django-cms - en to fr translation catalogue (403 entries)

en: Revert
fr: Rétablir

en: Edit mode
fr: Mode édition

en: Publish
fr: Publier

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Template
fr: Modèle

en: Move/add Pages
fr: Déplacer/ajouter des pages

en: Add child page
fr: Ajouter page descendante

en: Add sibling page
fr: Ajouter page "sœur"

en: Delete Page
fr: Supprimer la page

en: Site Administration
fr: Administration du site

en: Page Settings
fr: Propriétés de la page

en: View History
fr: Voir l'historique

en: Admin
fr: Administrateur

en: Advanced options
fr: Paramètres avancés

en: Title
fr: Titre

en: The default title
fr: Le titre par défaut

en: Slug
fr: “Slug”

en: The part of the title that is used in the URL
fr: Partie du titre utilisée dans l'URL

en: Language
fr: Langue

en: The current language of the content fields.
fr: Langue dans laquelle le contenu sera saisi.

en: Another page with this slug already exists
fr: Une autre page avec le même “slug” existe déjà

en: Menu Title
fr: Titre du menu

en: Overwrite what is displayed in the menu
fr: Écrase le titre affiché dans le menu

en: Page Title
fr: Titre de la page

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
fr: Écrase le titre affiché dans l'onglet du navigateur et dans les favoris/marque-pages

en: Hook application to this page.
fr: Associer une application à cette page.

en: Overwrite URL
fr: Écrase l'URL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
fr: Laissez ce champ vide pour utiliser l'URL par défaut.

en: Redirect
fr: Redirection

en: Redirects to this URL.
fr: Redirige vers cette URL.

en: A description of the page sometimes used by search engines.
fr: Brève description de la page utilisée par les moteurs de recherche.

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
fr: Entrez une liste de mots clés séparés par des virgules, cela sera utilisé par les moteurs de recherche.

en: A page with this reverse URL id exists already.
fr: Une page avec cet identifiant existe déjà.

en: user
fr: utilisateur

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
fr: La permission "Ajouter une page" nécessite aussi l'accès aux descendants, sinon les pages ajoutées ne pourront pas être modifiées par leur créateur.

en: Add page permission also requires edit page permission.
fr: La permission "Ajouter une page" nécessite la permission "Éditer une page".

en: Please select user or group first.
fr: Veuillez d'abord sélectionner un utilisateur ou un groupe.

en: Add
fr: Ajouter

en: Change
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Recover (any) pages
fr: Restaurer des pages

en: Notify user
fr: Notifier l'utilisateur

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
fr: Envoyer une notification par courriel du changement de nom d'utilisateur ou mot de passe. Nécessite un courriel valide.

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password confirmation
fr: Nouveau mot de passe (confirmation)

en: Email notification requires valid email address.
fr: La notification par courriel nécessite un courriel valide.

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
fr: La permission d'ajouter des pages nécessite la permission de modifier des pages !

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
fr: La permission d'ajouter des utilisateurs nécessite la permission de modifier des utilisateurs !

en: To add permissions you also need to edit them!
fr: Pour ajouter des permissions, il faut aussi les éditer !

en: Basic Settings
fr: Paramètres basiques

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
fr: Note : cette page sera rechargée si vous changez la sélection. Pensez à la sauvegarder au préalable.

en: Hidden
fr: Caché

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: SEO Settings
fr: Paramètres SEO (Optimisation pour les moteurs de recherche)

en: You do not have permission to change pages.
fr: Vous n'avez pas la permission de changer des pages.

en: Database error
fr: Erreur de base de données

en: You do not have permission to change the template
fr: Vous n'avez pas la permission de changer le modèle

en: Template not valid
fr: Modèle invalide

en: Template changed to %s
fr: Le modèle a changé pour %s

en: The template was successfully changed
fr: Le modèle a été modifié avec succès

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
fr: Erreur ! Vous n'avez pas les permissions pour déplacer cette page. Veuillez actualiser la page

en: Page moved
fr: Page déplacée

en: You do not have permission to publish this page
fr: Vous n'avez pas la permission de publier cette page

en: The page "%s" was successfully published.
fr: La page "%s" a été publiée correctement.

