Django - en to nn translation catalogue (173 entries)

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
nn: Oppgje eit postnummer på forma NNNN eller ANNNNAAA.

en: This field requires only numbers.
nn: Feltet krevar berre tall.

en: This field requires 7 or 8 digits.
nn: Feltet krevar 7 eller 8 siffer.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
nn: Oppgje gyldig CUIT på forma XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX.

en: Invalid CUIT.
nn: Ugyldig CUIT.

en: Lower Austria
nn: Niederösterreich

en: Upper Austria
nn: Oberösterreich

en: Styria
nn: Steiermark

en: Tyrol
nn: Tirol

en: Vienna
nn: Wien

en: Enter a zip code in the format XXXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXX.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
nn: Oppgje eit gyldig Østerrisk personnummer på forma XXXX XXXXXX.

en: Antwerp
nn: Antwerpen

en: Brussels
nn: Brussel

en: East Flanders
nn: Aust-Flandern

en: Flemish Brabant
nn: Flamsk Brabant

en: Walloon Brabant
nn: Vallonsk Brabant

en: West Flanders
nn: Vest-Flandern

en: Wallonia
nn: Vallonia

en: Enter a valid postal code in the range and format 1XXX - 9XXX.
nn: Skriv inn eit gyldig postnummer i området og med formatet 1XXX - 9XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXX-XXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
nn: Telefonnummeret må vere på forma XX-XXXX-XXXX.

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
nn: Velg ein gyldig brasiliansk stat. Den staten er ikkje eit av dei tilgjengelege valga.

en: Invalid CPF number.
nn: Ugyldig CPF-nummer.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
nn: Feltet krevar maksimum 11 eller 14 siffer.

en: Invalid CNPJ number.
nn: Ugyldig CNPJ-nummer.

en: This field requires at least 14 digits
nn: Feltet krevar minst 14 siffer.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXX XXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
nn: Oppgje eit gyldig kanadisk personnummer på forma XXX-XXX-XXX.

en: Basel-Land
nn: Basel-Landschaft

en: Berne
nn: Bern

en: Geneva
nn: Genève

en: Graubuenden
nn: Graubünden

en: Lucerne
nn: Luzern

en: Neuchatel
nn: Neuchâtel

en: Valais
nn: Wallis

en: Zurich
nn: Zürich

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
nn: Oppgje eit gyldig sveitsisk identitets- eller passnummer på forma X1234567<0 eller 1234567890.

en: Enter a valid Chilean RUT.
nn: Oppgje eit gyldig chilensk RUT.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
nn: Oppgje eit gyldig chilensk RUT på forma XX.XXX.XXX-X.

en: The Chilean RUT is not valid.
nn: Den chilenske RUT er ugyldig.

en: Prague
nn: Praha

en: Central Bohemian Region
nn: Sentralbøhmen region

en: South Bohemian Region
nn: Sydbøhmen region

en: Pilsen Region
nn: Plzeň region

en: Carlsbad Region
nn: Karlovy Vary region

en: Usti Region
nn: Ústí nad Labem region

en: Liberec Region
nn: Liberec region

en: Hradec Region
nn: Hradec Králové region

en: Pardubice Region
nn: Pardubice region

en: Vysocina Region
nn: Žilina-regionen

en: South Moravian Region
nn: Sydmähriske region

en: Olomouc Region
nn: Olomouc region

en: Zlin Region
nn: Zlín region

en: Moravian-Silesian Region
nn: Mähren-Schlesien region

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXX or XXX XX.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
nn: Oppgje eit fødselsnummer på forma XXXXXX/XXXX eller XXXXXXXXXX.

en: Enter a valid birth number.
nn: Oppgje eit gyldig fødselsnummer.

en: Enter a valid IC number.
nn: Oppgje eit gyldig IC-nummer.

en: Baden-Wuerttemberg
nn: Baden-Württemberg

en: Bavaria
nn: Bayern

en: Mecklenburg-Western Pomerania
nn: Mecklenburg-Vorpommern

en: Lower Saxony
nn: Niedersachsen

en: North Rhine-Westphalia
nn: Nordrhein-Westfalen

en: Rhineland-Palatinate
nn: Rheinland-Pfalz

en: Saxony
nn: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
nn: Sachsen-Anhalt

en: Thuringia
nn: Thüringen

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXX.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
nn: Oppgje eit gyldig tysk identitetsnummer på forma XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Arava
nn: Álava

en: Alacant
nn: Alicante

en: Almeria
nn: Almería

en: Avila
nn: Ávila

en: Illes Balears
nn: Balearane

en: Caceres
nn: Cáceres

en: Cadiz
nn: Cádiz

en: Castello
nn: Castellón

en: Cordoba
nn: Córdoba

en: Guipuzkoa
nn: Gipuzkoa

en: Jaen
nn: Jaén

en: Leon
nn: León

en: Malaga
nn: Málaga

en: Navarre
nn: Navarra

en: Seville
nn: Sevilla

en: Andalusia
nn: Andalucía

en: Aragon
nn: Aragón

en: Principality of Asturias
nn: Asturias

en: Balearic Islands
nn: Balearane

en: Basque Country
nn: Baskarland

en: Canary Islands
nn: Kanariøyene

en: Castile-La Mancha
nn: Castilla-La Mancha

en: Castile and Leon
nn: Castilla y León

en: Region of Murcia
nn: Murcia

en: Foral Community of Navarre
nn: Navarra

en: Valencian Community
nn: Valenciana

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
nn: Oppgje eit gyldig postnummer på forma 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
nn: Oppgje eit gyldig telefonnummer på eit av følgjande format: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX eller 9XXXXXXXX.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
nn: Oppgje eit gyldig NIF, NIE eller CIF.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
nn: Oppgje eit gyldig NIF eller NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
nn: Ugyldig kontrollsum for NIF.

