django-cms - en to da translation catalogue (324 entries)

en: Edit mode
da: Redigeringsmode

en: Publish
da: Offentliggør

en: Logout
da: Log ud

en: Move/add Pages
da: Flyt/tilføj sider

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Add sibling page
da: Tilføj side på samme niveau

en: Delete Page
da: slette forespørgsel

en: Page
da: Side

en: Site Administration
da: Side administration

en: Page Settings
da: Sideindstillinger

en: View History
da: Se historik

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Title
da: Titel

en: The default title
da: Standard titel

en: The part of the title that is used in the URL
da: Del af titlen der bliver brugt i URL'en

en: Language
da: Sprog

en: The current language of the content fields.
da: Nuværende sprog for indholdsfeltet.

en: Another page with this slug already exists
da: Der eksisterer allerede en side med denne slug.

en: Menu Title
da: Menutitel

en: Overwrite what is displayed in the menu
da: Overskriv det der er vist i menuen

en: Page Title
da: Sidetitel

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
da: Overskriv hvad der er vist i toppen af din browser eller bogmærker

en: Application
da: Applikation

en: Hook application to this page.
da: Tilknyt applikation til denne side

en: Overwrite URL
da: Overskriv URL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
da: Lad feltet stå tomt, hvis standardstien skal bruges

en: Redirect
da: Videresend

en: Redirects to this URL.
da: Videresend til denne URL

en: A description of the page sometimes used by search engines.
da: Beskrivelse af siden der i visse tilfælde bruges af søgemaskiner

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
da: En liste med kommaseparerede nøgleord, der i visse tilfælde bruges af søgemaskiner

en: A page with this reverse URL id exists already.
da: En side med dette URL id eksisterer allerede

en: user
da: bruger

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
da: Tilladelse til at tilføje sider kræver at der også er adgang til undersider, ellers kan siden ikke blive ændret af brugeren der har oprettet den.

en: Add page permission also requires edit page permission.
da: Tilladelse til at tilføje sider kræver også tilladelse til at redigere sider.

en: can_view
da: kan læse

en: Please select user or group first.
da: Venligst vælg bruger eller gruppe først.

en: Add
da: Tilføj

en: Change
da: Ændre

en: Delete
da: Slet

en: Recover (any) pages
da: Genskab (enhver) side

en: Notify user
da: Underret bruger

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
da: Send email notifikation om ændring af brugernavn eller kodeord til brugeren. Kræver brugerens email.

en: New password
da: Nyt kodeord

en: New password confirmation
da: Nyt kodeord bekræftels

en: Email notification requires valid email address.
da: Email notifikation kræver en gyldig email adresse.

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
da: Tilladelse til at tilføje nye sider kræver tilladelse til at ændre sider!

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
da: Tilladelse til at tilføje nye brugere kræver tilladelse til at ændre brugere!

en: To add permissions you also need to edit them!
da: For at tilføje tilladelser bliver du nød til at redigere i dem!

en: Basic Settings
da: Basis indstillinger

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
da: Note: Denne side genindlæses hvis du ændrer denne indstilling. Gem først!

en: Hidden
da: Skjult

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: SEO Settings
da: SEO indstillinger

en: Database error
da: Database fejl

en: You do not have permission to publish this page
da: Du har ikke tilladelse til at publisere denne side

en: You do not have permission to change this page
da: Du har ikke tilladelse til at ændre i denne side

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
da: %(name)s objekt med primære nøgle %(key)r findes ikke.

en: There only exists one translation for this page
da: Der findes kun en oversættelser af denne side

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
da: Titel og plugins med sproget %(language)s blev slettet

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
da: Du har ikke tilladelse til at ændre i denne sides i_navigation status

en: Language must be set to a supported language!
da: Sprog skal sættes til et understøttet sprog!

