django-cms - en to cs translation catalogue (387 entries)

en: Revert
cs: Vrátit

en: Edit mode
cs: Režim úprav

en: Publish
cs: Publikovat

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Template
cs: Šablona

en: Move/add Pages
cs: Přesun/přidání stránek

en: Add child page
cs: Přidat potomka

en: Add sibling page
cs: Přidat stránku ve stejné hloubce

en: Delete Page
cs: Smazat stránku

en: Page
cs: Stránka

en: Site Administration
cs: Správa

en: Page Settings
cs: Nastavení stránky

en: View History
cs: Zobrazit historii

en: Advanced options
cs: Pokročilé nastavení

en: Title
cs: Název

en: The default title
cs: Předvolený název

en: Slug
cs: Identifikátor

en: The part of the title that is used in the URL
cs: Část názvu, která je použita v URL

en: Language
cs: Jazyk

en: The current language of the content fields.
cs: Aktuální jazyk políček s obsahem

en: Another page with this slug already exists
cs: Už existuje jiná stránka s tímto identifikátorem

en: Menu Title
cs: Název menu

en: Overwrite what is displayed in the menu
cs: Přepsat to, co se zobrazuje v menu

en: Page Title
cs: Název stránky

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
cs: Přepsat to, co se zobrazuje v horní části vašeho prohlížeče nebo v záložkách

en: Application
cs: Aplikace

en: Hook application to this page.
cs: Připojit aplikaci k této stránce.

en: Overwrite URL
cs: Přepsat URL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
cs: Ponechejte toto políčko prázdné, pokud se má použít standardní cesta.

en: Redirect
cs: Přesměrování

en: Redirects to this URL.
cs: Přesměruje se na tuto URL.

en: A description of the page sometimes used by search engines.
cs: Popis stránky, který mohou indexovat vyhledávače.

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
cs: Seznam klíčových slov oddělených čárkou, které mohou indexovat vyhledávače.

en: A page with this reverse URL id exists already.
cs: Stránka s takovu hodnotou reverse URL id již existuje.

en: user
cs: uživatel

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
cs: Právo na přidání stránky vyžaduje také přístup k "vnořeným" stránkám, jinak tyto stránky nebude moci editovat jejich autor.

en: Add page permission also requires edit page permission.
cs: Právo na přidání stránky vyžaduje také právo na editaci stránky.

en: Please select user or group first.
cs: Zvolte nejdřív uživatele nebo skupinu, prosím.

en: Add
cs: Přidat

en: Change
cs: Změnit

en: Delete
cs: Odstranit

en: Recover (any) pages
cs: Obnovit (nějaké) stránky

en: Notify user
cs: Informovat uživatele

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
cs: Posílat uživateli informační email o změně uživatelského jména nebo hesla. Vyžaduje uživatelův email.

en: New password
cs: Nové heslo

en: New password confirmation
cs: Potvrzení nového hesla

en: Email notification requires valid email address.
cs: Emailová notifikace vyžaduje platnou emailovou adresu.

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
cs: Právo na přidávání nových stránek vyžaduje právo na změnu stránek!

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
cs: Právo na přidávání nových uživatelů vyžaduje právo na změnu uživatelů!

en: To add permissions you also need to edit them!
cs: Přidávání přístupových práv vyžaduje také právo na jejich změnu

en: Basic Settings
cs: Základní nastavení

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
cs: Upozornění: Při změně výběru se stránka se znovu načte. Provedené změny nejprve uložte.

en: Hidden
cs: Skryté

en: Advanced Settings
cs: Rozšířené možnosti

en: SEO Settings
cs: SEO nastavení

en: You do not have permission to change pages.
cs: Nemáte oprávnění změnit stránky.

en: Database error
cs: Databázová chyba

en: You do not have permission to change the template
cs: Nemáte oprávnění měnit tuto stránku

en: Template not valid
cs: Šablona není platná

en: Template changed to %s
cs: Template změněn na %s

en: The template was successfully changed
cs: Stránka byla úspěšně schválena.