en: You do not have permission to change this page
fr: Vous n'avez pas la permission de modifier cette page

en: The page "%s" was successfully reverted.
fr: La page "%s" est revenue a une version antérieure.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
fr: L'objet %(name)s de clé primaire %(key)r n'existe pas.

en: There only exists one translation for this page
fr: Il n'existe qu'une seule traduction pour cette page

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
fr: Les titres et les greffons en %(language)s ont été supprimés

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr(e) ?

en: The page "%s" was successfully unpublished
fr: La page "%s" a été dépubliée correctement.

en: The page "%s" was successfully published
fr: La page "%s" a été publiée correctement

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
fr: Vous n'avez pas la permission de changer le statut "Apparaître dans le menu"

en: You do not have permission to add a plugin
fr: Vous n'avez pas la permission d'ajouter un greffon

en: Language must be set to a supported language!
fr: Une langue disponible doit être sélectionnée !

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
fr: Le greffon %(plugin_name)s a été ajouté à la zone %(placeholder)s

en: Language must be different than the copied language!
fr: La langue doit être différente de la langue copiée !

en: You do not have permission to add plugins
fr: Vous n'avez pas la permission d'ajouter des greffons

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
fr: Les greffons pour la langue %(language)s ont été copiés dans %(placeholder)s

en: This plugin is not saved in a revision
fr: Ce plugin n'est pas sauvegardé dans une révision

en: You do not have permission to edit a plugin
fr: Vous n'avez pas la permission d'éditer un greffon

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
fr: Le greffon %(plugin_name)s à la position %(position)s de la zone %(placeholder)s a été modifié

en: You do not have permission to move a plugin
fr: Vous n'avez pas la permission de déplacer un greffon

en: Plugins were moved
fr: Les greffons ont été déplacés

en: You do not have permission to remove a plugin
fr: Vous n'avez pas la permission de supprimer un greffon

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
fr: Le greffon %(plugin_name)s à la position %(position)s de la zone %(placeholder)s a été supprimé.

en: View restriction
fr: Voir la restriction

en: View restrictions
fr: Voir les restrictions

en: Page permissions
fr: Permissions relatives à la page

en: User & Group permissions
fr: Permissions relatives aux utilisateurs et groupes

en: Page permissions management
fr: Gestion des permissions relatives aux pages

en: You don't have permission to add content here.
fr: Vous n'avez pas la permission d'ajouter du contenu ici.

en: You don't have permission to add plugins
fr: Vous n'avez pas la permission d'ajouter des greffons

en: You don't have permission to delete a plugin
fr: Vous n'avez pas la permission de supprimer un greffon

en: User details
fr: Détails de l'utilisateur

en: Groups
fr: Groupes

en: Password
fr: Mot de passe

en: Copy permissions
fr: Copier les permissions

en: Select a valid site
fr: Choisissez un site valide

en: Select a valid page
fr: Choisissez une page valide

en: Add Another
fr: Ajouter un autre

en: created
fr: créée

en: changed
fr: Modifiée

en: Page moderator state
fr: État du modérateur de la page

en: Page moderator states
fr: États du modérateur de la page

en: for logged in users only
fr: uniquement accessible aux utilisateurs enregistrés

en: for anonymous users only
fr: uniquement accessible aux utilisateurs anonymes

en: created by
fr: créée par

en: changed by
fr: modifiée par

en: publication date
fr: date de publication

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
fr: Quand la page sera publiée. Son statut doit être "Publié" pour une publication automatique.

en: publication end date
fr: date de fin de publication

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
fr: Pour dépublier automatiquement la page. Laisser vide pour aucune dépublication.

en: in navigation
fr: présent dans la navigation

en: soft root
fr: racine

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
fr: Les parents n'appaîtront pas dans le menu

en: An unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
fr: Identifiant unique utilisé par le modèle page_url pour créer un lien vers cette page

en: attached menu
fr: menu attaché

en: is published
fr: est publié(e)

en: template
fr: modèle

en: The template used to render the content.
fr: Le modèle utilisé pour l'affichage du contenu.

en: The site the page is accessible at.
fr: Le site correspondant à la page.

