Django - en to hi translation catalogue (873 entries)

en: A Coruna
hi: आ कोरुन्या

en: A Macedonian municipality (2 character code)
hi: मैसेडोनिया नगर पालिका (2 वर्ण कोड)

en: Aargau
hi: आरगाव

en: Aceh
hi: आचे

en: Adygeya, Respublika
hi: अद्य्गेया, रेस्पुब्लिका

en: Aerodrom
hi: एरोड्रोम

en: Aguascalientes
hi: अगुवास्कालियेन्टेस

en: Aichi
hi: ऐची

en: Akita
hi: अकीटा

en: Alacant
hi: अलाकान्ट

en: Albacete
hi: अल्बासेट

en: Almeria
hi: अल्मेरिया

en: Altay, Respublika
hi: अल्ती, रेस्पुब्लिका

en: Altayskiy Kray
hi: अल्ताय्स्कीय क्रय

en: Amurskaya oblast'
hi: अमुर्स्काया ओब्लास्ट'

en: Andalusia
hi: अन्डालुसिया

en: Antrim
hi: आन्ट्रिम

en: Antwerp
hi: एंटवर्प

en: Aomori
hi: औमोरी

en: Appenzell Ausserrhoden
hi: अप्पेनजेल ओसरहोडन

en: Appenzell Innerrhoden
hi: अप्पेनजेल इन्नरहोडन

en: Aragon
hi: आरगोन

en: Arava
hi: अरवा

en: Aračinovo
hi: अरसिनोवो

en: Arkhangel'skaya oblast'
hi: अर्खंगेल'स्काय  ओब्लास्ट'

en: Armagh
hi: आर्माघ

en: Astrakhanskaya oblast'
hi: अस्त्रखान्स्काया  ओब्लास्ट'

en: Asturias
hi: अस्टुरियास

en: Australian Phone number
hi: ऑस्ट्रेलियाई टेलिफोन नम्बर

en: Australian Postcode
hi: ऑस्ट्रेलियाई पोस्टकोड

en: Australian State
hi: ऑस्ट्रेलियाई राज्य

en: Avila
hi: अविला

en: Badajoz
hi: बडाजोज

en: Baden-Wuerttemberg
hi: बाडेन-वुएर्टेम्बर्ग

en: Baja California
hi: बाहा कालिफोर्निया

en: Baja California Sur
hi: बाहा कालिफोर्निया सर

en: Balearic Islands
hi: बलीयरिक द्वीप

en: Bali
hi: बाली

en: Bandung
hi: बैंडुंग

en: Banovce nad Bebravou
hi: बनोव्स नाड बेब्राव

en: Banska Bystrica
hi: बान्का बिस्ट्रिका

en: Banska Bystrica region
hi: बान्का बिस्ट्रिका प्रान्त

en: Banska Stiavnica
hi: बान्का स्टियानिका

en: Banten
hi: बेंटन

en: Banyumas
hi: बन्युमस

en: Barcelona
hi: बार्सिलोना

en: Bardejov
hi: बार्डेजोव

en: Basel-Land
hi: बासेल-लान्ड

en: Basel-Stadt
hi: बासेल-सटाड्ट

en: Bashkortostan, Respublika
hi: बश्कोर्तोस्तान, रेस्पुब्लिका

en: Basque Country
hi: बास्क देश

en: Bavaria
hi: बवारिया

en: Bedfordshire
hi: बेडफार्डशायर

en: Belgorodskaya oblast'
hi: बेल्गोरोद्स्काया ओब्लास्ट'

en: Bengkulu
hi: बेंग्कुलु

en: Berlin
hi: बर्लिन

en: Berne
hi: बर्न

en: Berovo
hi: बेरोवो

en: Bitola
hi: बितोला

en: Bizkaia
hi: बिजकाया

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
hi: ब्जेलोवार्सको-बिलोगोर्सका जुपानिजा

en: Blekinge
hi: ब्लेकिंगे

en: Bogdanci
hi: बोग्दंची

en: Bogor
hi: बोगोर

en: Bogovinje
hi: बोगोविन्जे

en: Bojonegoro
hi: बोजोनेगोरो

en: Borders
hi: बोर्डार्स

en: Bosilovo
hi: बोसिलोवो

en: Brandenburg
hi: ब्रान्डेनबर्ग

en: Bratislava I
hi: ब्राटिस्लावा 1

en: Bratislava II
hi: ब्राटिस्लावा 2

en: Bratislava III
hi: ब्राटिस्लावा 3

en: Bratislava IV
hi: ब्राटिस्लावा 4

en: Bratislava V
hi: ब्राटिस्लावा 5

en: Bratislava region
hi: ब्राटिस्लावा प्रान्त

en: Bremen
hi: ब्रेमेन

en: Brezno
hi: ब्रेजनोव

en: Brodsko-posavska županija
hi: ब्रोद्सको-पोसव्सका जुपानिजा

en: Brussels
hi: ब्रसेल्स

en: Brussels Capital Region
hi: ब्रुसेल्स राजधानी क्षेत्र

en: Brvenica
hi: ब्र्वेनिचा

en: Bryanskaya oblast'
hi: ब्र्यांस्काया ओब्लास्ट '

en: Buckinghamshire
hi: बकहिन्गमशायर

en: Burgenland
hi: बर्गनलान्ड

en: Burgos
hi: बर्गोस

en: Buryatia, Respublika
hi:  बुर्यटिया, रेस्पुब्लिका

en: Butel
hi: बुटेल

en: Bytca
hi: बैट्चा

en: Caceres
hi: कासेरेस

en: Cadca
hi: काड्का

en: Cadiz
hi: काडीज

en: Campeche
hi: कम्पीची

en: Canary Islands
hi: कनरी द्वीप

en: Cantabria
hi: कन्टाब्रिया

en: Card issue number cannot be zero
hi: कार्ड जारी संख्या शून्य नहीं हो सकते है

en: Carinthia
hi: कारिन्थिया

en: Carlow
hi: कार्लो

en: Carlsbad Region
hi: Carlsbad क्षेत्र

en: Castello
hi: कास्टेल्लो

en: Castile and Leon
hi: कास्टील ओर लियोन

en: Castile-La Mancha
hi: कास्टील-ला मान्का

en: Catalonia
hi: कटलोनिया

en: Cavan
hi: कैवन

en: Centar
hi: सेंटर

en: Centar-Župa
hi: सेंटर-जुप

en: Central Bohemian Region
hi: मध्य बोहेनिया क्षेत्र

en: Central Federal County
hi: केन्द्रीय संघीय काउंटी

en: Central Scotland
hi: सेंट्रल स्काटलान्ड

en: Ceuta
hi: क्यूटा

en: Chechenskaya Respublika
hi: चेचेंस्काया रेस्पुब्लिका

en: Chelyabinskaya oblast'
hi: चेल्याबिन्स्काया ओब्लास्ट'

en: Cheshire
hi: चेशायर

en: Chiapas
hi: चियापास

en: Chiba
hi: चीबा

en: Chihuahua
hi: चिहुआहुआ

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
hi: चुकोत्स्कीय अव्तोनोम्न्य्य ओकृग

en: Chuvashskaya Respublika
hi: चुवाश्स्काया रेस्पुब्लिका

en: Cirebon
hi: सिरेबों

en: Ciudad Real
hi: स्यूडाड रियल

en: Clare
hi: क्लेयर

en: Clwyd
hi: लिविड

en: Co-ordination numbers are not allowed.
hi: समन्वय नंबर स्वीकार्य नहीं हैं.