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
da: %(plugin_name)s plugin tilføjet til %(placeholder)s

en: Language must be different than the copied language!
da: Sprog skal være forskelligt fra det kopierede sprog!

en: You do not have permission to add plugins
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje plugins

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
da: Kopieret %(language)s plugins til %(placeholder)s

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
da:  %(plugin_name)s plugin redigeret på position %(position)s  i %(placeholder)s

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
da:  %(plugin_name)s plugin på position %(position)s i %(placeholder)s blev slettet.

en: View restriction
da: Se begrænsning for hvem der kan se siden

en: View restrictions
da: Se begrænsninger for hvem der kan se siden

en: Page permissions
da: Side tilladelser

en: User & Group permissions
da: Bruger og gruppe tilladelser

en: Page permissions management
da: Side tilladelser håndtering

en: You don't have permission to add content here.
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje indhold her.

en: You don't have permission to add plugins
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje plugins.

en: You don't have permission to delete a plugin
da: Du har ikke tilladelse til at slette et plugin.

en: User details
da: Brugeroplysninger

en: Groups
da: Grupper

en: Password
da: Adgangskode

en: Copy permissions
da: Kopier tilladelser

en: Select a valid site
da: Vælg et korrekt website

en: Select a valid page
da: Vælg en korrekt side

en: Add Another
da: Tilføj en anden

en: created
da: oprettet

en: changed
da: ændret

en: Page moderator state
da: Side moderator tilstand

en: Page moderator states
da: Side moderator tilstande

en: for logged in users only
da: kun for brugere der er logget ind

en: for anonymous users only
da: kun for anonyme brugere

en: created by
da: oprettet af

en: changed by
da: ændret af

en: publication date
da: offentliggørelsesdato

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
da: Når siden skal gå live, skal status være "Offentliggjort"

en: publication end date
da: offentliggørelse ophørsdato

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
da: Når siden udløber. Lad feltet være tomt, hvis den ikke skal udløbe.

en: in navigation
da: i navigationen

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
da: Alle sider placeret over denne i navigationen bliver ikke vist i navigationen.

en: An unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
da: En unikt navn der bliver brugt til at linke til siden ved brug af page_url templatetagget.

en: attached menu
da: vedhæftet menu

en: is published
da: er offentliggjort

en: The template used to render the content.
da: Templaten der bliver brugt til at render indholdet.

en: The site the page is accessible at.
da: Websitet cms-siden er tilgængelig på.

en: site
da: website

en: login required
da: login krævet

en: menu visibility
da: menu synlighed

en: limit when this page is visible in the menu
da: begræns når siden er synlig i menuen

en: page
da: side

en: pages
da: sider

en: Page was copied.
da: Sider var kopieret

en: Current page
da: Aktuel side

en: Page children (immediate)
da: Side børn (umiddelbart)

en: Page and children (immediate)
da: Side og børn (umiddelbart)

en: Page descendants
da: Side efterkommere

en: Page and descendants
da: Side og efterkommere

en: group
da: gruppe

en: can edit
da: kan redigere

en: can add
da: kan tilføje

en: can delete
da: kan slette

en: can change advanced settings
da: kan ændre avanceret indstillinger

en: can publish
da: kan offentliggøre

en: can change permissions
da: can ændre tilladelser

en: on page level
da: på side niveau

en: can move
da: kan flytte

en: view restricted
da: se begrænsninger

en: frontend view restriction
da: frontend adgangsbegrænsning

en: can recover pages
da: kan genskabe sider

en: can recover any deleted page
da: kan genskabe alle slettede sider

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
da: Hvis intet er valgt har brugeren adgang til alle websites.

en: sites
da: websites

en: Page global permission
da: Global sideindstilling

en: Pages global permissions
da: Globale sideindstillinger

en: Grant on
da: Giv til

en: Page permission
da: Siderettigheder

en: User (page)
da: Bruger (side)

en: Users (page)
da: Brugere (side)

en: User group (page)
da: Brugergruppe (side)

en: User groups (page)
da: Bruger grupper (side)

en: width
da: bredde

en: language
da: sprog

en: plugin_name
da: plugin navn

en: creation date
da: oprettelsesdato

en: <Empty>
da: <Tom>

en: title
da: titel

en: overwrite the title in the menu
da: overskriv titlen i menuen

en: Path
da: sti

en: has url overwrite
da: har URL overskriver

en: description
da: beskrivelse

en: keywords
da: søgeord

en: overwrite the title (html title tag)
da: voerskriv titlen (html title tag)

en: File
da: Fil

en: file
da: fil

en: file missing!
da: filen mangler!

en: use swf file
da: brug swf fil

en: height
da: højde

en: Missing flash plugin. Please download the latest Adobe Flash Player:
da: Mangler flash plugin. Download venligst den seneste Adobe Flash Player.

en: Get Adobe Flash Player
da: Download Adobe Flash Player.

en: map title
da: kort titel

en: address
da: adresse

en: zip code
da: postnummer

en: city
da: by

en: additional content
da: ekstra indhold

en: latitude
da: breddegrad

en: Use latitude & longitude to fine tune the map position.
da: Brug længde- og breddegrad til at finjustere kortpositionen.