en: login required
fr: identification requise

en: menu visibility
fr: Visibilité du menu

en: limit when this page is visible in the menu
fr: limite quand cette page est visible dans le menu

en: Page was copied.
fr: La page a été copiée.

en: default
fr: par défaut

en: Current page
fr: Page en cours

en: Page children (immediate)
fr: Descendants de la page (immédiats)

en: Page and children (immediate)
fr: Page et ses descendants (immédiats)

en: Page descendants
fr: Descendants de la page

en: Page and descendants
fr: Page et ses descendants

en: group
fr: groupe

en: can edit
fr: peut modifier

en: can add
fr: peut ajouter

en: can delete
fr: peut supprimer

en: can change advanced settings
fr: peut modifier les paramètres avancés

en: can publish
fr: peut publier

en: can change permissions
fr: peut modifier les permissions

en: on page level
fr: au niveau de la page

en: can move
fr: peut déplacer

en: view restricted
fr: Visibilité restreinte

en: frontend view restriction
fr: Visibilité frontend restreinte

en: can recover pages
fr: peut restaurer des pages

en: can recover any deleted page
fr: peut restaurer n'importe quelle page supprimée

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
fr: Si aucun n'est selectionné, les permissions de l'utilisateur sont valables sur tous les sites.

en: Page global permission
fr: Permissions globales de la page

en: Pages global permissions
fr: Permissions globales des pages

en: Grant on
fr: S'applique sur

en: Page permission
fr: Permissions de la page

en: User (page)
fr: Utilisateur (page)

en: Users (page)
fr: Utilisateurs (page)

en: User group (page)
fr: Groupe d'utilisateurs (page)

en: User groups (page)
fr: Groupes d'utilisateurs (page)

en: slot
fr: emplacement

en: width
fr: largeur

en: language
fr: langue

en: plugin_name
fr: nom du greffon

en: creation date
fr: date de création

en: <Empty>
fr: <Vide>

en: title
fr: titre

en: overwrite the title in the menu
fr: remplace le titre dans le menu

en: slug
fr: “slug”

en: Path
fr: Chemin

en: has url overwrite
fr: a une URL réécrite

en: redirect
fr: redirection

en: keywords
fr: mots-clés

en: overwrite the title (html title tag)
fr: remplace le titre de la page (balise html "title")

en: This placeholder already has the maximum number of plugins (%s).
fr: Ce paramètre a déjà atteint le nombre maximum de greffons (%s).

en: This placeholder already has the maximum number (%(limit)s) of allowed %(plugin_name)s plugins.
fr: Ce paramètre à déjà atteint le nombre maximum autorisé (%(limit)s) du greffon %(plugin_name)s .

en: File
fr: Fichier

en: file
fr: fichier

en: file missing!
fr: fichier manquant !

en: use swf file
fr: utiliser un fichier .swf

en: height
fr: hauteur

en: Missing flash plugin. Please download the latest Adobe Flash Player:
fr: Greffon Flash manquant. Veuillez télécharger le dernier lecteur Adobe Flash :

en: Get Adobe Flash Player
fr: Obtenez Adobe Flash Player

en: Advanced
fr: Avancé

en: Must be a positive integer followed by “px” or “%”.
fr: Doit être un entier positif suivi de « px » ou « % ».

en: Must be a positive integer followed by “px”.
fr: Doit être un entier positif suivi de « px ».

en: map title
fr: titre de la carte

en: address
fr: adresse

en: zip code
fr: code postal

en: city
fr: ville

en: additional content
fr: contenu additionnel

en: Displayed under address in the bubble.
fr: Affiché sous l'adresse de l'infobulle.

en: zoom level
fr: niveau de zoom

en: Use latitude & longitude to fine tune the map position.
fr: Utiliser la longitude et la latitude pour régler finement le positionnement de la carte.

en: route planer title
fr: titre du planificateur de trajets

en: Calculate your fastest way to here
fr: Calculer la route la plus rapide vers ce lieu

en: route planer
fr: planificateur de trajets

en: Plugin width (in pixels or percent).
fr: Largeur du greffon (en pixels ou pourcentage).

en: Plugin height (in pixels).
fr: Hauteur du greffon (en pixels).

