Django - en to id translation catalogue (177 entries)

en: A Macedonian municipality (2 character code)
id: Munisipalitas Makedonia (2 kode karakter)

en: Australian Phone number
id: Nomor telepon Australia

en: Australian Postcode
id: Kode pos Australia

en: Australian State
id: Negara Bagian Australia

en: Banska Bystrica region
id: Daerah Banska Bystrica

en: Bratislava region
id: Daerah Brastilava

en: Card issue number cannot be zero
id: Nomor penerbitan kartu tidak boleh nol

en: Carlsbad Region
id: Daerah Carlsbad

en: Central Bohemian Region
id: Daerah Bohemia Tengah

en: Co-ordination numbers are not allowed.
id: Nomor koordinasi tidak diperbolehkan.

en: Cornwall and Isles of Scilly
id: Cornwall dan Kepulauan Scilly

en: Corps Consulate
id: Korps Konsulat

en: Corps Diplomatic
id: Korps Diplomatik

en: Dumfries and Galloway
id: Dumfries dan Galloway

en: England
id: Inggris

en: Enter a 4 digit postcode.
id: Masukkan 4 angka kode pos

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
id: Masukkan kode pos Swedia dalam format XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
id: Masukkan negara bagian atau teritori A.S.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
id: Masukkan tanggal lahir dalam format XXXXXX/XXXX atau XXXXXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XX XXXXXXX.
id: Masukkan nomor paspor dalam format XX XXXXXXX.

en: Enter a passport number in the format XXXX XXXXXX.
id: Masukkan nomor paspor dalam format XXXX XXXXXX.

en: Enter a post code in the format XXXXXX.
id: Masukkan angka kode pos dalam format XXXXXX

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
id: Masukkan kode pos dalam format NNNN atau ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX atau XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXXXX atau XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX or XXXXXXXXXX.
id: Masukkan isian nomor pajak (NIP) dalam format XXX-XXX-XX-XX, XXX-XX-XX-XXX, atau XXXXXXXXXX.

en: Enter a valid 11 digit OIB
id: Masukkan 11 angka OIB

en: Enter a valid 13 digit JMBG
id: Masukkan 13 angka JMBG

en: Enter a valid 19 digit JMBAG starting with 601983
id: Masukkan 5 angka JMBAG valid diawali dengan 601983

en: Enter a valid 5 digit postal code
id: Masukkan 5 angka kode pos yang valid

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
id: Masukkan Nomor Identifikasi Sosial Austria yang valid dalam format XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
id: Masukkan nomor CI yang valid dalam format X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X atau XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
id: Masukkan nomor CI yang valid.

en: Enter a valid CIF.
id: Masukkan CIF yang valid.

en: Enter a valid CNP.
id: Masukkan CNP yang valid.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
id: Masukkan CUIT yang valid dalam format XX-XXXXXXXX-X atau XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid CURP.
id: Masukkan CURP yang valid.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
id: Masukkan nomor Asuransi Sosial Kanada yang valid dalam format XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
id: Masukkan RUT Chile yang valid.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
id: Masukkan RUT Chile yang valid. Formatnya adalah XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
id: Masukkan nomor identitas Finlandia yang valid.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
id: Masukkan nomor kartu identitas Jerman yang valid dalam format XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
id: Masukkan IBAN yang valid dalam format ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

en: Enter a valid IC number.
id: Masukkan nomor IC yang valid.

en: Enter a valid ID number.
id: Masukkan nomor ID yang valid.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
id: Masukkan nomor identifikasi Islandia yang valid. Formatnya adalah XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
id: Masukkan nomor ID Warga Kuwait yang valid

en: Enter a valid NIK/KTP number
id: Masukkan nomor NIK/KTP yang valid

en: Enter a valid Norwegian social security number.
id: Masukkan nomor jaminan sosial Norwegia yang valid.

en: Enter a valid RFC.
id: Masukkan RFC yang valid.

en: Enter a valid SoFi number
id: Masukkan nomor SoFi yang valid

en: Enter a valid Social Security number.
id: Masukkan nomor Jaminan Sosial yang valid.

en: Enter a valid South African ID number
id: Masukkan nomor ID Afrika Selatan yang valid

en: Enter a valid South African postal code
id: Masukkan kode pos Afrika Selatan yang valid

en: Enter a valid Swedish organisation number.
id: Masukkan nomor organisasi Swedia yang valid.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
id: Masukkan nomor identifikasi pribadi Swedia yang valid.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
id: Masukkan identitas atau nomor paspor Swiss yang valid dalam bentuk X1234567<0 atau 1234567890.

