django-cms - en to hu translation catalogue (242 entries)

en: Edit mode
hu: Szerkesztői mód

en: Publish
hu: Publikálás

en: Logout
hu: Kilépés

en: Template
hu: Templát

en: Move/add Pages
hu: Oldal mozgatása/hozzáadása

en: Add child page
hu: Aloldal hozzáadása

en: Add sibling page
hu: Testvér oldal hozzáadása

en: Delete Page
hu: Oldal törlése

en: Page
hu: Oldal

en: Site Administration
hu: Webhely adminisztráció

en: Page Settings
hu: Oldal beállítások

en: View History
hu: Előzmények

en: Advanced options
hu: További beállítások

en: Title
hu: Cím

en: The default title
hu: Alapértelmezett cím

en: Slug
hu: URL aliasz

en: The part of the title that is used in the URL
hu: A cím része, ami az URL-ben használandó

en: Language
hu: Nyelv

en: The current language of the content fields.
hu: A tartalom aktuális nyelve.

en: Another page with this slug already exists
hu: URL aliazs ütközés (már létezik egy oldal ezzel az URL aliasszal)

en: Menu Title
hu: Menü Cím

en: Overwrite what is displayed in the menu
hu: Felülírja a menüben megjelenő címet

en: Page Title
hu: Oldal Cím

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
hu: Felülírja a title tag-ben megjelenő címet

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Overwrite URL
hu: URL felülírása

en: Keep this field empty if standard path should be used.
hu: Hagyja ezt a mezőt üresen, ha az alapértelmezett útvonalat kívánja használni

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Redirects to this URL.
hu: Átirányítás erre az URL-re.

en: user
hu: felhasználó

en: Please select user or group first.
hu: Először válasszon felhasználót vagy csoportot.

en: Add
hu: Új

en: Change
hu: Módosítás

en: Delete
hu: Törlés

en: Notify user
hu: Felhasználó értesítése

en: New password
hu: Új jelszó

en: New password confirmation
hu: Új jelszó megerősítése

en: Email notification requires valid email address.
hu: Az email értesítéshez valós email címre van szükség.

en: Basic Settings
hu: Alapvető beállítások

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
hu: Megjegyzés: Az oldal újra fog töltődni, ha kijelölést megváltoztatod. Előbb mentsd el.

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Advanced Settings
hu: További beállítások

en: SEO Settings
hu: SEO Beállítások

en: Database error
hu: Adatbázis hiba

en: Error! You don't have permissions to move this page. Please reload the page
hu: Hiba! Nincs jogosultságod az oldal mozgatásához. Frissítsd az oldalt!

en: You do not have permission to publish this page
hu: Nincs joga az oldal publikálásához

en: You do not have permission to change this page
hu: Nincs joga az oldal a szerkesztéséhez

en: There only exists one translation for this page
hu: Ennek az oldalnak csak egy fordítása létezik.

en: Are you sure?
hu: Biztos benne?

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
hu: Nincs joga az oldal menübeli pozíciójának változtatásához

en: Language must be set to a supported language!
hu: A beállított nyelvnek támogatott nyelvnek kell lennie!

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
hu: %(plugin_name)s plugin hozzáadva a %(placeholder)s helyhez

en: Language must be different than the copied language!
hu: A nyelv nem lehet azonos a másolat nyelvével!

en: You do not have permission to add plugins
hu: Nincs jogosultságod új plugin hozzáadásához.

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
hu: %(plugin_name)s plugin szekesztve a %(position)s pozícióban, a %(placeholder)s helyen

en: Page permissions
hu: Oldal jogai

en: User & Group permissions
hu: Felhasználó és Csoport jogok

en: Page permissions management
hu: Oldal jogainak kezelése

en: You don't have permission to add content here.
hu: Nincs jogosultságod tartalom beszúrásához.

en: You don't have permission to add plugins
hu: Nincs jogosultságod új plugin hozzáadásához.