en: Map
fr: Carte

en: Your address:
fr: Votre adresse :

en: Calculate route
fr: Calculer la route

en: Inherit Plugins from Page
fr: Hériter des greffons de la Page

en: Language or Page must be filled out
fr: La langue ou page doivent être renseignés

en: Choose a page to include its plugins into this placeholder, empty will choose current page
fr: Choisissez une page pour inclure ses greffons dans cette zone. Ne rien choisir inclut les greffons de la page courante.

en: Optional: the language of the plugins you want
fr: Optionnel: la langue désirée pour les greffons

en: Link
fr: Lien

en: name
fr: nom

en: link
fr: lien

en: A link to a page has priority over a text link.
fr: Un lien vers une page est prioritaire sur un lien texte.

en: An email adress has priority over a text link.
fr: Une adresse courriel est prioritaire sur un lien texte.

en: target
fr: cible

en: same window
fr: même fenêtre

en: new window
fr: nouvelle fenêtre

en: parent window
fr: fenêtre parente

en: topmost frame
fr: cadre le plus élevé

en: Picture
fr: Image

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: center
fr: centre

en: If present, clicking on image will take user to link.
fr: Si présente, le clic sur l'image renverra l'utilisateur vers le lien

en: If present, clicking on image will take user         to specified page.
fr: Si présent, le clic sur l'image renverra l'utilisateur         a la page indiquée.

en: alternate text
fr: texte alternatif

en: Specifies an alternate text for an image, if         the image cannot be displayed.<br />Is also used by search engines to         classify the image.
fr: Spécifier du texte alternatif pour l'image, si         l'image ne peut pas être affichée.<br />C'est aussi utilisé par le moteur de recherche pour         classer l'image.

en: long description
fr: description longue

en: When user hovers above picture,        this text will appear in a popup.
fr: Lorsqu'un utilisateur survole une image,        ce texte apparaîtra dans un menu surgissant.

en: side
fr: côté

en: Move image left, right or center.
fr: Déplacer l'image vers la gauche, droite ou le centre.

en: You can enter a Link or a Page, but not both.
fr: Vous pouvez saisir un Lien ou une Page, mais pas les deux.

en: Snippet
fr: Fragment

en: Template %(template)s does not exist.
fr: Le modèle %(template)s n'existe pas.

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
fr: Veuillez fournir le nom du modèle (par ex. : "snippets/plugin_xy.html") qui sera affiché.

en: Snippets
fr: Fragments

en: Teaser
fr: Aperçu (teaser)

en: If present image will be clickable
fr: Si renseigné, l'image sera cliquable

en: If present image will be clickable.
fr: Si renseigné, l'image sera cliquable.

en: more
fr: plus

en: Text
fr: Texte

en: body
fr: corps

en: Plugins
fr: Greffons

en: Please select a plugin type.
fr: Veuillez sélectionner un type de greffon.

en: Edit selected plugin
fr: Modifier le greffon sélectionné

en: Text editor does not support editing objects.
fr: L'éditeur de texte ne permet pas l'édition d'objets.

en: No object selected.
fr: Aucun objet selectionné.

en: Text editor does not support inserting objects.
fr: L'éditeur de texte ne permet pas l'insertion d'objets.

en: Not a plugin object
fr: L'objet selectionné n'est pas un greffon

en: Available Plugins
fr: Greffons disponibles

en: Insert plugin
fr: Ajouter un greffon

en: Twitter Search
fr: Recherche Twitter

en: twitter user
fr: utilisateur Twitter

en: count
fr: compte

en: Number of entries to display
fr: Nombre d'éléments à afficher

en: link hint
fr: lien

en: If given, the hint is displayed as link to your Twitter profile.
fr: Si précisé, le lien pointera vers votre profil Twitter.

