Django - en to tt translation catalogue (25 entries)

en: tag:
tt: билге:

en: filter:
tt: фильтр:

en: view:
tt: күрсәтелеш:

en: App %r not found
tt: %r кушымтасы табылмаган

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
tt: %(model_name)r моделе %(app_label)r кушымтасында табылмаган

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
tt: бәйләнгән '%(app_label)s.%(data_type)s' объект

en: model:
tt: модель:

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
tt: бәйләнгән '%(app_label)s.%(object_name)s' объектлар

en: all %s
tt: бөтен %s

en: number of %s
tt: %s саны

en: Fields on %s objects
tt: %s объектлары өчен кырлар

en: %s does not appear to be a urlpattern object
tt: %s urlpattern объектына ошамаган

en: Home
tt: Өй

en: Documentation
tt: Документация

en: Bookmarklets
tt: Кыстыргычлар

en: Documentation bookmarklets
tt: Документация кыстыргычлары

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
tt: 
    <p class="help">Кыстыргычны урнаштыру өчен сылтаманы кысыргычлар аслыгына күчерегез я тычканның уң төймәсенә чирттереп кыстыргычлар исемлегенә кушыгыз.</p>

en: Documentation for this page
tt: Бу сәхифә өчен документация

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
tt: Теләсә нинди сәхифәдән сезне ул сәхифәне төзи торган view документациясенә җибәрә.

en: Show object ID
tt: Объект идентификаторын күрсәтергә

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
tt: Бер объектны күрсәтә торган сәхифәнең content-type һәм ID күрсәтә.

en: Edit this object (current window)
tt: Бу объектны төзәтергә (шушы тәрәзәдә)

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
tt: Бер объектны күрсәтә торган сәхифәнең идарә сәхифәсенә җибәрә.

en: Edit this object (new window)
tt: Бу объектны төзәтергә (яңа тәрәзәдә)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
tt: Өстәге кебек, тик идарә сәхифәсен яңа тәрәзәдә ача.