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
cs: Chyba! Nemáte oprávnění k přesunu na tuto stránku. Načtěte si prosím stránku znovu

en: Page moved
cs: Stránka přesunuta

en: You do not have permission to publish this page
cs: Nemáte oprávnění k publikování této stránky

en: The page "%s" was successfully published.
cs: Stránka "%s" byla úspěšně publikována.

en: You do not have permission to change this page
cs: Nemáte oprávnění měnit tuto stránku

en: The page "%s" was successfully reverted.
cs: Stránka "%s" byla úspěšně vrácena do původního stavu.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
cs: Objekt %(name)s s primárním klíčem %(key)r neexistuje.

en: There only exists one translation for this page
cs: Tato stránka existuje pouze v jedné jazykové variantě

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
cs: Název a zásuvné moduly pro jazyk %(language)s byli vymazané

en: Are you sure?
cs: Jste si jist?

en: The page "%s" was successfully unpublished
cs: Stránce "%s" bylo úspěšně ukončeno publikování

en: The page "%s" was successfully published
cs: Stránka "%s" byla úspěšně publikována

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
cs: Nemáte oprávnění měnit tuto vlastno dané stránky.

en: You do not have permission to add a plugin
cs: Nemáte oprávnění přidávat zásuvné moduly

en: Language must be set to a supported language!
cs: Zadaný jazyk není podporovaný, zvolte jiný.

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
cs: Zásuvný modul %(plugin_name)s byl přidaný do %(placeholder)s

en: Language must be different than the copied language!
cs: Jazyk kopie se musí lišit od jazyka původní stránky

en: You do not have permission to add plugins
cs: Nemáte oprávnění přidávat zásuvné moduly

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
cs: Zkopírované %(language)s zásuvné moduly do %(placeholder)s

en: This plugin is not saved in a revision
cs: Tento plugin není uložen v revizi

en: You do not have permission to edit a plugin
cs: Nemáte oprávnění k úpravám zásuvného modulu

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
cs: Zásuvný modul %(plugin_name)s byl změněný na pozici%(position)s v %(placeholder)s

en: You do not have permission to move a plugin
cs: Nemáte oprávnění přesunout zásuvný modul

en: Plugins were moved
cs: Pluginy byly přesunuty

en: You do not have permission to remove a plugin
cs: Nemáte oprávnění k odebrání zásuvného modulu

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
cs: Zásuvný modul %(plugin_name)s na pozici %(position)s v %(placeholder)s byl vymazán.

en: View restriction
cs: Zobrazit omezení

en: View restrictions
cs: Zobrazit omezení

en: Page permissions
cs: Práva stránky

en: User & Group permissions
cs: Práva uživatele/skupiny

en: Page permissions management
cs: Správa práv stránky

en: You don't have permission to add content here.
cs: Nemáte oprávnění zde přidávat obsah.

en: You don't have permission to add plugins
cs: Nemáte oprávnění přidávat zásuvné moduly

en: You don't have permission to delete a plugin
cs: Nemáte oprávnění mazat zásuvný modul

en: User details
cs: Detaily uživatele

en: Groups
cs: Skupiny

en: Password
cs: Heslo

en: Copy permissions
cs: Zkopírovat oprávnění

en: Select a valid site
cs: Vybrat platnou stránku

en: Select a valid page
cs: Vybrat platnou stránku

en: Add Another
cs: Přidat další

en: created
cs: vytvořeno

en: changed
cs: změněno

en: for logged in users only
cs: pro přihlášené uživatele

en: for anonymous users only
cs: pro anonymní uživatele

en: created by
cs: vytvořil

en: changed by
cs: změnil

en: publication date
cs: datum publikace

en: publication end date
cs: publikováno do

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
cs: Doba vypršení stránky. Prázdné pole = neomezená platnost

en: in navigation
cs: v navigaci

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
cs: Potomci nebudou zobrazeni v navigaci

en: attached menu
cs: připojené nabídky

en: is published
cs: publikováno

en: template
cs: šablona

en: The template used to render the content.
cs: Šablona pro vykreslení obsahu

en: The site the page is accessible at.
cs: Stránka je přístupná na adrese.