en: query
fr: recherche

en: Example: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets from the user "umbrella" to the user "nemesis" that contain the words "brains" and "zombies"
fr: Par exemple : "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis" : tweets de l'utilisateur "umbrella" à l'utilisateur "nemesis" contenant les mots "brains" and "zombies"

en: we said,
fr: nous disions,

en: we
fr: nous

en: we were
fr: nous étions

en: we replied to
fr: nous répondions à

en: we were checking out
fr: nous vérifiions

en: loading tweets...
fr: chargement de tweets…

en: Video
fr: Vidéo

en: Color Settings
fr: Paramètres couleurs

en: movie file
fr: fichier vidéo

en: use .flv file or h264 encoded video file
fr: utiliser un fichier .flv ou une vidéo encodée au format h264

en: movie url
fr: URL du fichier video

en: vimeo or youtube video url. Example: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY
fr: URL de vidéo vimeo ou youtube. Exemple : http://www.youtube.com/watch?v=BKw_VPzq8Ds

en: preview image file
fr: Prévisualisation du fichier image

en: auto play
fr: lecture auto

en: auto hide
fr: masquer automatiquement

en: fullscreen
fr: plein écran

en: loop
fr: boucle

en: background color
fr: couleur d'arrière plan

en: Hexadecimal, eg ff00cc
fr: Hexadécimal, par ex. : FF00CC

en: text color
fr: couleur du texte

en: seekbar color
fr: couleur du texte de la barre de recherche

en: seekbar bg color
fr: couleur d'arrière plan de la barre de recherche

en: loadingbar color
fr: couleur de la barre de progression

en: button out color
fr: couleur du bouton (état non survolé)

en: button over color
fr: couleur du bouton (état survolé)

en: button highlight color
fr: Couleur de surlignage du bouton

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Delete %(language)s translation
fr: Supprimer la traduction en %(language)s

en: Save as new
fr: Enregistrer comme nouveau

en: Save and add another
fr: Enregistrer et créer nouveau

en: Save and continue editing
fr: Sauvegarder et continuer les modifications

en: Page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> may require approvement by you.
fr: Vous devez valider la page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a>.

en: Last changes
fr: Modifications récentes

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
fr: <a href="%(login_url)s">Identifiez-vous</a>.

en: Login url: %(login_url)s
fr: Adresse de connexion: %(login_url)s

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Change a page
fr: Modifier une page

en: Home
fr: Accueil

en: Publish draft
fr: demande de publication

en: Preview draft
fr: Visualiser le brouillon

en: Revert to public
fr: Revenir à la version publique

en: History
fr: Historique

en: View on site
fr: Voir sur le site

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
fr[0]: Veuillez corriger l'erreur suivante.
fr[1]: Veuillez corriger les erreurs suivantes.

en: All permissions
fr: Toutes les permissions

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Page states
fr: États des pages

en: List of pages
fr: Liste de pages

en: Successfully moved
fr: Déplacement réussi

en: An error occured. Please reload the page
fr: Une erreur est apparue. Merci de recharger la page

en: Recover deleted %(name)s
fr: Restaurer des %(name)s supprimé(e)s

en: Add %(name)s
fr: Ajouter %(name)s

en: Pages on:
fr: Pages de :

en: Filter:
fr: Filtre :

en: on
fr: activé

en: off
fr: désactivé

en: Filter
fr: Filtre

en: published
fr: publié(e)

en: start
fr: début

en: end
fr: fin

en: restricted
fr: restreint

en: last changes
fr: modifications récentes

en: select this page
fr: sélectionner cette page

en: edit this page
fr: modifier cette page

en: edit
fr: Éditer

en: insert above
fr: inserer au-dessus

en: insert below
fr: insérer en dessous

en: insert inside
fr: insérer

en: softroot
fr: Racine

en: home
fr: accueil

en: Edit this page in %(language)s
fr: Modifier cette page en %(language)s

en: Cut
fr: Couper

en: cut
fr: couper

en: Copy
fr: Copier

en: copy
fr: copier

en: Add Child
fr: Ajouter descendant

en: add
fr: ajouter

en: delete
fr: supprimer

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: View on page
fr: Voir sur la page

en: view
fr: voir

en: Created
fr: Créé

en: User
fr: Utilisateur

en: Group
fr: Groupe

en: Can edit
fr: Peut éditer

en: Can add
fr: Peut ajouter

en: Can delete
fr: Peut supprimer

en: Can publish
fr: Peut publier

en: Can change permissions
fr: Peut modifier les permissions

en: Can move
fr: Peut déplacer

en: Can view
fr: peut voir

en: (current)
fr: (actuel)

en: All
fr: Tout

en: Page doesn't inherit any permissions.
fr: La page n'hérite d'aucune permission.

