Django - en to hi translation catalogue (59 entries)

en: Content
hi: विषय सूची

en: Metadata
hi: मेटाडाटा

en: flagged | flagged
hi[0]: झंडी ऊंचायी
hi[1]: झंडी ऊंचायी

en: Flag selected comments
hi: चयनित टिप्पणियों के लिए झंडी ऊंचाओ

en: approved | approved
hi[0]: स्वीकृत
hi[1]: स्वीकृत

en: Approve selected comments
hi: चयनित टिप्पणियों को स्वीकार करो

en: removed | removed
hi[0]: हटाया
hi[1]: हटाया

en: Remove selected comments
hi: चयनित टिप्पणियाँ हटाएँ

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
hi[0]: %(count)s टिप्पणि सफलतापूर्वक %(action)s
hi[1]: %(count)s टिप्पणियाँ सफलतापूर्वक %(action)s

en: %(site_name)s comments
hi: %(site_name)s टिप्पणियाँ

en: Latest comments on %(site_name)s
hi: %(site_name)s पर नवीनतम टिप्पणियाँ

en: Name
hi: नाम

en: Email address
hi: ईमेल पता

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
hi[0]: अपनी ज़बान संभालो %s यह शब्द इस्तेमाल करने की यहाँ अनुमति नहीं हैं
hi[1]: अपनी ज़बान संभालो %s यह शब्द इस्तेमाल करने की यहाँ अनुमति नहीं हैं

en: and
hi: और

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
hi: अगर आप इस क्षेत्र में कुछ भी दर्ज करते हो तो आप की टिप्पणी के साथ spam के जैसा सुलुख किया जायेगा

en: content type
hi: विषय-सूची प्रकार

en: object ID
hi: वस्तु आइ डी

en: user
hi: उपभोक्ता

en: user's name
hi: प्रयोक्ता नाम

en: user's email address
hi: प्रयोक्ता ईमेल पता

en: user's URL
hi: प्रयोक्ता यू.आर.एल

en: comment
hi: टिप्पणी

en: date/time submitted
hi: तिथि/समय निवेदित

en: IP address
hi: आइ.पि पता

en: is public
hi: सार्वजनिक है

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
hi: इस टिप्पणी को प्रभावी रूप से साइट से गायब करने के लिए यह बॉक्स को अनचेक करें.

en: is removed
hi: हटाया गया

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
hi: अगर टिप्पणी अनुचित है तो इस बॉक्स को चेक करें. एक "यह टिप्पणी हटा दी गयी हैं" संदेश प्रदर्शित किया जाएगा.

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
hi: इस टिप्पणी को किसी प्राधिकृत उपयोगकर्ता द्वारा पोस्ट किया गया था और इसीलिए इस नाम को केवल पढ़ने के लिए है.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
hi: इस टिप्पणी को किसी प्राधिकृत उपयोगकर्ता द्वारा पोस्ट किया गया था और इसीलिए यह ईमेल केवल पढ़ने के लिए है.

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
hi: %(user)s द्वारा %(date)s पर पोस्ट की गयी हैं
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: flag
hi: झंडा

en: date
hi: तिथि

en: comment flag
hi: टिप्पणी झंडा

en: comment flags
hi: टिप्पणी झंडे

en: Approve a comment
hi: टिप्पणी पसंद करें

en: Really make this comment public?
hi: क्या इस टिप्पणी को सार्वजनिक बनाएँ ?

en: Approve
hi: पसंद करें

en: Thanks for approving
hi: पसंद करने के लिए धन्यवाद

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
hi: हमारी साइट पर चर्चा की गुणवत्ता में सुधार के लिए समय देने के लिए धन्यवाद

en: Remove a comment
hi: टिप्पणी निकालें

en: Really remove this comment?
hi: क्या आप इस टिप्पणी को हटाना चाहते हैं ?

en: Remove
hi: निकालें

en: Thanks for removing
hi: निकालने के लिये धन्यवाद

en: Flag this comment
hi: टिप्पनी को फ्लैग करो

en: Really flag this comment?
hi: क्या आप इस टिप्पणी को फ्लैग करना चाहते हैं ?

en: Flag
hi: फ्लैग

en: Thanks for flagging
hi: फ्लैग करने के लिए धन्यवाद

en: Post
hi: प्रस्तुत

en: Preview
hi: पूर्व दर्शन

en: Thanks for commenting
hi: टिप्पणी के लिये धन्यवाद

en: Thank you for your comment
hi: टिप्पणी के लिये धन्यवाद

en: Preview your comment
hi: आपके टिप्पणी का पूर्व दर्शन देखे`

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
hi[0]: कृपया नीचे पायी गयी गलती को ठीक करें
hi[1]: कृपया नीचे पाये गये गलतियाँ को ठीक करें

en: Post your comment
hi: टिप्पणी प्रस्तुत करें

en: or make changes
hi: अथवा बदलें