en: Invalid checksum for NIE.
nn: Ugyldig kontrollsum for NIE.

en: Invalid checksum for CIF.
nn: Ugyldig kontrollsum for CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
nn: Oppgje eit gyldig kontonummer på forma XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Invalid checksum for bank account number.
nn: Ugyldig kontrollsum for kontonummer.

en: Enter a valid Finnish social security number.
nn: Oppgje eit gyldig finsk personnummer.

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
nn: Telefonnummeret må vere på forma 0X XX XX XX XX.

en: Enter a valid postcode.
nn: Oppgje eit gyldig postnummer.

en: Cornwall and Isles of Scilly
nn: Cornwall

en: Greater London
nn: Stor-London

en: Greater Manchester
nn: Stor-Manchester

en: County Antrim
nn: Antrim

en: County Armagh
nn: Armagh

en: County Down
nn: Down

en: County Fermanagh
nn: Fermanagh

en: County Londonderry
nn: Londonderry

en: County Tyrone
nn: Tyrone

en: Dumfries and Galloway
nn: Dumfries og Galloway

en: Orkney Islands
nn: Orknøyene

en: Shetland Islands
nn: Shetland

en: Western Isles
nn: Ytre Hebridene

en: Northern Ireland
nn: Nord-Irland

en: Scotland
nn: Skottland

en: Enter a valid vehicle license plate number
nn: Oppgje eit gyldig bilnummer.

en: Enter a valid phone number
nn: Oppgje eit gyldig telefonnummer

en: Enter a valid post code
nn: Oppgje eit gyldig postnummer

en: Enter a valid NIK/KTP number
nn: Oppgje eit gyldig NIK/KTP-nummer.

en: Madiun
nn: Madium

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
nn: Oppgje eit gyldig islandsk identifikasjonsnummer på forma XXXXXX-XXXX.

en: The Icelandic identification number is not valid.
nn: Det islandske identifikasjonsnummeret er ugyldig.

en: Enter a valid zip code.
nn: Oppgje eit gyldig postnummer.

en: Enter a valid Social Security number.
nn: Oppgje eit gyldig italiensk personnummer.

en: Enter a valid VAT number.
nn: Oppgje eit gyldig VAT-nummer.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXXXX eller XXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
nn: Oppgje eit gyldig kuwaitisk ID-nummer.

en: Enter a valid postal code
nn: Oppgje eit gyldig postnummer.

en: Enter a valid SoFi number
nn: Oppgje eit gyldig SoFi-nummer.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
nn: Oppgje eit gyldig norsk personnummer.

en: This field requires 8 digits.
nn: Feltet krevar åtte siffer.

en: This field requires 11 digits.
nn: Feltet krevar 11 siffer.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
nn: National Identification Number består av 11 siffer.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
nn: Feil kontrollsum for National Identification Number.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
nn: Ugyldig kontrollsum for NIP.

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
nn: National Business Register Number (REGON) består av 9 eller 14 siffer.

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
nn: Ugyldig kontrollsum for National Business Register Number (REGON).

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXX-XXX.

en: Enter a valid CIF.
nn: Oppgje eit gyldig CIF.

en: Enter a valid CNP.
nn: Oppgje eit gyldig CNP.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
nn: Oppgje eit gyldig IBAN på forma ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
nn: Telefonnummeret må vere på forma XXXX-XXXXXX.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXXX.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
nn: Oppgje eit gyldig svensk organisasjonsnummer.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
nn: Oppgje eit gyldig svensk personnummer.

en: Co-ordination numbers are not allowed.
nn: Koordinasjonsnummer er ikkje tillate.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
nn: Oppgje eit svensk postnummer på forma XXXXX.

en: Banska Bystrica region
nn: Banská Bystrica-regionen

en: Bratislava region
nn: Bratislava-regionen

en: Kosice region
nn: Košice-regionen

en: Nitra region
nn: Nitra-regionen

en: Presov region
nn: Prešov-regionen

en: Trencin region
nn: Trenčín-regionen

en: Trnava region
nn: Trnava-regionen

en: Zilina region
nn: Žilina-regionen

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
nn: Oppgje eit postnummer på forma XXXXX eller XXXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
nn: Telefonnummer må vere på forma XX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
nn: Oppgje eit gyldig amerikansik Social Security-nummer på forma XXX-XX-XXXX.

en: U.S. state (two uppercase letters)
nn: Stat (i USA, to store bokstavar)

en: Phone number
nn: Telefonnummer

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
nn: Oppgje gyldig CI-nummer på forma X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X eller XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
nn: Oppgje eit gyldig CI-nummer.

en: Enter a valid South African ID number
nn: Oppgje eit gyldig South African ID-nummer.

en: Enter a valid South African postal code
nn: Oppgje eit gyldig postnummer.