en: Enter a valid Turkish Identification number.
id: Masukkan nomor Identifikasi Turki yang valid.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
id: Masukkan nomor Jaminan Sosial A.S. yang valid dalam format XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid VAT number.
id: Masukkan nomor VAT yang valid.

en: Enter a valid area or mobile network code
id: Masukkan kode area atau jaringan ponsel yang valid

en: Enter a valid birth number.
id: Masukkan tanggal lahir yang valid.

en: Enter a valid cell number.
id: Masukkan nomor ponsel yang valid.

en: Enter a valid location code
id: Masukkan kode lokasi yang valid

en: Enter a valid phone number
id: Masukkan nomor telepon yang valid

en: Enter a valid phone number in one of the formats 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx or 04xxxxxxxx.
id: Masukkan nomor telepon yang valid dalam salah satu format sebagai berikut: 0x xxx xx xx, 0xx xx xx xx, 04xx xx xx xx, 0x/xxx.xx.xx, 0xx/xx.xx.xx, 04xx/xx.xx.xx, 0x.xxx.xx.xx, 0xx.xx.xx.xx, 04xx.xx.xx.xx, 0xxxxxxxx, atau 04xxxxxxxx.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
id: Masukkan nomor telepon yang valid dalam format 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX atau 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid phone number.
id: Masukkan nomor telepon yang valid.

en: Enter a valid post code
id: Masukkan kode pos yang valid

en: Enter a valid postal code
id: Masukkan kode pos yang valid

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
id: Masukkan kode pos yang valid dalam format XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
id: Masukkan kode pos yang valid dalam format 01XXX - 52XXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
id: Masukkan kode pos yang valid dalam rentang dan format 1XXX - 9XXX.

en: Enter a valid postcode.
id: Masukkan kode pos yang valid.

en: Enter a valid tax number in form SIXXXXXXXX
id: Masukkan nomor pajak yang valid dalam format SIXXXXXXXX

en: Enter a valid vehicle license plate number
id: Masukkan nomor polisi kendaraan yang valid

en: Enter a valid zip code in the format XXXXX.
id: Masukkan kode pos yang valid dalam format XXXXXX.

en: Enter a valid zip code.
id: Masukkan kode pos yang valid.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX atau XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXX or XXX XXX.
id: Masukkan kode pos dalam format XXXXXX atau XXX XXX.

en: Enter an Indian state or territory.
id: Masukkan negara bagian atau teritori India.

en: Enter phone number in form +386XXXXXXXX or 0XXXXXXXX.
id: Masukkan nomor telepon dalam format +386XXXXXXXX atau 0XXXXXXXX.

en: Error in date segment
id: Galat pada segmen tanggal

en: Federal Government
id: Pemerintahan Federal

en: Hradec Region
id: Daerah Hradec

en: ID Card Number consists of 15 or 18 digits.
id: Nomor Kartu ID terdiri dari 15 atau 18 angka.

en: Identity card numbers must contain either 4 to 7 digits or an uppercase letter and 7 digits.
id: Nomor kartu identitas harus mengandung 4 hingga 7 angka atau satu huruf besar dan 7 angka.

en: Invalid CNPJ number.
id: Nomor CNPJ salah.

en: Invalid CPF number.
id: Nomor CPF salah.

en: Invalid CUIT.
id: CUIT salah.

en: Invalid ID Card Number: Wrong birthdate
id: Nomor Kartu ID tidak valid: Tanggal lahir salah

en: Invalid ID Card Number: Wrong checksum
id: Nomor Kartu ID tidak valid: Ceksum salah

en: Invalid ID Card Number: Wrong location code
id: Nomor Kartu ID tidak valid: Kode lokasi salah

en: Invalid checksum for CIF.
id: Checksum untuk CIF salah.

en: Invalid checksum for CURP.
id: Ceksum untuk CURP tidak valid

en: Invalid checksum for NIE.
id: Checksum untuk NIE salah.

en: Invalid checksum for NIF.
id: Checksum untuk NIF salah.

en: Invalid checksum for RFC.
id: Ceksum untuk RFC tidak valid

en: Invalid checksum for bank account number.
id: Checksum untuk nomor akun bank salah.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
id: Parameter opsional jenis kelamin salah, pilih 'f' atau 'm'

en: Kosice region
id: Daerah Kosice

en: Liberec Region
id: Daerah Liberec

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Macedonian identity card number
id: Nomor kartu identitas Makedonia

en: Mexican CURP
id: CURP Meksiko

en: Mexican RFC
id: RFC Meksiko

en: Mexico state (three uppercase letters)
id: Negara bagian Meksiko (tiga huruf besar)

en: Mexico zip code
id: Kode pos Meksiko

en: Moravian-Silesian Region
id: Daerah Moravia-Silesian

en: Moskva
id: Moskow

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
id: Nomor Registrasi Bisnis Nasional (REGON) terdiri dari 9 atau 14 angka.

