django-cms - en to bn translation catalogue (48 entries)

en: Page
bn: পৃষ্ঠা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: The default title
bn: ডিফল্ট শিরোনাম

en: Slug
bn: স্লাগ

en: The part of the title that is used in the URL
bn: শিরোনামের যে অংশ ইউআরএল-এ ব্যবহৃত হবে

en: Language
bn: ভাষা

en: Page Title
bn: পৃষ্ঠার শিরোনাম

en: Application
bn: এ্যাপ্লিকেশন

en: Redirect
bn: পুনঃনির্দেশ

en: Redirects to this URL.
bn: এই ইউআরএল-এ পুনঃনির্দেশ করে

en: Add
bn: যুক্ত করুন

en: Change
bn: পরিবর্তন

en: Delete
bn: মুছে ফেলুন

en: New password
bn: নতুন পাসওয়ার্ড

en: New password confirmation
bn: নতুন পাসওয়ার্ড নিশ্চিতকরণ

en: Email notification requires valid email address.
bn: ইমেইল নোটিফিকেশনের জন্য সঠিক ইমেইল ঠিকানা প্রয়োজন।

en: Basic Settings
bn: সাধারণ সেটিংস

en: Hidden
bn: লুকায়িত

en: SEO Settings
bn: এসইও সেটিংস

en: Database error
bn: ডাটাবেজ ত্রুটি

en: Are you sure?
bn: আপনি কি নিশ্চিত?

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: page
bn: পৃষ্ঠা

en: width
bn: প্রস্থ

en: Link
bn: লিংক

en: name
bn: নাম

en: link
bn: লিংক

en: mailto
bn: ইমেইল ঠিকানা

en: target
bn: লক্ষ্য

en: same window
bn: একই উইন্ডো

en: new window
bn: নতুন উইন্ডো

en: parent window
bn: অভিভাবক উইন্ডো

en: topmost frame
bn: সর্বোচ্চ ফ্রেম

en: Text
bn: টেক্সট

en: body
bn: বিষয়বস্তু

en: Please select a plugin type.
bn: প্লাগ-ইনের ধরণ অনুগ্রহ করে নির্বাচিত করুন।

en: Edit selected plugin
bn: নির্বাচিত প্লাগ-ইন সম্পাদন

en: Text editor does not support editing objects.
bn: টেক্সট এডিটরটি অবজেক্ট সম্পাদন সমর্থন করে না।

en: No object selected.
bn: কোন অবজেক্ট নির্বাচিত নেই।

en: Text editor does not support inserting objects.
bn: টেক্সট এডিটরটি অবজেক্ট প্রবেশ করানো সমর্থন করে না।

en: Not a plugin object
bn: প্লাগ-ইন অবজেক্ট নয়

en: Available Plugins
bn: প্রযোজ্য প্লাগ-ইন

en: Insert plugin
bn: প্লাগ-ইন প্রবেশ করান

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Are you sure you want to delete this plugin?
bn: আপনি নিশ্চিত যে, আপনি প্লাগ-ইনটি মুছতে চান?

en: sidebar column
bn: background color

en: left column
bn: background color

en: right column
bn: background color
