Django - en to ur translation catalogue (223 entries)

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
ur: "%s" پرائمری کلید (PK) کے لئے درست قیمت (ویلیو) نھیں ھے۔

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
ur: %(field_name)s کا %(date_field)s %(lookup)s کے لئے منفرد ھونا ضروری ھے۔

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
ur: %(model_name)s اس %(field_label)s کے ساتھ پہلے ہی موجود ھے۔

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ur[0]: %(size)d بائٹ
ur[1]: %(size)d بائٹس

en: %s GB
ur: %s ج ۔ ب

en: %s KB
ur: %s ک ۔ ب

en: %s MB
ur: %s م ۔ ب

en: %s PB
ur: %s پ ۔ پ

en: %s TB
ur: %s ٹ ۔ ب

en: ,
ur: ،

en: , %(number)d %(type)s
ur: ، %(number)d %(type)s

en: AM
ur: صبح

en: Albanian
ur: البانوی

en: April
ur: اپریل

en: Arabic
ur: عربی

en: Argentinian Spanish
ur: ارجنٹائنی سپینش

en: August
ur: اگست

en: Basque
ur: باسک

en: Bengali
ur: بنگالی

en: Big (8 byte) integer
ur: بڑا (8 بائٹ) صحیح عدد

en: Boolean (Either True or False)
ur: بولین (True یا False)

en: Boolean (Either True, False or None)
ur: بولین (True، False یا None(

en: Bosnian
ur: بوسنیائی

en: Brazilian Portuguese
ur: برازیلی پورتگیز

en: British English
ur: برطانوی انگلش

en: Bulgarian
ur: بلغاری

en: Catalan
ur: کیٹالانی

en: Change
ur: تبدیل کریں

en: Clear
ur: صاف کریں

en: Comma-separated integers
ur:  کومے سے الگ کئے ھوئے صحیح اعداد

en: Croatian
ur: کروشن

en: Currently
ur: فی الحال

en: Czech
ur: زیچ

en: Danish
ur: ڈینش

en: Date (with time)
ur: تاریخ (بمع وقت)

en: Date (without time)
ur: تاریخ (وقت کے بغیر)

en: December
ur: دسمبر

en: Decimal number
ur: اعشاری نمبر

en: Delete
ur: مٹائیں

en: Dutch
ur: ڈچ

en: E-mail address
ur: برقی خط کا پتہ

en: English
ur: انگلش

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ %s سے زیادہ اعشاری مقامات نہیں۔

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ نقطۂ اعشاریہ سے پہلے %s سے زیادہ اعداد نہیں۔

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ کل %s سے زیادہ اعداد ھیں۔

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ اس فائل کے نام میں زیادہ سے زیادہ %(max)d حروف ہیں۔ (اس میں %(length)d ہیں)

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ اس قیمت (ویلیو) میں کم از کم %(limit_value)d حروف ہیں۔ (اس میں %(show_value)d ہیں۔

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ اس قیمت (ویلیو) میں زیادہ سے زیادہ %(limit_value)d حروف ہیں۔ (اس میں %(show_value)d ھیں۔

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ یہ قیمت (ویلیو) %(limit_value)s ھے۔ (یہ %(show_value)s ھے)%(show_value)s

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ یہ قیمت (ویلیو) %(limit_value)s سے زیادہ یا اس کے برابر ھے۔

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
ur: اس بات کا یقین کر لیں کہ یہ قیمت (ویلیو) %(limit_value)s سے کم یا اس کے برابر ھے۔

en: Enter a list of values.
ur: قیمتوں (ویلیوز) کی لسٹ درج کریں۔

en: Enter a number.
ur: نمبر درج کریں۔

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
ur: درست 'slug' درج کریں جو حروف، نمبروں، انڈرسکور یا ھائفنز پر مشتمل ھو۔

en: Enter a valid IPv4 address.
ur: IPv4 کا درست پتہ درج کریں۔

en: Enter a valid URL.
ur: درست یو آر ایل (URL) درج کریں۔

en: Enter a valid date.
ur: درست تاریخ درج کریں۔

en: Enter a valid date/time.
ur: درست تاریخ/وقت درج کریں۔

en: Enter a valid e-mail address.
ur: برقی خط کا درست پتہ درج کریں۔

en: Enter a valid time.
ur: درست وقت درج کریں۔

en: Enter a valid value.
ur: درست قیمت (ویلیو) درج کریں۔

en: Enter a whole number.
ur: مکمل نمبر درج کریں۔

en: Enter only digits separated by commas.
ur: صرف اعداد درج کریں جو کوموں سے الگ کئے ھوئے ھوں۔