en: longitude
da: længdegrad

en: route planer title
da: route planer titel

en: Calculate your fastest way to here
da: Find den hurtigste vej her

en: Map
da: Kort

en: Your address:
da: Din adresse:

en: Calculate route
da: Find rute

en: Inherit Plugins from Page
da: Nedarv plugins fra side

en: Language or Page must be filled out
da: Sprog eller Side skal udfyldes

en: Choose a page to include its plugins into this placeholder, empty will choose current page
da: Vælg en side hvis' plugins skal inkluderes i denne placeholder. Hvis den undlades vil nærværende side vælges.

en: Optional: the language of the plugins you want
da: Valgfrit: pluginsprog

en: name
da: navn

en: A link to a page has priority over a text link.
da: Et link til en side par prioritet over et tekstlink

en: mailto
da: email adresse

en: An email adress has priority over a text link.
da: En emailadresse har prioritet over et tekstlink.

en: Picture
da: Billede

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: center
da: centrér

en: image
da: billede

en: alternate text
da: alternativ tekst

en: long description
da: lang beskrivelse

en: Template %(template)s does not exist.
da: Templaten %(template)s eksisterer ikke.

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
da: Indsæt templaten (f.eks. "snippets/plugin_xy.html") der vil blive indsat.

en: If present image will be clickable
da: Hvis det tilhørende billeder er klikbart

en: If present image will be clickable.
da: Hvis det tilhørende billeder er klikbart.

en: more
da: mere

en: Text
da: Tekst

en: Please select a plugin type.
da: Vælg venligst en plugintype

en: Edit selected plugin
da: Rediger det valgte plugin

en: Text editor does not support editing objects.
da: Teksteditoren understøtter ikke at redigere objekter.

en: No object selected.
da: Intet objekt valgt.

en: Text editor does not support inserting objects.
da: Teksteditoren understøtter ikke indsætning af objekter.

en: Not a plugin object
da: Ikke et plugin objekt.

en: Available Plugins
da: Tilgængelig plugins

en: Insert plugin
da: Indsæt plugin

en: Twitter Search
da: Twitter søgning

en: twitter user
da: twitter bruger

en: count
da: antal forekomster

en: Number of entries to display
da: Antal af indlæg der bliver vist

en: If given, the hint is displayed as link to your Twitter profile.
da: Hvis angivet bliver hintet vist som et link til din twitter profil

en: query
da: forespørgsel

en: Example: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets from the user "umbrella" to the user "nemesis" that contain the words "brains" and "zombies"
da: Eksempel: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets fra brugeren "umbrella" til brugeren "nemesis" som indeholder ordene "brains" og "zombies"

en: we said,
da: vi sagde,

en: we
da: vi

en: we were
da: vi var

en: we replied to
da: vi svarede på

en: we were checking out
da: vi checkede ud

en: loading tweets...
da: loader tweets...

en: Color Settings
da: Farveindstillinger

en: movie file
da: flytte anmodning

en: use .flv file or h264 encoded video file
da: brug .flv eller h264 encoded video filer

en: movie url
da: flytte anmodning

en: vimeo or youtube video url. Example: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY
da: vimeo eller youtube video url. Eks. http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY

en: preview image file
da: forhåndsvisning af billedefil

en: auto play
da: autoplay

en: auto hide
da: skjul automatisk

en: fullscreen
da: fuld skærm

en: background color
da: baggrundsfarve

en: Hexadecimal, eg ff00cc
da: Hexidecimal, f.eks. ff00cc

en: text color
da: tekstfarve

en: seekbar color
da: baggrundsfarve

en: seekbar bg color
da: baggrundsfarve

en: loadingbar color
da: loadingbar farve

en: button out color
da: button out farve

en: button over color
da: button over farve

en: button highlight color
da: button highlight farve

en: Save
da: Gem

en: Delete %(language)s translation
da: Slet %(language)s oversættelse

en: Save as new
da: Gem som ny

en: Save and add another
da: Gem og tilføj en ny

en: Save and continue editing
da: Gem og tilføj redigering

en: Page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> may require approvement by you.
da: Siden <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> kan kræve godkendelse af dig.