en: Cancel
fr: Annuler

en: An old revision of a plugin can not be saved!
fr: Une ancienne version d'un greffon ne peut pas être sauvegardée !

en: Your changes to this plugin have not been saved.
fr: Les changements apportés à ce greffon n'ont pas été enregistrés.

en: Plugin saved successfully.
fr: Le greffon a été correctement sauvegardé.

en: Recover deleted %(verbose_name)s
fr: Restaurer des %(verbose_name)s supprimés

en: Press the save button below to recover this version of the object.
fr: Sauvegardez pour revenir à cette version.

en: Revert %(verbose_name)s
fr: Annuler %(verbose_name)s

en: Press the save button below to revert to this version of the object.
fr: Sauvegardez pour revenir à cette version de l'objet.

en: Copy options
fr: Options de copie

en: Choose copy options
fr: Choisissez les options de copie

en: Generic
fr: Générique

en: Add Plugin
fr: Ajouter un greffon

en: From Language
fr: Langue d'origine

en: Copy Plugins
fr: Copier les greffons

en: You must save the page first to add plugins.
fr: Vous devez enregistrer la page pour pouvoir ajouter des greffons.

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
fr: Aucun greffon n'est sélectionné. Veuillez en sélectionner un sur le côté gauche

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
fr: Aucun greffon disponible. Veuillez définir des greffons pour cette zone.

en: Available plugins
fr: Greffons disponibles

en: The selected element can not be moved to the desired location.
fr: L'élément selectionné ne peut pas être déplacé vers la position désirée.

en: Are you sure you want to delete this plugin?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce greffon ?

en: up
fr: haut

en: down
fr: bas

en: Add child plugin
fr: Ajouter un greffon fils

en: Move to placeholder
fr: Déplacer vers la zone

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Login
fr: Connexion

en: Switch on/off
fr: Bouton on/off

en: <span title="Restrictions: %(title)s">%(icon)s</span>
fr: <span title="Restrictions : %(title)s">%(icon)s</span>

en: Page not found on %(domain)s
fr: Page introuvable sur %(domain)s

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
fr: Un "template tag" n'a pas pu trouver la page avec les arguments « %(page_lookup)s ». L'URL de la demande était la suivante: http://%(host)s%(path)s

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: German
fr: Allemand

en: Brazilian Portuguese
fr: Bésilien Portuguais

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: two columns
fr: deux colonnes

en: three columns
fr: trois colonnes

en: navigation examples
fr: exemples de navigation

en: sidebar column
fr: background color

en: left column
fr: background color

en: right column
fr: background color

en: Test Plugin
fr: Greffon de test

en: Extra Context
fr: Contexte supplémentaire

en: Sample App
fr: Exemple d'application

en: Sample App 2
fr: Exemple 2 de l'application

en: Namespaced App
fr: Espace de nommage de l'application

en: sample root page
fr: exemple de page principale

en: sample settings page
fr: exemple de page de réglages

en: sample account page
fr: exemple de page de compte

en: sample my profile page
fr: exemple de page « mon profil »

en: Static Menu
fr: Menu statique

en: Static Menu2
fr: Menu statique 2

en: ^account/$
fr: ^compte/$

en: Inherit the template of the nearest ancestor
fr: Hériter du modèle du parent le plus proche

en: CMS - your user account was created.
fr: CMS - votre compte utilisateur a été créé.

en: CMS - your user account was changed.
fr: CMS - votre compte utilisateur a été modifié.

en: Invalid URL, use /my/url format.
fr: L'URL est invalide, utilisez le format /mon/url.

en: Page %(pages)s has the same url '%(url)s' as current page "%(instance)s". | Pages %(pages)s have the same url '%(url)s' as current page "%(instance)s".
fr[0]: La page %(pages)s a la même adresse '%(url)s' que la page courante « %(instance)s ».
fr[1]: Les pages %(pages)s ont la même adresse '%(url)s' que la page courante « %(instance)s ».