en: Estonian
ur: اسٹانین

en: February
ur: فروری

en: Field of type: %(field_type)s
ur: %(field_type)s قسم کا خانہ

en: File path
ur: فائل کا راستہ(path(

en: Finnish
ur: فنش

en: Floating point number
ur: نقطہ اعشاریہ والا نمبر

en: Foreign Key (type determined by related field)
ur: بیرونی کلید (FK( (قسم متعلقہ خانے سے متعین ھو گی)

en: French
ur: فرانسیسی

en: Fri
ur: جمعہ

en: Friday
ur: جمعہ

en: Frisian
ur: فریسی

en: Galician
ur: گیلیشین

en: Georgian
ur: جارجیائی

en: German
ur: جرمن

en: Greek
ur: گریک

en: Hebrew
ur: عبرانی

en: Hindi
ur: ھندی

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ur: ایک سے زیادہ منتخب کرنے کے لئے "Control" دبا کر رکھیں۔ یا Mac OS پر "Command"

en: Hungarian
ur: ھونگارین

en: IP address
ur: IP ایڈریس

en: Icelandic
ur: آئس لینڈک

en: Indonesian
ur: انڈونیشین

en: Integer
ur: صحیح عدد

en: Irish
ur: آئرش

en: Italian
ur: اطالوی

en: January
ur: جنوری

en: Japanese
ur: جاپانی

en: July
ur: جولائی

en: June
ur: جون

en: Kannada
ur: کناڈا

en: Khmer
ur: خمر

en: Korean
ur: کوریائی

en: Latvian
ur: لتوینی

en: Lithuanian
ur: لیتھونیائی

en: Macedonian
ur: میسیڈونین

en: Malayalam
ur: ملایالم

en: Many-to-many relationship
ur: مینی-ٹو-مینی ریلیشن شپ

en: March
ur: مارچ

en: May
ur: مئی

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
ur: ماڈل %(model)s پرائمری کلید (PK) %(pk)r کے ساتھ موجود نھیں۔

en: Mon
ur: سوموار

en: Monday
ur: سوموار

en: Mongolian
ur: منگولین

en: No
ur: نھیں

en: No file was submitted.
ur: کوئی فائل پیش نہیں کی گئی تھی۔

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ur: کوئی فائل پیش نہیں کی گئی۔ فارم پر اینکوڈنگ کی قسم چیک کریں۔

en: Norwegian Bokmal
ur: نارویائی بوکمال

en: Norwegian Nynorsk
ur: نارویائی نینورسک

en: November
ur: نومبر

en: October
ur: اکتوبر

en: One-to-one relationship
ur: ون-ٹو-ون ریلیشن شپ

en: Order
ur: ترتیب

en: PM
ur: شام

en: Persian
ur: فارسی

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
ur: براہ کرم %(field)s کے لئے دوہرا مواد درست کریں جوکہ منفرد ھونا ضروری ھے۔

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
ur: براہ کرم %(field)s کے لئے دوہرا مواد درست کریں۔

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
ur: براہ کرم %(field_name)s میں دوہرا مواد درست کریں جو کہ %(date_field)s میں %(lookup)s کے لئے منفرد ھونا ضروری ھے۔

en: Please correct the duplicate values below.
ur: براہ کرم نیچے دوہری قیمتیں (ویلیوز) درست کریں۔

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
ur: براہ مھربانی فائل پیش کریں یا Clear checkbox منتخب کریں۔ نہ کہ دونوں۔

en: Polish
ur: پولش

en: Portuguese
ur: پورتگیز

en: Punjabi
ur: پنجابی

en: Romanian
ur: رومانی

en: Russian
ur: روسی

en: Sat
ur: ھفتہ

en: Saturday
ur: ھفتہ

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ur: درست انتخاب منتخب کریں۔ %(value)s دستیاب انتخابات میں سے کوئی نہیں۔

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
ur: درست انتخاب منتخب کریں۔ %s دستیاب انتخابات میں سے کوئی نہیں ھے۔