en: Coahuila
hi: कोहुइला

en: Colima
hi: कोलिमा

en: Cordoba
hi: कोर्डोबा

en: Cork
hi: कॉर्क

en: Cornwall and Isles of Scilly
hi: कार्नवाल और सिसिली द्वीप

en: Corps Consulate
hi: वाहिनी दूतावास

en: Corps Diplomatic
hi: राजनयिक कोर

en: County Antrim
hi: कौन्टी आन्ट्रिम

en: County Armagh
hi: कौन्टी आर्माघ

en: County Down
hi: कौन्टी डौन

en: County Fermanagh
hi: कौन्टी फर्मानाघ

en: County Londonderry
hi: कौन्टी लन्डनडेर्री

en: County Tyrone
hi: कौन्टी टैरोन

en: Cuenca
hi: कुएन्का

en: Cumbria
hi: क्मब्रिया

en: Dagestan, Respublika
hi: दागेस्तान, रेस्पुब्लिका

en: Dalarna
hi: डालार्ना

en: Debar
hi: देबर

en: Debarca
hi: देबर्चा

en: Delčevo
hi: देल्सवो

en: Demir Hisar
hi: देमिर हिसार

en: Demir Kapija
hi: देमिर कपिजा

en: Derbyshire
hi: डेर्बीशायर

en: Derry
hi: डेरी

en: Detva
hi: डेत्वा

en: Devon
hi: डेवोन

en: Distrito Federal
hi: डिस्ट्रिटो फेड्रल

en: Dolneni
hi: दोल्नेनी

en: Dolny Kubin
hi: डोल्नी कुबिन

en: Donegal
hi: डोनेगल

en: Dorset
hi: डोर्सेट

en: Down
hi: नीचे

en: Drenthe
hi: ड्रेनथ

en: Drugovo
hi: दृगोवो

en: Dublin
hi: डबलिन

en: Dubrovačko-neretvanska županija
hi: दुब्रोवाच्को-नेरेत्वन्सका जुपानिजा

en: Dumfries and Galloway
hi: डमफ्रैस और गालोवे

en: Dunajska Streda
hi: डुनास्का स्ट्रेडा

en: Durango
hi: डुरान्गो

en: Durham
hi: डर्हम

en: Dyfed
hi: डैफेड

en: East Flanders
hi: पूरब फ़्लैंडर्स

en: East Sussex
hi: पूर्वी सस्सेक्स

en: Eastern Cape
hi: पूर्वी केप

en: Ehime
hi: एहीमे

en: England
hi: इन्गलान्ड

en: Enter a 4 digit postcode.
hi: 4 अंकों का पिन कोड दर्ज करें.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
hi: XXXXX प्रारूप में स्वीडिश डाक कोड दर्ज करें.

en: Enter a U.S. state or territory.
hi: एक अमेरिकी राज्य या क्षेत्र दर्ज करें.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
hi: XXXXXX/XXXXयाXXXXXXXXXX प्रारूप में जन्म संख्या दर्ज करें.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
hi: XX xxxxxxx प्रारूप में पासपोर्ट संख्या दर्ज करें.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
hi: XXXX XXXXXX प्रारूप में पासपोर्ट संख्या दर्ज करें.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
hi: डाक संहिता को XXXXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
hi: डाक संहिता को NNNN अथवा ANNNNAAA के प्रतिरूप में दर्ज करें ।

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
hi: डाक संहिता को XX-XXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
hi: डाक संहिता के XXX XXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a postal code in the format XXXXX
hi: डाक संहिता को XXX XX प्रतिरूप में भरें

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
hi: डाक संहिता को XXXXX अथवा XXX XX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
hi: डाक संहिता को XXX XX प्रतिरूप में भरें.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
hi: XXXXXX प्रारूप में डाक कोड दर्ज करें.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
hi: डाक संहिता को XXXXXXX or XXX-XXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
hi: कर संख्या क्षेत्र (NIP) को XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX अथवा   XXXXXXXXXX प्रतोरूप में भरें.

en: Enter a valid 11 digit OIB
hi: वैध 11 अंकीय OIB दर्ज करें

en: Enter a valid 13 digit JMBG
hi: वैध 13 अंक JMBG दर्ज करें

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
hi: मान्य 19 अंकीय JMBAG जो 601,983 के साथ शुरू हो दर्ज करें

en: Enter a valid 5 digit postal code
hi: वैध 5 अंक का डाक कोड दर्ज करें

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
hi: मान्य आस्ट्रियन सोशल सेक्यूरिटी अंक को XXXX XXXXXX प्रतिरूप में भरें

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
hi: X.XXX.XXX - X, xxxxxxx - X या XXXXXXXX प्रारूप में मान्य सीआई संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid CI number.
hi: वैध आईसी संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid CIF.
hi: मान्य CIF भरें ।

en: Enter a valid CNP.
hi: मान्य CNP भरें ।

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
hi: मान्य CUIT XX-XXXXXXXX-X अथवा XXXXXXXXXXXX प्रतिरूप में गर्ज करें ।

en: Enter a valid CURP.
hi: मान्य CURP दर्ज करें.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
hi: मान्य कनेडियन सोशल सेक्यूरिटी संख्या को XXX-XXX-XXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a valid Chilean RUT.
hi: मान्य चिली कि RUT भरें ।

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
hi: मान्य चिली कि RUT भरें । XX.XXX.XXX-X प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a valid Finnish social security number.
hi: मान्य फिन्निश सोशल सेक्यूरिटी संख्या भरें ।

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
hi: मान्य जर्मन पहचान पत्र संख्या को XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X प्ततिरूप में भरें ।

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
hi: मान्य IBAN को ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a valid IC number.
hi: वैध आईसी संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid ID number.
hi:  वैध आइ.डि संख्या भरें.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
hi: मान्य आइस्लान्डिक पहचान संख्या भरें । उसका प्रतिरूप XXXXXX-XXXX है ।

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
hi: मान्य कुवैती नागरिक ID संख्या दर्ज करें

en: Enter a valid NIK/KTP number
hi: वैध निक/KTP संख्या दर्ज करें

en: Enter a valid Norwegian social security number.
hi: मान्य नोर्वेजी सोशल सेक्यौरिटी संख्या भरें ।

en: Enter a valid RFC.
hi: मान्य RFC दर्ज करें.