en: You don't have permission to delete a plugin
hu: Nincs jogosultságod a plugin törléséhez

en: User details
hu: Felhasználó adatai

en: Groups
hu: Csoport

en: Password
hu: Jelszó

en: Copy permissions
hu: Jogok másolása

en: Add Another
hu: Új hozzáadása

en: created
hu: létrehozva

en: changed
hu: módosítva

en: Page moderator state
hu: Oldal moderátor státusz

en: Page moderator states
hu: Oldal moderátor státuszok

en: created by
hu: létrehozva

en: changed by
hu: mádosítva

en: publication date
hu: publikálás dátuma

en: publication end date
hu: publikusság vége

en: in navigation
hu: navigációban szerepel

en: soft root
hu: Gyenge gyökér

en: id
hu: azonosító

en: An unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
hu: Egy egyedi azonosító, amit a page_url templatetag-ban használhat az oldalra való linkelésnél

en: is published
hu: publikálva

en: template
hu: templát

en: login required
hu: bejelentkezés szükséges

en: page
hu: oldal

en: pages
hu: oldalak

en: Page was copied.
hu: Oldal lemásolva.

en: default
hu: alapértelmezett

en: Current page
hu: Aktuális oldal

en: Page children (immediate)
hu: Oldal közvetlen gyerekei

en: Page and children (immediate)
hu: Oldal és közvetlen gyerekei

en: Page descendants
hu: Oldal leszármazottai

en: Page and descendants
hu: Oldal és leszérmazottai

en: group
hu: csoport

en: can edit
hu: szerkeszthet?

en: can add
hu: hozzáadhat?

en: can delete
hu: törölhet?

en: can change advanced settings
hu: további beállításokat módosíthatja?

en: can publish
hu: publikálhat?

en: can change permissions
hu: hozzáférési jogokat módosíthat?

en: on page level
hu: oldal szinten

en: can move
hu: mozgathat?

en: can recover pages
hu: vissza állíthat oldalakat?

en: can recover any deleted page
hu: bármelyik törölt oldalt visszaállíthatja?

en: sites
hu: szájt

en: Grant on
hu: Engedélyezés

en: Page permission
hu: Oldal jogosultság

en: User (page)
hu: Felhasználó (oldal)

en: Users (page)
hu: Felhasználók (oldal)

en: User group (page)
hu: Felhasználó csoport (oldal)

en: User groups (page)
hu: Felhasználó csoportok (oldal)

en: slot
hu: horgony

en: width
hu: szélesség

en: position
hu: pozíció

en: language
hu: nyelv

en: plugin_name
hu: plugin

en: creation date
hu: létrehozás dátuma

en: title
hu: cím

en: overwrite the title in the menu
hu: cím felülírása a menüben

en: Path
hu: Útvonal

en: has url overwrite
hu: URL felülírva

en: application
hu: alkalmazás

en: redirect
hu: átirányítás

en: description
hu: leírás

en: keywords
hu: kulcsszavak

en: overwrite the title (html title tag)
hu: cím felülírása (html title tag-ban)

en: File
hu: Fájl

en: file
hu: fájl

en: file missing!
hu: fájl hiányzik!

en: use swf file
hu: swf fájlt használ

en: height
hu: magasság

en: Get Adobe Flash Player
hu: Adobe Flash Player Letöltése

en: Google Map
hu: Google Térkép

en: map title
hu: térkép címe

en: address
hu: cím

en: zip code
hu: irányító szám

en: city
hu: város

en: additional content
hu: kiegészítő tartalom

en: zoom level
hu: zoom szint

en: latitude
hu: szélesség

en: longitude
hu: hosszúság

en: Plugin width (in pixels or percent).
hu: Plugin szélesség (pixelben)

en: Plugin height (in pixels).
hu: Plugin magasság (pixelben)

en: Map
hu: Térkép

en: Language or Page must be filled out
hu: Nyelv vagy Oldal megadása kötelező

en: name
hu: név

en: mailto
hu: email cím

en: target
hu: cél

en: new window
hu: új ablak

en: Picture
hu: Kép

en: left
hu: baj

en: right
hu: jobb

en: center
hu: közép

en: image
hu: kép

en: alternate text
hu: helyettesítő szöveg

en: long description
hu: hosszú leírás

en: side
hu: szegély

en: Snippet
hu: Töredék

en: Template %(template)s does not exist.
hu: A %(template)s templát nem létezik

en: Snippets
hu: Töredékek

en: If present image will be clickable
hu: Ha megadott a kép klikkelhető lesz

en: If present image will be clickable.
hu: Ha megadott a kép klikkelhető lesz.