en: site
cs: stránka

en: login required
cs: vyžaduje přihlášení

en: menu visibility
cs: viditelnost nabídky

en: page
cs: stránka

en: pages
cs: stránky

en: Page was copied.
cs: Stránka byla zkopírována.

en: default
cs: výchozí

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: Page children (immediate)
cs: Přímí potomci stránky

en: Page and children (immediate)
cs: Tato stránka + přímí potomci

en: Page descendants
cs: Všichni potomci stránky

en: Page and descendants
cs: Tato stránka ₊ všichni potomci

en: group
cs: skupina

en: can edit
cs: smí upravovat

en: can add
cs: smí přidávat

en: can delete
cs: smí mazat

en: can change advanced settings
cs: smí měnit Rozšířené možnosti

en: can publish
cs: smí publikovat

en: can change permissions
cs: smí měnit oprávnění

en: on page level
cs: na úrovni stránky

en: can move
cs: smí přesunovat

en: view restricted
cs: zobrazit omezení

en: frontend view restriction
cs: omezení frontend view

en: can recover pages
cs: obnova stránky

en: can recover any deleted page
cs: obnova smazané stránky

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
cs: Pokud není vyplněno, uživatel má práva ke všem stránkám.

en: sites
cs: stránky

en: Page global permission
cs: Globální oprávnění stránky

en: Pages global permissions
cs: Globální oprávnění stránek

en: Grant on
cs: Platné pro

en: Page permission
cs: Práva stránky

en: User (page)
cs: Uživatel (stránka)

en: Users (page)
cs: Uživatelé (stránka)

en: User group (page)
cs: Skupina uživatel (stránka)

en: User groups (page)
cs: Skupiny uživatel (stránka)

en: slot
cs: pozice

en: width
cs: šírka

en: position
cs: pozice

en: language
cs: jazyk

en: plugin_name
cs: nazev_typu_obsahu

en: creation date
cs: datum vytvoření

en: title
cs: popisek

en: overwrite the title in the menu
cs: vlastní popisek v menu

en: slug
cs: podoba URL

en: Path
cs: Cesta

en: has url overwrite
cs: má předefinovanou url

en: application
cs: aplikace

en: redirect
cs: přesměrování

en: description
cs: popis (description)

en: keywords
cs: klíčová slova (keywords)

en: File
cs: Soubor

en: file
cs: soubor

en: file missing!
cs: soubor chybí!

en: use swf file
cs: použít swf soubor

en: height
cs: výška

en: Missing flash plugin. Please download the latest Adobe Flash Player:
cs: Chybí zásuvný modul pro Flash. Prosím, stáhněte si nejnovější Adobe Flash Player:

en: Get Adobe Flash Player
cs: Získat Adobe Flash Player

en: Google Map
cs: Google mapa

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Must be a positive integer followed by “px” or “%”.
cs: Musí být kladné celé číslo následováno "px" nebo "%".

en: Must be a positive integer followed by “px”.
cs: Musí být  kladné celé číslo následované "px".

en: map title
cs: popisek mapy

en: address
cs: adresa

en: zip code
cs: PSČ

en: city
cs: město

en: additional content
cs: další obsah

en: Displayed under address in the bubble.
cs: Zobrazeno pod adresou v bublině.

en: zoom level
cs: úroveň přiblížení

en: latitude
cs: zeměpisná šířka

en: Use latitude & longitude to fine tune the map position.
cs: Použijte zeměpisnou šířku a délku, aby se doladila mapa polohy.