en: Enter a valid SoFi number
hi: मान्य SoFi संख्या भरें

en: Enter a valid Social Security number.
hi: मान्य सोशल सेक्यूरिटी संख्या भरें ।

en: Enter a valid South African ID number
hi: मान्य दक्षिणि आफ्रिकी आइ.डि संख्या भरें

en: Enter a valid South African postal code
hi: मान्य दक्षिणि आफ्रिकी डाक संहिता संख्या भरें

en: Enter a valid Swedish organisation number.
hi: मान्य स्वीडिश संगठन संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
hi: मान्य स्वीडिश व्यक्तिगत पहचान संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
hi: मान्य स्विस्स पहचान अथवा पास्सपोर्ट संख्या को X1234567<0 अथवा 1234567890 प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a valid Turkish Identification number.
hi: मान्य तुर्की पहचान संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
hi: मान्य U.S सोशल सेक्यूरिटी संख्या को XXX-XX-XXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a valid VAT number.
hi: मान्य VAT संख्या भरें ।

en: Enter a valid area or mobile network code
hi: मान्य क्षेत्र या मोबाइल नेटवर्क कोड दर्ज करें

en: Enter a valid birth number.
hi: वैध जन्म संख्या दर्ज करें.

en: Enter a valid cell number.
hi: एक वैध सेल नंबर दर्ज करें.

en: Enter a valid location code
hi: वैध स्थान कोड दर्ज करें

en: Enter a valid phone number
hi: मान्य टेलिफोन संख्या भरें

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
hi: इन में से एक स्वरूपों में एक वैध फ़ोन नंबर दर्ज करें 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxxमें एक वैध फ़ोन नंबर दर्ज करें.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
hi: मान्य टेलिफोन संख्या को किसी एक प्रतिरूप में भरें : 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX अथवा 9XXXXXXXX ।

en: Enter a valid phone number.
hi: वैध फ़ोन नंबर दर्ज करें.

en: Enter a valid post code
hi: मान्य डाक कोड दर्ज करें

en: Enter a valid postal code
hi: मान्य डाक संहिता भरें

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
hi: मान्य डाक संहिता को XXXXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
hi: मान्य डाक संहिता को 01XXX - 52XXX के श्रेणी और प्ततिरूप में भरें ।

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
hi: 1XXX - 9XXX सीमा और प्रारूप  में एक वैध डाक कोड दर्ज करें.

en: Enter a valid postcode.
hi: मान्य डाक संहिता भरें ।

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
hi: प्रपत्र SIXXXXXXXX में एक मान्य टैक्स संख्या दर्ज करें

en: Enter a valid vehicle license plate number
hi: वैध वाहन के लाइसेंस प्लेट संख्या दर्ज करें

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
hi: प्रारूप XXXXX में एक मान्य ज़िप कोड दर्ज करें.

en: Enter a valid zip code.
hi: मान्य डाक संहिता भरें ।

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
hi: XXXX-XXX प्रारूप में ज़िप कोड दर्ज करें.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
hi: डाक संहिता को XXXX के प्रतिरूप में दर्ज करें ।

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
hi: डाक संहिता को XXXXX अथवा XXXXX-XXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
hi: डाक संहिता को XXXXX-XXX के प्रतिरूप में दर्ज करें ।

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
hi: डाक संहिता को XXXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
hi: डाक संहिता को XXXXXX या XXX XXXके प्रतिरूप में दर्ज करें ।

en: Enter an Indian state or territory.
hi: भारतीय राज्य या क्षेत्र दर्ज करें.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
hi: प्रपत्र 386 XXXXXXXX या 0XXXXXXXX में फोन नंबर दर्ज करें.

en: Error in date segment
hi: तारीख खंड में त्रुटि

en: Essex
hi: एस्सेक्स

en: Estado de México
hi: एस्टादो द मेक्सिको

en: Evreyskaya avtonomnaja oblast'
hi: एव्रेय्स्काया अव्तोनोम्नाजा  ओब्लास्ट'

en: Extremadura
hi: एक्स्ट्रीमदूरा

en: Far-East Federal County
hi: सुदूर-पूर्व संघीय काउंटी

en: Federal Government
hi: संघीय सरकार

en: Fermanagh
hi: फर्मानाघ

en: Fife
hi: फिफे

en: Flemish Brabant
hi: फ़्लेमिश ब्राबांट

en: Flemish Region
hi: फ्लेमिश क्षेत्र

en: Flevoland
hi: फ्लेवोलान्ड

en: Foral Community of Navarre
hi: नवारे की फोरल समाज

en: Free State
hi: फ्री स्टेट

en: Fribourg
hi: फ्रीबोर्ग

en: Friesland
hi: फ्रैस्लान्ड

en: Fukui
hi: फुकुयी

en: Fukuoka
hi: फुकुवोका

en: Fukushima
hi: फुकुशीमा

en: Galanta
hi: गलान्टा

en: Galicia
hi: गलीशिया

en: Galway
hi: गैल्वे

en: Garut
hi: गृत

en: Gauteng
hi: गौटेन्ग

en: Gazi Baba
hi: गाजी बाबा

en: Gelderland
hi: जेल्डेर्लान्ड

en: Gelnica
hi: गेल्निका

en: Geneva
hi: जेनीवा

en: Gevgelija
hi: गेव्गेलिजा

en: Gifu
hi: गिफू

en: Girona
hi: गिरोना

en: Gjorče Petrov
hi: ग्जोर्चे पेत्रोव

en: Glarus
hi: ग्लारस

en: Gloucestershire
hi: ग्लौसेस्टरशायर

en: Gorontalo
hi: गोरोंटलो

en: Gostivar
hi: गोस्तिवर

en: Gotland
hi: गोटलैंड

en: Grad Zagreb
hi: ग्रद ज़ाग्रेब

en: Gradsko
hi: ग्राद्सको

en: Grampian
hi: ग्राम्पियेन

en: Granada
hi: ग्रनडा

en: Graubuenden
hi: ग्राबुएन्डन

en: Greater London
hi: ग्रेटर लन्डन

en: Greater Manchester
hi: ग्रेटर मानचेस्टर

en: Greater Poland
hi: ग्रेटर पोलान्ड

en: Groningen
hi: ग्रोनिजेन

en: Guadalajara
hi: गुवाडलाजारा

en: Guanajuato
hi: गुवानाजुवाटो

en: Guerrero
hi: गुवेरेर्रो

en: Guipuzkoa
hi: गुविपुज्कोवा

en: Gunma
hi: गन्मा

en: Gwent
hi: ग्वेन्ट

en: Gwynedd
hi: ग्वैनीड

en: Gävleborg
hi: गावलेबार्ग

en: Hainaut
hi: हैनॉट

en: Halland
hi: हालैंड

en: Hamburg
hi: हाम्बर्ग

en: Hampshire
hi: हाम्पशायर

en: Hertfordshire
hi: हर्टफार्डशायर

en: Hessen
hi: हेस्सेन

en: Hidalgo
hi: हिडाल्गो

en: Highland
hi: हैलान्ड

en: Hiroshima
hi: हिरोशीमा

en: Hlohovec
hi: लोहोवेक

en: Hokkaido
hi: होक्कायिडो

en: Hradec Region
hi: Hradec क्षेत्र

en: Huelva
hi: हुएल्का

en: Huesca
hi: हुएस्का

en: Humenne
hi: हुमेन्न

en: Hyogo
hi: ह्योगो

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
hi: आईडी कार्ड नंबर 15 या 18 अंकों के होते हैं.

