

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
de: Ungültige Ausweisnummer: Falsche Ortskennzahl

en: Invalid checksum for CIF.
de: Ungültige Prüfsumme für CIF.

en: Invalid checksum for CURP.
de: Ungültige Prüfsumme für CURP eingegeben.

en: Invalid checksum for NIE.
de: Ungültige Prüfsumme für NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
de: Ungültige Prüfsumme für NIF.

en: Invalid checksum for RFC.
de: Ungültige Prüfsumme für RFC-Nummer.

en: Invalid checksum for bank account number.
de: Ungültige Prüfsumme für Kontonummer.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
de: Ungültiger Wert für Geschlecht, gültig sind: 'f' und 'm'

en: Irkutskaya oblast'
de: Oblast Irkutsk

en: Istarska županija
de: Gespanschaft Istrien

en: Ivanovskaya oblast'
de: Oblast Iwanowo

en: Jaen
de: Jaén

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
de: Kabardino-Balkarische Republik

en: Kaliningradskaya oblast'
de: Oblast Kaliningrad

en: Kalmykia, Respublika
de: Republik Kalmückien

en: Kaluzhskaya oblast'
de: Oblast Kaluga

en: Kamchatskiy Kray
de: Region Kamtschatka

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
de: Karatschai-Tscherkessische Republik

en: Karelia, Respublika
de: Republik Karelien

en: Karlovačka županija
de: Gespanschaft Karlovac

en: Kemerovskaya oblast'
de: Oblast Kemerowo

en: Kezmarok
de: Kežmarok

en: Khabarovskiy Kray
de: Region Chabarowsk

en: Khakassiya, Respublika
de: Republik Chakassien

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
de: Autonomer Kreis der Chanten und Mansen - Jugra

en: Kirovskaya oblast'
de: Oblast Kirow

en: Komi, Respublika
de: Republik Komi

en: Koprivničko-križevačka županija
de: Gespanschaft Koprivnica-Križevci

en: Kosice region
de: Kosice

en: Kostromskaya oblast'
de: Oblast Kostroma

en: Krapinsko-zagorska županija
de: Gespanschaft Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskiy Kray
de: Region Krasnodar

en: Krasnoyarskiy Kray
de: Region Krasnojarsk

en: Kurganskaya oblast'
de: Oblast Kurgan

en: Kurskaya oblast'
de: Oblast Kursk

en: Kuyavia-Pomerania
de: Kujawien-Pommern

en: Kyoto
de: Kyōto

en: Kysucke Nove Mesto
de: Kysucké Nové Mesto

en: Leningradskaya oblast'
de: Oblast Leningrad

en: Leon
de: León

en: Lesser Poland
de: Kleinpolen

en: Levoca
de: Levoča

en: Liberec Region
de: Region Liberec

en: Liege
de: Lüttich

en: Lipeckaya oblast'
de: Oblast Lipezk

en: Liptovsky Mikulas
de: Liptovský Mikuláš

en: Ličko-senjska županija
de: Gespanschaft Lika-Senj

en: Lodz
de: Łódź

en: Lower Austria
de: Niederösterreich

en: Lower Saxony
de: Niedersachsen

en: Lower Silesia
de: Niederschlesien

en: Lubusz
de: Land Lebus

en: Lucenec
de: Lučenec

en: Lucerne
de: Luzern

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Macedonian identity card number
de: Mazedonische Ausweisnummer

en: Magadanskaya oblast'
de: Oblast Magadan

en: Malaga
de: Málaga

en: Mariy Ehl, Respublika
de: Republik Mari El

en: Masovia
de: Masowien

en: Mavrovo i Rostuša
de: Mavrovo und Rostuša

en: Mecklenburg-Western Pomerania
de: Mecklenburg-Vorpommern

en: Mexican CURP
de: Mexikanische CURP

en: Mexican RFC
de: Mexikanische RFC

en: Mexico state (three uppercase letters)
de: Mexikanischer Bundesstaat (dreistellige Abkürzung)

en: Mexico zip code
de: Mexikanische Postleitzahl

en: Međimurska županija
de: Gespanschaft Međimurje

en: Moravian-Silesian Region
de: Mährisch-Schlesische Region

en: Mordovia, Respublika
de: Republik Mordwinien

en: Moskovskaya oblast'
de: Oblast Moskau

en: Moskva
de: Moskau

en: Murmanskaya oblast'
de: Oblast Murmansk

en: Namestovo
de: Námestovo

en: Namur
de: Namür

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
de: Nationale Geschäftsregistrierungsnummer (REGON) besteht aus 9 oder 14 Zeichen.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
de: Die nationale Ausweisnummer  besteht aus 3 Buchstaben und 6 Ziffern.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
de: Nationale Identifikationsnummer besteht aus 11 Ziffern.