en: Last changes
da: Seneste ændringer

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
da: Login for at administrere <a href="%(login_url)s">her</a>.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Change a page
da: Rediger en side

en: Home
da: Forside

en: History
da: Historie

en: View on site
da: Se på siden

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
da[0]: Ret venligst fejlen herunder
da[1]: Ret venligst fejlene herunder

en: All permissions
da: Alle rettigheder

en: Loading...
da: Henter...

en: Page states
da: Sidestatus

en: List of pages
da: Liste med sider

en: Successfully moved
da: Siderne blev flyttet

en: An error occured. Please reload the page
da: Der er sket en fejl. Genindlæs venligst siden.

en: Recover deleted %(name)s
da: Genskab slettede %(name)s

en: Add %(name)s
da: Tilføj %(name)s

en: Pages on:
da: Sider på:

en: on
da: til

en: off
da: fra

en: published
da: offentliggjort

en: end
da: slut

en: restricted
da: begrænset

en: last changes
da: sidste ændring

en: select this page
da: vælg denne side

en: edit this page
da: rediger denne side

en: edit
da: rediger

en: insert above
da: indsæt herover

en: insert below
da: indsæt herunder

en: insert inside
da: indsæt indeni

en: home
da: forside

en: Edit this page in %(language)s
da: Rediger denne side på %(language)s

en: Cut
da: Klip

en: cut
da: klip

en: Copy
da: Kopier

en: copy
da: Kopier

en: Add Child
da: Tilføj underside

en: add
da: tilføj

en: delete
da: slet

en: Unpublish
da: Gør privat

en: View on page
da: Se på siden

en: view
da: se på siden

en: Created
da: Oprettet

en: User
da: Bruger

en: Message
da: Besled

en: Group
da: Gruppe

en: Can edit
da: Kan rediger

en: Can add
da: Kan tilføje

en: Can delete
da: Kan slette

en: Can publish
da: Kan offentliggøre

en: Can change permissions
da: Kan ændre rettigheder

en: Can move
da: Kan flytte

en: Can view
da: Kan se

en: (current)
da: (nuværende)

en: All
da: Alle

en: Page doesn't inherit any permissions.
da: Siden kan ikke nedarve rettigheder.

en: Cancel
da: Annuller

en: An old revision of a plugin can not be saved!
da: En gammel udgave af et plugin kan ikke blive gemt!

en: Plugin saved successfully.
da: Plugin gemt!

en: Recover deleted %(verbose_name)s
da: Genskab slettet %(verbose_name)s

en: Press the save button below to recover this version of the object.
da: Tryk på gem herunder for at genskabe denne version af objektet.

en: Revert %(verbose_name)s
da: Genskab %(verbose_name)s

en: Press the save button below to revert to this version of the object.
da: Tryk på gem knappen herunder for at genskabe denne version af objektet.

en: Copy options
da: Kopier indstillinger

en: Choose copy options
da: Vælg koperingsindstillinger

en: Generic
da: Generisk

en: Add Plugin
da: Tilføj plugin

en: From Language
da: Fra sprog

en: Copy Plugins
da: Kopier plugins

en: You must save the page first to add plugins.
da: Do skal gemme siden, før du kan tilføje plugins.

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
da: Intet plugin valgt. Vælg venligst en i venstre side.

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
da: Ingen plugins i denne placeholder. Tilføj venligst et plugin til placeholderen.

en: Available plugins
da: Tilgængelige plugin

en: The selected element can not be moved to the desired location.
da: Det valgte element kan ikke blive flyttet til den valgte destination.

en: Are you sure you want to delete this plugin?
da: Er du sikker på du vil slette dette plugin?

en: up
da: op

en: down
da: ned

en: Move to placeholder
da: Flyt til placeholder

en: Username
da: Brugernavn

en: Switch on/off
da: Slå fra/til

en: <span title="Restrictions: %(title)s">%(icon)s</span>
da: <span title="Begrænsninger: %(title)s">%(icon)s</span>

en: Page not found on %(domain)s
da: Siden blev ikke fundet på %(domain)s

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
da: Et templatetag med parametrene  `%(page_lookup)s
    ` kunne ikke blive fundet. URLen var: http://%(host)s%(path)s

en: sidebar column
da: background color

en: left column
da: background color

en: right column
da: background color

en: Inherit the template of the nearest ancestor
da: Nedarv skabelon den nærmeste forældre

en: CMS - your user account was created.
da: CMS - din bruger blev oprettet.

en: CMS - your user account was changed.
da: CMS - din brugerkonto blev ændret.

en: Invalid URL, use /my/url format.
da: Ugyldig URL, brug /min/url format