en: Ibaraki
hi: इबाराकी

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
hi: पहचान कार्ड नंबर या तो 4 से 7 अंक या एक अपरकेस अक्षर और 7 अंको  का होना चाहिए.

en: Ilava
hi: ल्लावा

en: Ilinden
hi: इलिंदें

en: Illes Balears
hi: इल्लेस बालियर्स

en: Ingushskaya Respublika
hi: इन्गुश्स्काया  रेस्पुब्लिका

en: Invalid CNPJ number.
hi: अमान्य CNPJ संख्या ।

en: Invalid CPF number.
hi: अमान्य CPF संख्या ।

en: Invalid CUIT.
hi: अमान्य CUIT

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
hi: अवैध आईडी कार्ड नंबर: गलत जन्मतिथि

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
hi: अवैध आईडी कार्ड नंबर:गलत जाँचयोग

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
hi: अवैध आईडी कार्ड संख्या: गलत स्थान कोड

en: Invalid checksum for CIF.
hi: CIF के लिए अमान्य जाँच योग ।

en: Invalid checksum for CURP.
hi: CURP के लिए अमान्य जाँचयोग.

en: Invalid checksum for NIE.
hi: NIE के लिए अमान्य जाँच योग ।

en: Invalid checksum for NIF.
hi: NIF के लिए अमान्य जाँच योग ।

en: Invalid checksum for RFC.
hi: RFC के लिए अमान्य जाँचयोग.

en: Invalid checksum for bank account number.
hi: बैंक खाता संख्या के लिए अमान्य जाँच योग ।

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
hi: अवैध वैकल्पिक पैरामीटर लिंग, वैध मान 'f' और 'm'

en: Irkutskaya oblast'
hi: इर्कुत्स्काया ओब्लास्ट'

en: Ishikawa
hi: इशीकावा

en: Istarska županija
hi: इस्तार्सका जुपानिजा

en: Ivanovskaya oblast'
hi: इवानोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Iwate
hi: इवाटे

en: Jaen
hi: जैन

en: Jakarta
hi: जकार्ता

en: Jalisco
hi: जलिस्को

en: Jambi
hi: जाम्बी

en: Jawa Barat
hi: जावा बारत

en: Jawa Tengah
hi: जावा तेंगाह

en: Jawa Timur
hi: जावा तिमुर

en: Jegunovce
hi: जेगुनोव्स

en: Jember
hi: जेम्बेर

en: Jura
hi: जुरा

en: Jämtland
hi: जामलैंड

en: Jönköping
hi: जोंकोपिंग

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
hi: कबर्दिनो-बल्कार्स्काया  रेस्पुब्लिका

en: Kagawa
hi: कगावा

en: Kagoshima
hi: कागोशीमा

en: Kalimantan Barat
hi: कालीमंतन बैरेट

en: Kalimantan Selatan
hi: कालीमंतन सेलातान

en: Kalimantan Tengah
hi: कालीमंतन तेंगाह

en: Kalimantan Timur
hi: कालीमंतन तिमुर

en: Kaliningradskaya oblast'
hi: कलिनिन्ग्रद्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kalmar
hi: कालमार

en: Kalmykia, Respublika
hi: कल्म्य्किया , रेस्पुब्लिका

en: Kaluzhskaya oblast'
hi: कलुज्ह्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kamchatskiy Kray
hi: कम्चात्स्कीय  क्रय

en: Kanagawa
hi: कनगावा

en: Karachaevo-Cherkesskaya Respublika
hi: कराचेवो-चेर्केस्स्काया रेस्पुब्लिका

en: Karbinci
hi: कर्बिंची

en: Karelia, Respublika
hi: करेलिया, रेस्पुब्लिका

en: Karlovačka županija
hi: कर्लोवाच्का जुपानिजा

en: Karpoš
hi: कर्पोस

en: Kavadarci
hi: कवदर्ची

en: Kediri
hi: केदिरी

en: Kemerovskaya oblast'
hi: केमेरोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kent
hi: केन्ट

en: Kepulauan Bangka Belitung
hi: केपुलौँ बंगका बेलितुंग

en: Kepulauan Bangka-Belitung
hi: केपुलौँ बंगका-बेलितुंग

en: Kepulauan Riau
hi: केपुलौँ  इऔ

en: Kerry
hi: केरी

en: Kezmarok
hi: केजमारोक

en: Khabarovskiy Kray
hi: खबरोव्स्कीय  क्रय

en: Khakassiya, Respublika
hi: खाकस्सिया, रेस्पुब्लिका

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug - Yugra
hi: खांटी-मंसिय्स्कीय अव्तोनोम्न्य्य ओकृग - युगरा

en: Kildare
hi: किल्दारे

en: Kilkenny
hi: किल्केंन्य

en: Kirovskaya oblast'
hi: किरोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kisela Voda
hi: किसेला वोडा

en: Kičevo
hi: किसवो

en: Kochi
hi: कोची

en: Komarno
hi: कोमार्नो

en: Komi, Respublika
hi: कोमी, रेस्पुब्लिका

en: Konče
hi:  कोंचे

en: Koprivničko-križevačka županija
hi: कोप्रिव्निच्को-क्रिज़ेवाच्का जुपानिजा

en: Kosice - okolie
hi: कोसिस - ओकोली

en: Kosice I
hi: कोसिस 1

en: Kosice II
hi: कोसिस 2

en: Kosice III
hi: कोसिस 3

en: Kosice IV
hi: कोसिस 4

en: Kosice region
hi: कोसिस प्रान्त

en: Kostromskaya oblast'
hi: कोस्त्रोम्स्काया ओब्लास्ट'

en: Koćani
hi: कोकानी

en: Krapinsko-zagorska županija
hi: क्रपिन्सको-ज़गोर्सका जुपानिजा

en: Krasnodarskiy Kray
hi: क्रस्नोदार्स्कीय  क्रय

en: Krasnoyarskiy Kray
hi: क्रस्नोयार्स्कीय  क्रय

en: Kratovo
hi: क्रतोवो

en: Kriva Palanka
hi: करिव पलंका

en: Krivogaštani
hi: क्रिवोगास्तानी

en: Kronoberg
hi: क्रोनोबर्ग

en: Krupina
hi: क्रूपिना

en: Kruševo
hi: कृसेवो

en: Kumamoto
hi: कुमामोटो

en: Kumanovo
hi: कुमनोवो

en: Kurganskaya oblast'
hi: कुर्गंस्काया ओब्लास्ट '

en: Kurskaya oblast'
hi: कुर्स्काया ओब्लास्ट'

en: Kuyavia-Pomerania
hi: कुयाविया-पोमेरानिया

en: KwaZulu-Natal
hi: क्वाजूलू-नटाल

en: Kyoto
hi: क्योटो

en: Kysucke Nove Mesto
hi: क्यसुके नोवे मेस्तो

en: La Rioja
hi: ला रियोजा

en: Lampung
hi: लम्पुंग

en: Lancashire
hi: लान्काशायर

en: Laois
hi: लोइस

en: Las Palmas
hi: ला पामास

en: Leicestershire
hi: लेसेस्टशायर

en: Leitrim
hi: लेइत्रिम

en: Leningradskaya oblast'
hi: लेनिन्ग्रद्स्काया ओब्लास्ट'