en: Neneckiy autonomnyy okrug
de: Autonomer Kreis der Nenzen

en: Nitra region
de: Nitra

en: Nizhegorodskaja oblast'
de: Oblast Nischni Nowgorod

en: Noord-Brabant
de: Nordbrabant

en: Noord-Holland
de: Nordholland

en: North Rhine-Westphalia
de: Nordrhein-Westfalen

en: North West
de: Nordwest

en: North-Caucasian Federal County
de: Föderationskreis Nordkaukasus

en: North-West Federal County
de: Föderationskreis Nordwestrussland

en: Northern Cape
de: Nordkap

en: Northern Ireland
de: Nordirland

en: Nove Mesto nad Vahom
de: Nové Mesto nad Váhom

en: Nove Zamky
de: Nové Zámky

en: Novgorodskaya oblast'
de: Oblast Nowgorod

en: Novosibirskaya oblast'
de: Oblast Nowosibirsk

en: Number part cannot be zero
de: Der Nummernteil darf nicht Null sein

en: Oita
de: Ōita

en: Olomouc Region
de: Region Olmütz

en: Omskaya oblast'
de: Oblast Omsk

en: Opole
de: Oppeln

en: Orenburgskaya oblast'
de: Oblast Orenburg

en: Orlovskaya oblast'
de: Oblast Orjol

en: Osaka
de: Ōsaka

en: Osječko-baranjska županija
de: Gespanschaft Osijek-Baranja

en: Pardubice Region
de: Region Pardubice

en: Partizanske
de: Partizánske

en: Penzenskaya oblast'
de: Oblast Pensa

en: Permskiy Kray
de: Region Perm

en: Phone number
de: Telefonnummer

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
de: Telefonnummern müssen im Format 02X-8X, 03X-7X oder 04X-6X sein.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
de: Telefonnummern müssen das Format 0X XX XX XX XX haben.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
de: Telefonnummern müssen im Format 0XXX XXX XXXX sein.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
de: Telefonnummern müssen das Format XX-XXXX-XXXX haben.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
de: Telefonnummern müssen das Format XXX-XXX-XXXX haben.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
de: Telefonnummern müssen das Format XXXX-XXXXXX haben.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
de: Telefonnummern müssen aus 9 Ziffern bestehen, oder mit + oder 00 beginnen.

en: Piestany
de: Piešťany

en: Pilsen Region
de: Region Pilsen

en: Please enter a valid NIF or NIE.
de: Bitte eine gültige NIF oder NIE eingeben.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
de: Bitte eine gültige NIF, NIE oder CIF eingeben.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
de: Bitte eine gültige Kontonummer im Format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX eingeben.

en: Poltar
de: Poltár

en: Pomerania
de: Pommern

en: Povazska Bystrica
de: Považská Bystrica

en: Požeško-slavonska županija
de: Gespanschaft Požega-Slawonien

en: Prague
de: Prag

en: Presov
de: Prešov

en: Presov region
de: Prešov

en: Primorskiy Kray
de: Region Primorje

en: Primorsko-goranska županija
de: Gespanschaft Primorje-Gorski kotar

en: Principality of Asturias
de: Fürstentum Asturien

en: Privolzhsky Federal County
de: Föderationskreis Wolga

en: Pskovskaya oblast'
de: Oblast Pskow

en: Puchov
de: Púchov

en: Region of Murcia
de: Murcia

en: Revuca
de: Revúca

en: Rhineland-Palatinate
de: Rheinland-Pfalz

en: Rjazanskaya oblast'
de: Oblast Rjasan

en: Rostovskaya oblast'
de: Oblast Rostow

en: Roznava
de: Rožňava

en: Ruzomberok
de: Ružomberok

en: Saint-Peterburg
de: Sankt Petersburg

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
de: Republik Sacha (Jakutien)

en: Sakhalinskaya oblast'
de: Oblast Sachalin

en: Samarskaya oblast'
de: Oblast Samara

en: Saratovskaya oblast'
de: Oblast Saratow

en: Saxony
de: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
de: Sachsen-Anhalt

en: Scotland
de: Schottland

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
de: Bitte einen gültigen brasilianischen Bundesstaat auswählen.

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
de: Republik Nordossetien-Alanien

en: Seville
de: Sevilla

en: Siberian Federal County
de: Föderationskreis Sibirien

en: Silesia
de: Schlesien

en: Sisačko-moslavačka županija
de: Gespanschaft Sisak-Moslavina

en: Smolenskaya oblast'
de: Oblast Smolensk

en: South Bohemian Region
de: Südböhmische Region

en: South Federal County
de: Föderationskreis Südrussland

en: South Moravian Region
de: Südmährische Region

en: Spisska Nova Ves
de: Spišská Nová Ves

en: Splitsko-dalmatinska županija
de: Gespanschaft Split-Dalmatien

en: Stara Lubovna
de: Stará Ľubovňa

en: Stavropol'siyy Kray
de: Region Stawropol

en: Styria
de: Steiermark

en: Subcarpatia
de: Karpatenvorland

en: Sverdlovskaya oblast'
de: Oblast Swerdlowsk

en: Svidnik
de: Svidník

en: Swietokrzyskie
de: Heiligkreuz

en: Tambovskaya oblast'
de: Oblast Tambow

en: Tatarstan, Respublika
de: Republik Tatarstan

en: The Chilean RUT is not valid.
de: Diese chilenische RUT ist ungültig.