en: longitude
cs: zeměpisná délka

en: Calculate your fastest way to here
cs: Spočítat nejrychlejší cestu

en: route planer
cs: plánovač cesty

en: Plugin width (in pixels or percent).
cs: Šířka pluginu (v pixelech nebo procentech).

en: Plugin height (in pixels).
cs: Výška pluginu (v pixelech).

en: Map
cs: Mapa

en: Your address:
cs: Vaše adresa:

en: Calculate route
cs: Spočítat cestu

en: Inherit Plugins from Page
cs: Podědit typy obsahu ze stránky

en: Optional: the language of the plugins you want
cs: Volitelné: Jazyk doplňku, který chcete.

en: Link
cs: Odkaz

en: name
cs: jméno

en: link
cs: odkaz

en: A link to a page has priority over a text link.
cs: Odkaz na stránku má vyšší prioritu oproti textovému odkazu.

en: An email adress has priority over a text link.
cs: E-mailová adresa má větší prioritu než textový odkaz.

en: target
cs: cíl

en: same window
cs: stejném okně

en: new window
cs: novém okně

en: parent window
cs: nadřazeném okně

en: topmost frame
cs: nejvyšším rámu

en: Picture
cs: Obrázek

en: left
cs: levá strana

en: right
cs: pravá strana

en: center
cs: nastřed

en: image
cs: obrázek

en: alternate text
cs: alternativní text

en: Specifies an alternate text for an image, if         the image cannot be displayed.<br />Is also used by search engines to         classify the image.
cs: Specifikujte alternativní text pro obrázek pokus obrázek nemůže být zobrazen.<br />Je také použít vyhledávací službou při klasifikaci obrázku.

en: long description
cs: dlouhý popis

en: side
cs: strana

en: Move image left, right or center.
cs: Přesuňte obrázek vlevo, vpravo nebo doprostřed.

en: You can enter a Link or a Page, but not both.
cs: Můžete vložit odkaz nebo stránku, ale ne oboje.

en: Template %(template)s does not exist.
cs: Šalona %(template)s neexistuje.

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
cs: Vložte template (např. "snippets/plugin_xy.html"), který bude vykonaný.

en: Snippets
cs: Snippety

en: Teaser
cs: Upoutávka

en: If present image will be clickable.
cs: Pokud se vyskytne obrázek bude klikací.

en: more
cs: více

en: body
cs: tělo

en: Plugins
cs: Typy obsahu

en: Please select a plugin type.
cs: Prosím zvolte typ obsahu

en: Edit selected plugin
cs: Upravit zvolený typ obsahu

en: Text editor does not support editing objects.
cs: Textový editor nepodporuje editaci objektů

en: No object selected.
cs: Nebyl zvolen žádný objekt.

en: Text editor does not support inserting objects.
cs: Textový editor nepodporuje vkládání objektů.

en: Not a plugin object
cs: Žádný objekt zásuvného modulu

en: Available Plugins
cs: Dostupné typy obsahu

en: Insert plugin
cs: Vložit typ obsahu

en: Twitter Search
cs: Vyhledávání na Twitteru

en: twitter user
cs: Twitter: uživatelské jméno

en: count
cs: počet

en: Number of entries to display
cs: Počet položek ku zobrazení

en: query
cs: dotaz

en: Example: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets from the user "umbrella" to the user "nemesis" that contain the words "brains" and "zombies"
cs: Příklad: "brains AND zombies from: umbrella AND to:nemesis": tweety od uživatele "umbrella" uživateli "nemesis" které obsahují slova "brains" a "zombies"

en: we said,
cs: my říkáme,

en: we
cs: my

en: we were
cs: my jsme byli

en: we replied to
cs: odpovídáme

en: loading tweets...
cs: načítání tweetů ...