en: Leon
hi: लियोन

en: Lesser Poland
hi: लेस्सर पोलान्ड

en: Levice
hi: लेविस

en: Levoca
hi: लेवोका

en: Liberec Region
hi: Liberec क्षेत्र

en: Liege
hi: लीग

en: Limburg
hi: लिम्बर्ग

en: Limerick
hi: लिमेरिच्क

en: Limpopo
hi: लिम्पोपो

en: Lincolnshire
hi: लिन्कनशायर

en: Lipeckaya oblast'
hi: लिपेच्काया ओब्लास्ट'

en: Lipkovo
hi: लिप्कोवो

en: Liptovsky Mikulas
hi: लिप्टोस्की मिकुलास

en: Ličko-senjska županija
hi: लिच्को-सेंज्सका जुपानिजा

en: Lleida
hi: ल्लैडा

en: Lodz
hi: लोड्ज

en: Longford
hi: लोंग्फोर्ड

en: Lothian
hi: लोथियन

en: Louth
hi: लौट

en: Lower Austria
hi: निम्न आस्ट्रिया

en: Lower Saxony
hi: लोअर साक्सोनी

en: Lower Silesia
hi: लोवर सिलेसिया

en: Lozovo
hi: लोज़ोवो

en: Lublin
hi: लब्लिन

en: Lubusz
hi: लुबुस्ज

en: Lucenec
hi: लुसेनेक

en: Lucerne
hi: लुसेर्न

en: Lugo
hi: लुगो

en: Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग

en: Macedonian identity card number
hi: मैसेडोनिया पहचान कार्ड संख्या

en: Madiun
hi: मदिउन

en: Madrid
hi: माड्रिड

en: Madura
hi: मदुरा

en: Magadanskaya oblast'
hi: मगदंस्काया ओब्लास्ट'

en: Magelang
hi: मगेलंग

en: Makedonska Kamenica
hi: मकेदोंसका कामेनीका

en: Makedonski Brod
hi: मकेदोंसकी ब्रोड

en: Malacky
hi: मलाकी

en: Malaga
hi: मलगा

en: Malang
hi: मलंग

en: Maluku
hi: मालुकु

en: Maluku Utara
hi: मालुकु उतरा

en: Mariy Ehl, Respublika
hi: मरीय एहल , रेस्पुब्लिका

en: Martin
hi: मार्टिन

en: Masovia
hi: मसोविया

en: Mavrovo i Rostuša
hi: मव्रोवो  इ  रोस्तुसा

en: Mayo
hi: मैयो

en: Meath
hi: माथ

en: Mecklenburg-Western Pomerania
hi: मेकलेनबर्ग

en: Medzilaborce
hi: मेड्जिलाबोर्स

en: Melilla
hi: मेलिल्ला

en: Merseyside
hi: मेर्सीसैड

en: Mexican CURP
hi: मेक्सिकन CURP

en: Mexican RFC
hi: मेक्सिकन RFC

en: Mexico state (three uppercase letters)
hi: मेक्सिको राज्य (तीन बड़े अक्षरों)

en: Mexico zip code
hi: मेक्सिको ज़िप कोड

en: Međimurska županija
hi: मेदिमुर्सका जुपानिजा

en: Michalovce
hi: मिकालोव्स

en: Michoacán
hi: मिचोवाकान

en: Mid Glamorgan
hi: मिड ग्लामोर्गान

en: Mie
hi: मी

en: Miyagi
hi: मियागी

en: Miyazaki
hi: मियाजाकी

en: Mogila
hi: मोगिला

en: Monaghan
hi: मोनाघन

en: Moravian-Silesian Region
hi: मोरावियन-सिलेसियन क्षेत्र

en: Mordovia, Respublika
hi: मोर्दोविया, रेस्पुब्लिका

en: Morelos
hi: मोरेलोस

en: Moskovskaya oblast'
hi: मोस्कोव्स्काया ओब्लास्ट

en: Moskva
hi: मॉस्क्वा

en: Mpumalanga
hi: पुमलान्गा

en: Murcia
hi: मुर्किया

en: Murmanskaya oblast'
hi: मुर्मंस्काया ओब्लास्ट '

en: Myjava
hi: मैजावा

en: NTB - Lombok
hi: NTB -लोम्बोक

en: NTB - Sumbawa
hi: NTB - सुम्बावा

en: NTT - Flores
hi: NTT - फ्लोरेस

en: NTT - Sumba
hi: NTT-सुम्बा

en: NTT - Timor
hi: NTT - तिमोर

en: Nagano
hi: नगानो

en: Nagasaki
hi: नागासाकी

en: Namestovo
hi: नमस्तोवो

en: Namur
hi: नामुर

en: Nanggroe Aceh Darussalam
hi: नंग्ग्रोए असह दारुस्सलाम

en: Nara
hi: नारा

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
hi: राष्ट्रीय व्यापार पंजीकरण संख्या (REGON) 9 या 14 अंक के होते हैं.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
hi: राष्ट्रीय आईडी कार्ड संख्या 3 अक्षरों और 6 अंकों के होते हैं.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
hi: राष्ट्रीय पहचान संख्या में 11 अंक भरें ।

en: Navarre
hi: नवारे

en: Nayarit
hi: नायारिट

en: Negotino
hi: नेगोतिनो

en: Neneckiy autonomnyy okrug
hi: नेनेच्कीय औतोनोम्न्य्य ओकृग

en: Neuchatel
hi: न्यूकाटेल

en: Nidwalden
hi: निड्वाल्ढेन

en: Niigata
hi: नीगाटा

en: Nitra
hi: निट्रा

en: Nitra region
hi: निट्रा प्रान्त

en: Nizhegorodskaja oblast'
hi: निज्हेगोरोद्स्काजा ओब्लास्ट'

en: Noord-Brabant
hi: नूर्ड-ब्राबान्ट

en: Noord-Holland
hi: नूर्ड-हालान्ड

en: Norfolk
hi: नोर्फोक

en: Norrbotten
hi: नारबोटेन

en: North Rhine-Westphalia
hi: उत्तरी रैन-वेस्टफालिया

en: North West
hi: उत्तर पूर्व

en: North Yorkshire
hi: उत्तरी यार्कशायर

en: North-Caucasian Federal County
hi: उत्तर-कोकेशियान संघीय काउंटी

en: North-West Federal County
hi: उत्तर-पश्चिम संघीय काउंटी

en: Northamptonshire
hi: नार्थाम्पटनशायर

en: Northern Cape
hi: उत्तरी केप

en: Northern Ireland
hi: उत्तरी आयरलान्ड

en: Northumberland
hi: नार्थम्बरलान्ड

en: Nottinghamshire
hi: नाटिन्गहमशायर

en: Novaci
hi: नोवाची

en: Nove Mesto nad Vahom
hi: नोवे मेस्टो नाड वाहोम

en: Nove Zamky
hi: नोवे जाम्की

en: Novgorodskaya oblast'
hi: नोव्गोरोद्स्काया ओब्लास्ट'

en: Novo Selo
hi: नोवो सेलो

en: Novosibirskaya oblast'
hi: नोवोसिबिर्स्काया ओब्लास्ट '