en: National ID Card Number consists of 3 letters and 6 digits.
id: Nomor Kartu ID Nasional terdidi dari 3 huruf dan 6 angka.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
id: Nomor Identifikasi Nasional terdiri dari 11 angka.

en: Nitra region
id: Daerah Nitra

en: North Rhine-Westphalia
id: Rhine-Westphalia Utara

en: Northern Ireland
id: Irlandia Utara

en: Number part cannot be zero
id: Bagian angka tidak boleh nol

en: Olomouc Region
id: Daerah Olomouc

en: Orkney Islands
id: Kepulauan Orkney

en: Pardubice Region
id: Daerah Pardubice

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Phone numbers must be in 02X-8X or 03X-7X or 04X-6X format.
id: Format nomor telepon yang benar adalah 02X-8X atau 03X-7X atau 04X-6X

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
id: Nomor telepon harus dalam format 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in 0XXX XXX XXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format 0XXX XXX XXXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
id: Nomor telepon harus dalam format XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
id: Nomor telepon harus memiliki 9 angka, atau dimulai dari + atau 00.

en: Pilsen Region
id: Daerah Pilsen

en: Please enter a valid NIF or NIE.
id: Mohon masukkan NIF atau NIE yang valid.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
id: Mohon masukkan NIF, NIE atau CIF yang valid.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
id: Masukkan nomor akun bank yang valid dalam format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Prague
id: Praha

en: Presov region
id: Daerah Presov

en: Scotland
id: Scotlandia

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
id: Pilih negara bagian Brazil yang valid. Provinsi ini tidak termasuk dalam daftar negara bagian.

en: Shetland Islands
id: Kepulauan Shetland

en: South Bohemian Region
id: Daerah Bohemia Selatan

en: South Moravian Region
id: Daerah Moravia Selatan

en: The Chilean RUT is not valid.
id: RUT Chile salah.

en: The EMSO is not valid.
id: EMSO tidak valid.

en: The Icelandic identification number is not valid.
id: Nomor identifikasi Islandia salah.

en: The UMCN is not valid.
id: UMCN tidak valid

en: The first 7 digits of the EMSO must represent a valid past date.
id: 7 angka pertama EMSO harus mewakili tanggal di masa lalu yang valid

en: The first 7 digits of the UMCN must represent a valid past date.
id: 7 angka awal UMCN harus mewakili tanggal di masa lalu yang valid.

en: The phone nubmer is too long
id: Nomor telepon terlalu panjang

en: This field requires 11 digits.
id: Bidang ini membutuhkan isian 11 angka.

en: This field requires 7 or 8 digits.
id: Bidang ini membutuhkan isian sebanyak 7 atau 8 angka.

en: This field requires 8 digits.
id: Bidang ini membutuhkan isian 8 angka.

en: This field requires at least 14 digits
id: Bidang ini membutuhkan sedikitnya 14 angka

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
id: Bidang ini hanya membutuhkan isian paling banyak 11 angka atau 14 huruf.

en: This field requires only numbers.
id: Bidang ini hanya membutuhkan isian angka.

en: This field should contain exactly 13 digits.
id: Isian ini harus berisi persis 13 angka.

en: Trencin region
id: Daerah Trencin

en: Trnava region
id: Daerah Trnava

en: Turkish Identification number must be 11 digits.
id: Jumlah angka pada Nomor Identifikasi Turki harus sebanyak 11 angka.

en: U.S. postal code (two uppercase letters)
id: Kode pos A.S. (dua huruf besar)

en: U.S. state (two uppercase letters)
id: Negara bagian A.S. (dua huruf besar)

en: Unique master citizen number (13 digits)
id: Nomor penduduk master unik (13 angka)

en: Usti Region
id: Daerah Usti

en: Vienna
id: Wina

en: Vysocina Region
id: Daerah Vysocina

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
id: Checksum untuk Nomor Registrasi Bisnis Nasional (REGON) salah.

en: Wrong checksum for the National ID Card Number.
id: Ceksum Nomor Kartu ID Nasional salah.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
id: Checksum untuk Nomor Identifikasi Nasional salah.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
id: Checksum untuk Nomor Pajak (NIP) salah.

en: Zilina region
id: Daerah Zilina

en: Zlin Region
id: Daerah Zlin