en: Color Settings
cs: Nastavení barev

en: movie file
cs: video soubor

en: use .flv file or h264 encoded video file
cs: použijte .flv nebo video zakódované pomocí h264

en: movie url
cs: URL videa

en: vimeo or youtube video url. Example: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY
cs: Adrese na vimeo nebo youtube video. Příklad: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY

en: preview image file
cs: náhled obrázku

en: auto play
cs: automatické přehrávání

en: auto hide
cs: automatické skrývání

en: fullscreen
cs: Celoobrazovkový režim

en: loop
cs: nekonečná smyčka

en: background color
cs: barva pozadí

en: Hexadecimal, eg ff00cc
cs: Hexadecimálně, např. fff000

en: text color
cs: barva textu

en: seekbar color
cs: seekbar barva

en: seekbar bg color
cs: seekbar podkladová barva

en: loadingbar color
cs: barva loadingbaru

en: button out color
cs: barva tlačítka při jeho opuštění

en: button over color
cs: barva tlačítka při přejetí

en: button highlight color
cs: barva zvýrazněného tlačítka

en: Save
cs: Uložit

en: Delete %(language)s translation
cs: Smazat překlad v jazyce: %(language)s

en: Save as new
cs: Uložit jako novou

en: Save and add another
cs: Uložit a přidat další

en: Save and continue editing
cs: Uložit a pokračovat v editaci

en: Page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> may require approvement by you.
cs: Stránka <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> může vyžadovat vaše schválení.

en: Last changes
cs: Poslední změny

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
cs: <a href="%(login_url)s">Přihlášení do zázemí</a>

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Change a page
cs: Změnit

en: Home
cs: Domů

en: Publish draft
cs: Požadavek na schválení

en: Preview draft
cs: Náhled konceptu

en: Revert to public
cs: Vrátit ke zveřejnění

en: History
cs: Historie

en: View on site
cs: Zobrazit

en: All permissions
cs: Všechna oprávnění

en: Loading...
cs: Načítání...

en: List of pages
cs: Seznam stránek

en: Successfully moved
cs: Úspěšně přesunuto

en: An error occured. Please reload the page
cs: Nastala chyba. Prosím obnovte stránku

en: Recover deleted %(name)s
cs: Obnovit smazané: %(name)s

en: Add %(name)s
cs: Přidat %(name)s

en: Pages on:
cs: Stránky na:

en: Filter:
cs: Filtr:

en: on
cs: zap.

en: off
cs: vyp.

en: Filter
cs: Filtr

en: actions
cs: akce

en: published
cs: publikováno

en: start
cs: od

en: end
cs: do

en: restricted
cs: omezeno

en: last changes
cs: poslední změny

en: select this page
cs: vybrat tuto stránku

en: edit this page
cs: upravit tuto stránku

en: edit
cs: upravit

en: insert above
cs: vložit nad

en: insert below
cs: vložit pod

en: insert inside
cs: vložit do

en: home
cs: domů

en: Edit this page in %(language)s
cs: Upravit stránku v jazyce:  %(language)s

en: Cut
cs: Vyjmout

en: cut
cs: vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: copy
cs: kopírovat

en: Add Child
cs: Přidat potomka

en: add
cs: přidání

en: delete
cs: smazat

en: Unpublish
cs: Depublikovat

en: View on page
cs: Zobrazit

en: view
cs: zobrazit

en: Action
cs: Akce

en: Created
cs: Vytvořeno

en: User
cs: Uživatel

en: Message
cs: Vzkaz

en: Group
cs: Skupina

en: Can edit
cs: Smí upravovat

en: Can add
cs: Smí přidávat

en: Can delete
cs: Smí mazat

en: Can publish
cs: Smí publikovat

en: Can change permissions
cs: Smí měnit oprávnění

en: Can move
cs: Smí přesouvat

en: Can view
cs: Může vidět

en: (global)
cs: (globální)

en: (current)
cs: (aktuální)

en: All
cs: Vše

en: Page doesn't inherit any permissions.
cs: Stránka nemá žádná další kritéria

en: Cancel
cs: Storno

en: An old revision of a plugin can not be saved!
cs: Stará verze typu obsahu nemůže být uložena!