en: Nuevo León
hi: नुवेवो लियोन

en: Number part cannot be zero
hi: संख्या हिस्सा शून्य नहीं हो सकते है

en: Nusa Tenggara Barat
hi: नुसा तेंग्गारा बारात

en: Nusa Tenggara Timur
hi: नुसा तेंग्गारा तिमुर

en: Oaxaca
hi: ओक्साका

en: Obwalden
hi: ओब्वालडेन

en: Offaly
hi: ओफ्फली

en: Ohrid
hi: ओहरिड

en: Oita
hi: ओइटा

en: Okayama
hi: ओकयामा

en: Okinawa
hi: ओकिनावा

en: Olomouc Region
hi: ओलोोमोक क्षेत्र

en: Omskaya oblast'
hi: ओम्स्काया ओब्लास्ट'

en: Opole
hi: ओपोल

en: Orenburgskaya oblast'
hi: ओरेंबुर्ग्स्काया ओब्लास्ट'

en: Orkney Islands
hi: ओर्कनी द्वीप

en: Orlovskaya oblast'
hi: ओर्लोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Osaka
hi: ओसाका

en: Osječko-baranjska županija
hi: ओस्जेच्को-बरंज्सका जुपानिजा

en: Oslomej
hi: ओस्लोमेज

en: Ourense
hi: अवर्सेन्स

en: Overijssel
hi: ओवरिस्सेल

en: Oxfordshire
hi: आक्सफर्डशायर

en: Palencia
hi: पलेन्शिया

en: Papua
hi: पापुआ

en: Papua Barat
hi: पापुआ बारात

en: Papua dan Papua Barat
hi: पापुआ दान पापुआ बारात

en: Pardubice Region
hi: Pardubice क्षेत्र

en: Partizanske
hi: पार्तिजास्के

en: Pati
hi: पति

en: Pehčevo
hi: पह्सवो

en: Pekalongan
hi: पेकलोंगन

en: Penzenskaya oblast'
hi: पेंज़ेन्स्काया ओब्लास्ट'

en: Permskiy Kray
hi: पेर्म्स्कीय  क्रय

en: Petrovec
hi: पेट्रोवेक

en: Pezinok
hi: पेजिनोक

en: Phone number
hi: टेलिफोन संख्या

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
hi: फोन नंबर  02X-8X या 03X-7X या 04X-6Xप्रारूप में होना चाहिए है.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
hi: फोन नंबर 0x XX XX XX XX प्रारूप में होना चाहिए है.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
hi: टेलिफोन संख्या को 0XXX XXX XXXX- प्रतिरूप में भरें ।

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
hi: टेलिफ़ोन संख्या XX-XXXX-XXXX प्रतिरूप में होनी चाहिए ।

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
hi: टेलिफोन संख्या को -XXX XXX -XXXX- प्रतिरूप में भरें ।

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
hi: टेलिफोन संख्या को XXXX-XXXXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
hi: फ़ोन नंबर 9 अंक के होते है, या + या 00 से शुरू करते हैं.

en: Piestany
hi: पियेस्तानी

en: Pilsen Region
hi: प्लज़ेन क्षेत्र

en: Plasnica
hi: प्लास्निचा

en: Please enter a valid NIF or NIE.
hi: कृपया मान्य NIF अथवा NIE भरें ।

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
hi: कृपया मान्य NIF, NIE अथवा CIF भरें ।

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
hi: कृपया मान्य बैंक खाता संख्या को XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX प्रतिरूप में भरें ।

en: Podlasie
hi: पोदलासी

en: Poltar
hi: पोल्टार

en: Pomerania
hi: पोमेरानिया

en: Pontevedra
hi: पोन्टेवेड्रा

en: Poprad
hi: पोप्राड

en: Povazska Bystrica
hi: पोवास्का बैस्ट्रिका

en: Powys
hi: पोवीस

en: Požeško-slavonska županija
hi: पोज़ेसको-स्लावोंसका जुपानिजा

en: Prague
hi: प्राग

en: Presov
hi: प्रेसोव

en: Presov region
hi: प्रेसोव प्रान्त

en: Prievidza
hi: प्रियेविसा

en: Prilep
hi: प्रिलेप

en: Primorskiy Kray
hi: प्रिमोर्स्कीय  क्रय

en: Primorsko-goranska županija
hi: प्रिमोर्सको-गोरंसका जुपानिजा

en: Principality of Asturias
hi: प्रिनसिपालिटी आफ अस्टुरियास

en: Privolzhsky Federal County
hi: प्रिवोल्जह्स्क्य संघीय काउंटी

en: Probištip
hi: प्रोबिस्तिप

en: Pskovskaya oblast'
hi: प्स्कोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Puchov
hi: पुकाव

en: Puebla
hi: पुवेब्ला

en: Purwakarta
hi: पुर्वाकर्ता

en: Querétaro
hi: क्वेरेतारो

en: Quintana Roo
hi: क्विन्ताना रू

en: Radoviš
hi: रादोविस

en: Rankovce
hi: रंकोव्स

en: Region of Murcia
hi: मुर्किया प्रान्त

en: Resen
hi: रेसें

en: Revuca
hi: रेवुका

en: Rhineland-Palatinate
hi: रैनलान्ड-पलाटिनेट

en: Riau
hi:  इऔ

en: Rimavska Sobota
hi: रिमास्का सोबोटा

en: Rjazanskaya oblast'
hi: र्जज़न्स्काया ओब्लास्ट'

en: Roscommon
hi: रोस्कोम्मों

en: Rosoman
hi: रोसोमन

en: Rostovskaya oblast'
hi: रोस्तोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Roznava
hi: रोजोनावा

en: Ruzomberok
hi: रुजोम्बेरोक

en: Saarland
hi: सारलान्ड

en: Sabinov
hi: सबिनोव

en: Saga
hi: सागा

en: Saint-Peterburg
hi: सेंट-पीटर्सबर्ग

en: Saitama
hi: सैतामा

en: Sakha, Respublika (Yakutiya)
hi: सखा, रेस्पुब्लिका (याकुतिया )

en: Sakhalinskaya oblast'
hi: सखालिंस्काया ओब्लास्ट'

en: Sala
hi: साला

en: Salamanca
hi: सलामन्का

en: Salzburg
hi: साल्जबर्ग

en: Samarskaya oblast'
hi: समर्स्काया ओब्लास्ट'

en: San Luis Potosí
hi: सेन लुविस पोटोसि

en: Santa Cruz de Tenerife
hi: सान्टा क्रूज द टेनेरिफे

en: Saraj
hi: सरज

en: Saratovskaya oblast'
hi: सरतोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Saxony
hi: साक्सोनी

en: Saxony-Anhalt
hi: साक्सोनी-अन्हाल्ट

en: Schaffhausen
hi: षाफहौसेन

en: Schleswig-Holstein
hi: ष्लेस्विग-होल्स्टैन

en: Schwyz
hi: ष्विज

en: Scotland
hi: स्काटलान्ड

en: Segovia
hi: सेजोविया

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
hi: मान्य ब्रजिलियन राज्य चुनिए । यह राज्य उपस्थित राज्यों में नहीं है ।