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ur: درست انتخاب منتخب کریں۔ یہ انتخاب دستیاب انتخابات میں سے کوئی نہیں ھے۔

en: September
ur: ستمبر

en: Serbian
ur: سربین

en: Serbian Latin
ur: سربین لاطینی

en: Simplified Chinese
ur: سادی چینی

en: Slovak
ur: سلووک

en: Slovenian
ur: سلووینین

en: Spanish
ur: ھسپانوی

en: String (up to %(max_length)s)
ur: سلسلۂ حروف (String) (%(max_length)s تک)

en: Sun
ur: اتوار

en: Sunday
ur: اتوار

en: Swedish
ur: سویڈش

en: Tamil
ur: تاملی

en: Telugu
ur: تیلگو

en: Text
ur: متن

en: Thai
ur: تھائی

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
ur: %(verbose_name)s کامیابی سے بنایا گیا تھا۔

en: The %(verbose_name)s was deleted.
ur: %(verbose_name)s مٹا دیا گیا تھا۔

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
ur: %(verbose_name)s کامیابی سے تازہ کیا گیا تھا۔

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
ur: ان لائن بیرونی کلید (FK) آبائی پرائمری کلید (PK) سے نھیں ملتی۔

en: The submitted file is empty.
ur: پیش کی گئی فائل خالی ھے۔

en: This URL appears to be a broken link.
ur: یہ یو آر ایل (URL) ٹوٹا ہوا رابطہ (لنک) معلوم ھوتا ھے۔

en: This field cannot be blank.
ur: یہ خانہ خالی نھیں چھوڑا جا سکتا۔

en: This field cannot be null.
ur: یہ خانہ نامعلوم (null( نھیں رہ سکتا۔

en: This field is required.
ur: یہ خانہ درکار ھے۔

en: Thu
ur: جمعرات

en: Thursday
ur: جمعرات

en: Time
ur: وقت

en: Traditional Chinese
ur: روایتی چینی

en: Tue
ur: منگل

en: Tuesday
ur: منگل

en: Turkish
ur: ترکش

en: URL
ur: یو آر ایل

en: Ukrainian
ur: یوکرائنی

en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ur: درست تصویر اپ لوڈ کریں۔ جو فائل آپ نے اپ لوڈ کی تھی وہ تصویر نہیں تھی یا خراب تصویر تھی۔

en: Value %r is not a valid choice.
ur: قیمت (ویلیو) %r درست انتخاب نھیں ھے۔

en: Vietnamese
ur: ویتنامی

en: Wed
ur: بدھ

en: Wednesday
ur: بدھ

en: Welsh
ur: ویلش

en: Yes
ur: ھاں

en: a.m.
ur: صبح

[ctx: abbrev. month]
en: April
ur: اپریل

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
ur: اگست

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
ur: دسمبر

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
ur: فروری

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
ur: جنوری

[ctx: abbrev. month]
en: July
ur: جولائی

[ctx: abbrev. month]
en: June
ur: جون

[ctx: abbrev. month]
en: March
ur: مارچ

[ctx: abbrev. month]
en: May
ur: مئی

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
ur: نومبر

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
ur: اکتوبر

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
ur: ستمبر

[ctx: alt. month]
en: April
ur: اپریل

[ctx: alt. month]
en: August
ur: اگست

[ctx: alt. month]
en: December
ur: دسمبر

[ctx: alt. month]
en: February
ur: فروری

[ctx: alt. month]
en: January
ur: جنوری

[ctx: alt. month]
en: July
ur: جولائی

[ctx: alt. month]
en: June
ur: جون

[ctx: alt. month]
en: March
ur: مارچ

[ctx: alt. month]
en: May
ur: مئی

[ctx: alt. month]
en: November
ur: نومبر

[ctx: alt. month]
en: October
ur: اکتوبر

[ctx: alt. month]
en: September
ur: ستمبر

en: and
ur: اور

en: apr
ur: اپریل

en: aug
ur: اگست

en: day | days
ur[0]: دن
ur[1]: دن

en: dec
ur: دسمبر

en: feb
ur: فروری

en: hour | hours
ur[0]: گھنٹہ
ur[1]: گھنٹے

en: jan
ur: جنوری

en: jul
ur: جولائی

en: jun
ur: جون

en: mar
ur: مارچ

en: may
ur: مئی

en: midnight
ur: نصف رات

en: minute | minutes
ur[0]: منٹ
ur[1]: منٹ

en: minutes
ur: منٹ

en: month | months
ur[0]: مھینہ
ur[1]: مھینے

en: noon
ur: دوپہر

en: nov
ur: نومبر

en: oct
ur: اکتوبر

en: or
ur: یا

en: p.m.
ur: شام

en: sep
ur: ستمبر

en: week | weeks
ur[0]: ھفتہ
ur[1]: ھفتے

en: year | years
ur[0]: سال
ur[1]: سال

en: yes,no,maybe
ur: ھاں،نہیں،ھوسکتاہے