en: Your changes to this plugin have not been saved.
cs: Změny tohoto zásuvného modulu nebyly uloženy.

en: Plugin saved successfully.
cs: Typ obsahu byl úspěšně uložen

en: Recover deleted %(verbose_name)s
cs: Obnovit smazané %(verbose_name)s

en: Press the save button below to recover this version of the object.
cs: Použijte tlačítko 'uložit' pro obnovu této verze objektu.

en: Copy options
cs: Kopírovat volby

en: Choose copy options
cs: Zvolte volby pro zkopírování

en: Add Plugin
cs: Přidat typ obsahu

en: From Language
cs: Z jazyka

en: Copy Plugins
cs: Kopírovat typ obsahu

en: You must save the page first to add plugins.
cs: Pro přidání typu obsahu je potřebné nejprve uložit stránku.

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
cs: Není zvolen žádný typ obsahu. Vyberte z nabídky na levé straně.

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
cs: Není dostupný žádný typ obsahu. Přidejte typ obsahu do placeholderu (TODO)

en: Available plugins
cs: Dostupné zásuvné moduly

en: The selected element can not be moved to the desired location.
cs: Vybraný element nemůže být přesunut na požadované umístění.

en: Are you sure you want to delete this plugin?
cs: Určitě chcete smazat tento typ obsahu

en: up
cs: nahoře

en: down
cs: dole

en: Add child plugin
cs: Přidat potomka

en: Move to placeholder
cs: Přesun na zástupný symbol

en: Username
cs: Uživatelské jmeno

en: Login
cs: Přihlášení

en: Switch on/off
cs: Přepínač zapnuto/vypnuto

en: Page not found on %(domain)s
cs: Nedostupná stránka na %(domain)s

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
cs: Template tag nemůže najít stránku s argumenty vyhledávání `%(page_lookup)s`. URL požadavku bylo: http://%(host)s%(path)s

en: English
cs: Anglicky

en: French
cs: Francouzsky

en: German
cs: Německy

en: Brazilian Portuguese
cs: Brazilská Portugalština

en: Dutch
cs: Holandsky

en: two columns
cs: dva sloupce

en: three columns
cs: tři sloupce

en: navigation examples
cs: příklady navigace

en: sidebar column
cs: barva pozadí

en: left column
cs: barva pozadí

en: right column
cs: barva pozadí

en: Test Plugin
cs: Testovací plugin

en: Extra Context
cs: Další souvislosti

en: Articles
cs: Články

en: Sample App
cs: Ukázková aplikace

en: Sample App 2
cs: Ukázková aplikace 2

en: sample root page
cs: Ukázková výchozí stránka

en: sample settings page
cs: ukázková stránka s nastavením

en: sample account page
cs: ukázková stránka účtu

en: sample my profile page
cs: ukázková profilová stránka

en: Static Menu
cs: Statické Menu

en: Static Menu2
cs: Statické Menu2

en: Inherit the template of the nearest ancestor
cs: Podědit šablonu nejbližšího předka

en: CMS - your user account was created.
cs: CMS - Vaše uživatelské konto bylo vytvořeno.

en: CMS - your user account was changed.
cs: CMS - váš uživatelský účet byl změněn.

en: Invalid URL, use /my/url format.
cs: Neplatná URL, použijte formát /moje/url/adresa.

en: Page %(pages)s has the same url '%(url)s' as current page "%(instance)s". | Pages %(pages)s have the same url '%(url)s' as current page "%(instance)s".
cs[0]: Stránka %(pages)s má stejné url '%(url)s' jako současná stránka "%(instance)s".
cs[1]: Stránky %(pages)s mají stejné url '%(url)s' jako současná adresa "%(instance)s".
cs[2]: Stránky %(pages)s mají stejné url '%(url)s' jako současná stránka "%(instance)s".