en: Semarang
hi: सेमारंग

en: Senec
hi: सेनेक

en: Senica
hi: सेनिका

en: Severnaya Osetia, Respublika (Alania)
hi: सेवेर्नाया ओसेटिया, रेस्पुब्लिका (अलानिया)

en: Seville
hi: सेविल्ला

en: Shetland Islands
hi: शेटलान्ड द्वीप

en: Shiga
hi: शिगा

en: Shimane
hi: शिमाने

en: Shizuoka
hi: शिजुकोवा

en: Shropshire
hi: श्रापशायर

en: Siberian Federal County
hi: साइबेरियाई संघीय काउंटी

en: Sidoarjo
hi: सिदोअर्जो

en: Silesia
hi: सिलेसिया

en: Sinaloa
hi: सिनालोवा

en: Sisačko-moslavačka županija
hi: सिसच्को-मोस्लावाच्का जुपानिजा

en: Skalica
hi: स्कालिका

en: Skåne
hi: स्काने

en: Sligo
hi: स्लीगो

en: Smolenskaya oblast'
hi: स्मोलेंस्काया ओब्लास्ट'

en: Snina
hi: स्नीना

en: Sobrance
hi: सोब्रानस

en: Solothurn
hi: सोलोथर्न

en: Somerset
hi: सोमर्सेट

en: Sonora
hi: सोनोरा

en: Sopište
hi: सोपिस्ते

en: Soria
hi: सोरिया

en: South Bohemian Region
hi: दक्षिण बोहेनिया क्षेत्र

en: South Federal County
hi: दक्षिण संघीय काउंटी

en: South Glamorgan
hi: दक्षिणी ग्लामोर्गान

en: South Moravian Region
hi: दक्षिण मोरावियन क्षेत्र

en: South Yorkshire
hi: दक्षिणी यार्कशायर

en: Spisska Nova Ves
hi: स्पिस्का नोवा वेस

en: Splitsko-dalmatinska županija
hi: स्प्लित्सको-दल्मातिन्सका जुपानिजा

en: St. Gallen
hi: सन्त.गालेन

en: Staffordshire
hi: स्टाफोर्डशायर

en: Star Dojran
hi: स्टार दोज्रण

en: Stara Lubovna
hi: स्टारा लुब्नोवा

en: Staro Nagoričane
hi: स्तरों नागोरिकाने

en: Stavropol'siyy Kray
hi: स्टाव्रोपोल'सिय्य  क्रय

en: Stockholm
hi: स्टॉकहॉम

en: Strathclyde
hi: स्ट्राथक्लैड

en: Stropkov
hi: स्ट्रोकोव

en: Struga
hi: स्त्रुगा

en: Strumica
hi: स्त्रुमिचा

en: Studeničani
hi: स्तुदेनिकानी

en: Styria
hi: स्टीरिया

en: Subcarpatia
hi: सबकारपेथिया

en: Suffolk
hi: सफ्फोक

en: Sulawesi Barat
hi: सुलावेसी बारात

en: Sulawesi Selatan
hi: सुलावेसी सलतन

en: Sulawesi Tengah
hi: सुलावेसी तेंगाह

en: Sulawesi Tenggara
hi: सुलावेसी तेंग्गारा

en: Sulawesi Utara
hi: सुलावेसी उतरा

en: Sulawesi Utara Daratan
hi: सुलावेसी उतरा दरतन

en: Sulawesi Utara Kepulauan
hi: सुलावेसी उतरा केपुलौँ

en: Sumatera Barat
hi: सुमतेरा बारात

en: Sumatera Selatan
hi: सुमतेरा सलतन

en: Sumatera Utara
hi: सुमतेरा उतरा

en: Surabaya
hi: सुराबाया

en: Surakarta - Solo
hi: सुरकर्ता-सोलो

en: Surrey
hi: सर्रे

en: Sverdlovskaya oblast'
hi: स्वेर्द्लोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Sveti Nikole
hi: स्वेती निकोले

en: Svidnik
hi: स्विड्निक

en: Swietokrzyskie
hi: स्विटोक्रिस्की

en: Södermanland
hi: सोदेरमानलैंड

en: Tabasco
hi: टबास्को

en: Tamaulipas
hi: टमौलिपास

en: Tambovskaya oblast'
hi: तम्बोव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Tapanuli
hi: तपनुली

en: Tarragona
hi: तारागोना

en: Tatarstan, Respublika
hi: तातार्स्तान, रेस्पुब्लिका

en: Tayside
hi: टेसैड

en: Tearce
hi: टारस

en: Teruel
hi: तेरुवेल

en: Tetovo
hi: तेतोवो

en: The Chilean RUT is not valid.
hi: यह चिली का RUT अमान्य है ।

en: The EMSO is not valid.
hi: EMSO मान्य नहीं है.

en: The Icelandic identification number is not valid.
hi: यह आइस्लान्डिक पहचान संख्या अमान्य है ।

en: The UMCN is not valid.
hi: UMCN मान्य नहीं है.

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
hi: EMSO के पहले 7 अंकों एक मान्य पिछले तारीख का प्रतिनिधित्व करना चाहिए.

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
hi: UMCN के पहले 7 अंकों एक मान्य पिछले तारीख का प्रतिनिधित्व करना चाहिए.

en: The phone nubmer is too long
hi: फोन नंबर बहुत लंबा है

en: This field requires 11 digits.
hi: इस क्षेंत्र में 11 अंक भरें ।

en: This field requires 7 or 8 digits.
hi: इस क्षेत्र में 7 अथवा 8 अंक दर्ज करें ।

en: This field requires 8 digits.
hi: इस क्षेत्र में 8 अंक भरें ।

en: This field requires at least 14 digits
hi: इस क्षेत्र में कम से कम 14 अंक भरें

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
hi: इस क्षेत्र में 11 अथवा 14 अक्षर भरें ।

en: This field requires only numbers.
hi: इस क्षेत्र में संख्या भरें ।

en: This field should contain exactly 13 digits.
hi: इस क्षेत्र में वास्तव में 13 अंक होने चाहिए.

en: Thurgau
hi: थुर्गाव

en: Thuringia
hi: थुरिन्गिया

en: Ticino
hi: टिचिनो

en: Tipperary
hi: टिप्पेरारी

en: Tlaxcala
hi: लाक्सकाला

en: Tochigi
hi: तोचिगी

en: Tokushima
hi: टोकुशीमा

en: Tokyo
hi: टोकियो

en: Toledo
hi: टोलिडो

en: Tomskaya oblast'
hi: तोम्स्काया ओब्लास्ट'

en: Topolcany
hi: टोपोल्कानी

en: Tottori
hi: टोत्तोरी

en: Toyama
hi: तोयामा

en: Trebisov
hi: ट्रेबिसोव

en: Trencin
hi: ट्रेन्किन

en: Trencin region
hi: ट्रेन्किन प्रान्त

en: Trnava
hi: ट्रनावा

en: Trnava region
hi: नावा प्रान्त

en: Tul'skaya oblast'
hi: टूल'स्काय  ओब्लास्ट'

en: Turcianske Teplice
hi: टुर्षियान्के टेप्लिस

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
hi: तुर्की पहचान संख्या 11 अंकों का होना चाहिए.