en: more
hu: több

en: Text
hu: Szöveg

en: body
hu: törzs

en: Plugins
hu: Plugin

en: Please select a plugin type.
hu: Válasszon plugin típust.

en: Edit selected plugin
hu: Kijelölt plugin szerkesztése

en: No object selected.
hu: Nincs kijelölt objektum.

en: Available Plugins
hu: Elérhető plukinek

en: Insert plugin
hu: Plugin beszúrása

en: twitter user
hu: twitter felhasználó

en: Number of entries to display
hu: Megjelenítendő bejegyzések száma

en: loading tweets...
hu: tweetek betöltése ...

en: Color Settings
hu: Szín Beállítások

en: movie file
hu: videó fájl

en: movie url
hu: videó url

en: preview image file
hu: kép fájl előnézete

en: auto play
hu: automatikus lejárszás

en: auto hide
hu: automatikus elrejtés

en: fullscreen
hu: teljes képernyő

en: loop
hu: folyamatos lejétszás

en: Hexadecimal, eg ff00cc
hu: Hexadecimális kód, pl: ff00cc

en: text color
hu: betű szín

en: Save
hu: Mentés

en: Save as new
hu: Mentés újként

en: Save and add another
hu: Mentés új hozzáadása

en: Save and continue editing
hu: Mentés és szerkesztés folytatása

en: Login url: %(login_url)s
hu: Bejeletkezési url: %(login_url)s

en: Username:
hu: Felhasználói név:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: List of pages
hu: Oldalak listája

en: Successfully moved
hu: Áthelyezés sikeres

en: on
hu: be

en: off
hu: ki

en: published
hu: publikálva

en: last changes
hu: utolsó módosítás

en: select this page
hu: oldal kiválasztása

en: edit this page
hu: oldal szerkesztése

en: edit
hu: szerkesztés

en: Cut
hu: Kivágás

en: cut
hu: másolás

en: Copy
hu: Másolás

en: add
hu: új

en: delete
hu: törlés

en: Unpublish
hu: Publikálás visszavonása

en: View on page
hu: Megtekintés az oldalon

en: Action
hu: Művelet

en: Created
hu: Létrehozva

en: User
hu: Felhasználó

en: Message
hu: Üzenet

en: Group
hu: Csoport

en: Can edit
hu: Szerkesztheti

en: Can add
hu: Hozzáadhat

en: Can delete
hu: Törölhet

en: Can publish
hu: Publikálhat

en: Can move
hu: Mozgathat

en: Can view
hu: Megtekintheti

en: (global)
hu: (globális)

en: (current)
hu: (jelenlegi)

en: All
hu: Mind

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Plugin saved successfully.
hu: Plugin mentése sikeres.

en: Add Plugin
hu: Plugin hozzáadása

en: up
hu: fel

en: down
hu: le

en: Username
hu: Felhasználói név

en: Login
hu: Belépés

en: Switch on/off
hu: Ki/be kapcsolás

en: English
hu: Angol

en: French
hu: Francia

en: German
hu: Német

en: Dutch
hu: Holland

en: two columns
hu: két hasáb

en: three columns
hu: három hasáb

en: navigation examples
hu: navigáció példa

en: sidebar column
hu: background color

en: left column
hu: background color

en: right column
hu: background color

en: Test Plugin
hu: Teszt Plugin

en: Extra Context
hu: Extra Tartalom

en: Articles
hu: Cikkek

en: Sample App
hu: Példa Alkalmazás

en: Inherit the template of the nearest ancestor
hu: Örökli a templátot a közvetlen őstől