en: The EMSO is not valid.
de: EMSO ungültig.

en: The Icelandic identification number is not valid.
de: Die isländische Identifikationsnummer ist nicht gültig.

en: The UMCN is not valid.
de: Die UMCN ist nicht gültig.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
de: Die ersten 7 Stellen der EMSO Ziffer muss einem vergangenen Datum entsprichen.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
de: Die ersten 7 Ziffern der UMCN müssen ein gültiges Datum in der Vergangenheit darstellen.

en: The phone nubmer is too long
de: Die Telefonnummer ist zu lang

en: This field requires 11 digits.
de: Dieses Feld benötigt 11 Zeichen.

en: This field requires 7 or 8 digits.
de: Dieses Feld benötigt 7 oder 8 Ziffern.

en: This field requires 8 digits.
de: Dieses Feld benötigt 8 Zeichen.

en: This field requires at least 14 digits
de: Dieses Feld benötigt mindestens 14 Ziffern

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
de: Dieses Feld benötigt mindestens 11 Ziffern oder 14 Zeichen.

en: This field requires only numbers.
de: Dieses Feld darf nur Ziffern enthalten.

en: This field should contain exactly 13 digits.
de: Dieses Feld sollte genau 13 Ziffern enthalten.

en: Thuringia
de: Thüringen

en: Tokyo
de: Tokio

en: Tomskaya oblast'
de: Oblast Tomsk

en: Topolcany
de: Topoľčany

en: Trebisov
de: Trebišov

en: Trencin
de: Trenčín

en: Trencin region
de: Trenčín

en: Trnava region
de: Trnava

en: Tul'skaya oblast'
de: Oblast Tula

en: Turcianske Teplice
de: Turčianske Teplice

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
de: Türkische Identifikationsnummern benötigen 11 Zeichen.

en: Tverskaya oblast'
de: Oblast Twer

en: Tvrdosin
de: Tvrdošín

en: Tyrol
de: Tirol

en: Tyumenskaya oblast'
de: Oblast Tjumen

en: Tyva, Respublika (Tuva)
de: Republik Tuwa

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
de: US-Postleitzahl (zwei Großbuchstaben)

en: U.S. state (two uppercase letters)
de: U.S.-Bundesstaat (zwei Großbuchstaben)

en: Udmurtskaya Respublika
de: Udmurtische Republik

en: Ul'ianovskaya oblast'
de: Oblast Uljanowsk

en: Unique master citizen number (13 digits)
de: Eindeutige Bürger-Nummer (13 Ziffern)

en: Upper Austria
de: Oberösterreich

en: Ural Federal County
de: Föderationskreis Ural

en: Usti Region
de: Region Ústí

en: Valencian Community
de: Valencia

en: Varaždinska županija
de: Gespanschaft Varaždin

en: Velky Krtis
de: Veľký Krtíš

en: Vienna
de: Wien

en: Virovitičko-podravska županija
de: Gespanschaft Virovitica-Podravina

en: Vladimirskaya oblast'
de: Oblast Wladimir

en: Volgogradskaya oblast'
de: Volgogradskaya Oblast '

en: Vologodskaya oblast'
de: Oblast Wolgograd

en: Voronezhskaya oblast'
de: Oblast Woronesch

en: Vranov nad Toplou
de: Vranov nad Topľou

en: Vukovarsko-srijemska županija
de: Gespanschaft Vukovar-Syrmien

en: Vysocina Region
de: Region Vysočina

en: Wallonia
de: Wallonie

en: Walloon Brabant
de: Wallonisch-Brabant

en: Warmia-Masuria
de: Ermland-Masuren

en: West Flanders
de: Westflandern

en: West Pomerania
de: Vorpommern

en: Western Cape
de: Westkap

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
de: Falsche Prüfsumme für die nationale Geschäftsregistrierungsnummer (REGON).

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
de: Falsche Prüfsumme für die nationale Ausweisnummer.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
de: Falsche Prüfsumme für die nationale Identifikationsnummer.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
de: Falsche Prüfsumme für die Steuernummer (NIP).

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
de: Autonomer Kreis der Jamal-Nenzen

en: Yaroslavskaya oblast'
de: Oblast Jaroslawl

en: Zabaykalskiy Kray
de: Region Transbaikalien

en: Zadarska županija
de: Gespanschaft Zadar

en: Zagrebačka županija
de: Gespanschaft Zagreb

en: Zarnovica
de: Žarnovica

en: Ziar nad Hronom
de: Žiar nad Hronom

en: Zilina
de: Žilina

en: Zilina region
de: Žilina

en: Zlin Region
de: Region Zlín

en: Zuid-Holland
de: Südholland

en: Zurich
de: Zürich

en: Šibensko-kninska županija
de: Gespanschaft Šibenik-Knin