en: Tverskaya oblast'
hi: त्वेर्स्काया ओब्लास्ट'

en: Tvrdosin
hi: दोसिन

en: Tyne and Wear
hi: टैन और वेर

en: Tyrol
hi: टैराल

en: Tyrone
hi: टैरोन

en: Tyumenskaya oblast'
hi: त्युमेंस्काया ओब्लास्ट'

en: Tyva, Respublika (Tuva)
hi: त्य्वा, रेस्पुब्लिका (तुवा)

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
hi: अमेरिकी डाक कोड (दो बड़े अक्षरों)

en: U.S. state (two uppercase letters)
hi: अमेरिकी राज्य (दो अपरकेस अक्षर)

en: Udmurtskaya Respublika
hi: उद्मुर्त्स्काया रेस्पुब्लिका

en: Ul'ianovskaya oblast'
hi: उल'इअनोव्स्कय  ओब्लास्ट '

en: Unique master citizen number (13 digits)
hi: अनोखी मास्टर नागरिक संख्या (13 अंक)

en: Upper Austria
hi: ऊपरी आस्ट्रिया

en: Uppsala
hi: उपासला

en: Ural Federal County
hi: यूराल संघीय काउंटी

en: Uri
hi: उरी

en: Usti Region
hi: Usti क्षेत्र

en: Utrecht
hi: उट्रेक्क

en: Valais
hi: वलैस

en: Valandovo
hi: वलान्दोवो

en: Valencia
hi: वलेन्शिया

en: Valencian Community
hi: वलेन्शियन समाज

en: Valladolid
hi: वलाडोयिड

en: Varaždinska županija
hi: वरज्दिन्सका जुपानिजा

en: Vasilevo
hi: वसिलेवो

en: Vaud
hi: वौड

en: Veles
hi: वेल्स

en: Velky Krtis
hi: वेलकी रिटिस

en: Veracruz
hi: वेराक्रूज

en: Vevčani
hi: वेव्कानी

en: Vienna
hi: वियेन्ना

en: Vinica
hi: विनिचा

en: Virovitičko-podravska županija
hi: विरोवितिच्को-पोद्रव्सका जुपानिजा

en: Vladimirskaya oblast'
hi: व्लादिमिर्स्काया ओब्लास्ट'

en: Volgogradskaya oblast'
hi: वोल्गोग्रद्स्काया ओब्लास्ट'

en: Vologodskaya oblast'
hi: वोलोगोद्स्काया ओब्लास्ट'

en: Vorarlberg
hi: वोरार्लबर्ग

en: Voronezhskaya oblast'
hi: वोरोनेज्ह्स्काया ओब्लास्ट'

en: Vraneštica
hi: व्रनेस्तिचा

en: Vranov nad Toplou
hi: रानोव नाड टोप्लोव

en: Vrapčište
hi: व्रप्सिस्ते

en: Vukovarsko-srijemska županija
hi: वुकोवार्सको-सृजेम्सका जुपानिजा

en: Vysocina Region
hi: Vysocina क्षेत्र

en: Värmland
hi: वार्मलैंड

en: Västerbotten
hi: वास्तेबोतेन

en: Västernorrland
hi: वास्तरनारलैंड

en: Västmanland
hi: वास्टमैनलैंड

en: Västra Götaland
hi: वस्त्रा गाटलैंड

en: Wakayama
hi: वकायामा

en: Wales
hi: वेल्स

en: Wallonia
hi: वालोनिया

en: Walloon Brabant
hi: वालून ब्राबांट

en: Warmia-Masuria
hi: वार्मिया-मासुरिया

en: Warwickshire
hi: वार्विकशायर

en: Waterford
hi: वातेर्फोर्ड

en: West Flanders
hi: पश्चिम फ़्लैंडर्स

en: West Glamorgan
hi: पश्चिमी ग्लामोर्गान

en: West Midlands
hi: पश्चिमी मिडलान्ड

en: West Pomerania
hi: पश्चिम पोमेरानिया

en: West Sussex
hi: पश्चिमी ससेक्स

en: West Yorkshire
hi: पश्चिमी यार्कशायर

en: Western Cape
hi: पश्चिमी केप

en: Western Isles
hi: पश्चिमी आय्लस

en: Westmeath
hi: वेस्त्माथ

en: Wexford
hi: वेक्सफोर्ड

en: Wicklow
hi: विच्क्लो

en: Wiltshire
hi: विल्टशायर

en: Worcestershire
hi: वर्सेस्टशायर

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
hi: राष्ट्रीय व्यापार रजिस्टर संख्या (REGON) के लिए गलत चेकसम.

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
hi: राष्ट्रीय आईडी कार्ड संख्या के लिए गलत जाँचयोग.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
hi: राष्ट्रीय पहचान संख्या में गलत जाँच योग ।

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
hi: कर संख्या के लिए गलत जाँच योग ।

en: Yamagata
hi: यमागाटा

en: Yamaguchi
hi: यामागुची

en: Yamalo-Neneckiy avtonomnyy okrug
hi: यमलो-नेनेच्कीय  अव्तोनोम्न्य्य ओकृग

en: Yamanashi
hi: यमनाशी

en: Yaroslavskaya oblast'
hi: यारोस्लाव्स्काया ओब्लास्ट'

en: Yogyakarta
hi: योग्याकार्ता

en: Yucatán
hi: युकाटान

en: Zabaykalskiy Kray
hi: ज़बय्कल्स्कीय  क्रय

en: Zacatecas
hi: जकाटेकास

en: Zadarska županija
hi: ज़दार्सका जुपानिजा

en: Zagrebačka županija
hi: ज़ग्रेबच्का जुपानिजा

en: Zajas
hi: ज़जास

en: Zamora
hi: जमोरा

en: Zaragoza
hi: जारागोस्सा

en: Zarnovica
hi: जार्नोडिका

en: Zeeland
hi: जीलान्ड

en: Zelenikovo
hi: ज़ेलेनिकोवो

en: Ziar nad Hronom
hi: जियर नाड रोनोम

en: Zilina
hi: जिलिना

en: Zilina region
hi: जिलिना प्रान्त

en: Zlate Moravce
hi: लाटे मोरास

en: Zlin Region
hi: Zlin क्षेत्र

en: Zrnovci
hi: ज्र्नोव्ची

en: Zug
hi: जुग

en: Zuid-Holland
hi: ज्वीड-हालान्ड

en: Zurich
hi: जूरिच

en: Zvolen
hi: वोलेन

en: Örebro
hi: ओरेब्रो

en: Östergötland
hi: ओस्टेरगोटलैंड

en: Čair
hi: सैर

en: Čaška
hi: केसका

en: Češinovo-Obleševo
hi: ससिनोवो-ओब्लेसेवो

en: Čučer-Sandevo
hi: कसर-संदेवो

en: Šibensko-kninska županija
hi: सिबेंसको-क्निन्सका जुपानिजा

en: Štip
hi: स्टिप

en: Šuto Orizari
hi: सुतो ओरिज़री

en: Želino
hi: ज़ेलिनो
