django-cms - en to ja translation catalogue (186 entries)

en: Edit mode
ja: 編集モード

en: Logout
ja: ログアウト

en: Template
ja: テンプレート

en: Add child page
ja: 子ページを追加

en: Delete Page
ja: ページを削除して

en: Page
ja: ページ

en: Site Administration
ja: サイト管理

en: Page Settings
ja: ページ設定

en: Advanced options
ja: 詳細設定

en: Title
ja: タイトル

en: The default title
ja: デフォルトタイトル

en: Slug
ja: スラグ

en: The part of the title that is used in the URL
ja: URLに使うタイトルの一部

en: Language
ja: 言語

en: The current language of the content fields.
ja: 現在のコンテンツの言語

en: Another page with this slug already exists
ja: このスラグを使っているページが存在します。

en: Menu Title
ja: メニュータイトル

en: Overwrite what is displayed in the menu
ja: メニューに表示されているテキストを上書きします。

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
ja: ブラウザのタイトルやブックマークに表示されているタイトルを上書きします。

en: Application
ja: アプリケーション

en: Hook application to this page.
ja: このページとアプリケーションを関連付ける。

en: Overwrite URL
ja: URLを上書き

en: Keep this field empty if standard path should be used.
ja: 標準のパスを使う場合は、このフィールドを空のままにしてください。

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirects to this URL.
ja: このURLにリダイレクトします。

en: A description of the page sometimes used by search engines.
ja: 検索エンジンが使うメモ

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
ja: 検索エンジンが使う、カンマ区切りのキーワード

en: A page with this reverse URL id exists already.
ja: この逆URLを持っているページが存在します。

en: user
ja: ユーザ

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
ja: ページの権限を設定するには、子ページのアクセス権限も必要です。

en: Add page permission also requires edit page permission.
ja: ページ追加権限は編集権限も必要です。

en: Please select user or group first.
ja: ユーザかグループを選択してください。

en: Add
ja: 追加

en: Change
ja: 変更

en: Delete
ja: 削除

en: Recover (any) pages
ja: ページを復元

en: Notify user
ja: ユーザに通知

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
ja: パスワードや、ユーザ名が変更された時に、ユーザに通知メールを送信する。ユーザメールが必要です。

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password confirmation
ja: パスワード入力確認

en: Email notification requires valid email address.
ja: メール通知はメールアドレスが必要です。

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
ja: 新しいページの権限はページ変更の権限が必要です。

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
ja: 新しいユーザの権限はページ変更の権限が必要です。

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Hidden
ja: 非表示

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: SEO Settings
ja: SEO設定

en: Database error
ja: データベースエラー

en: You do not have permission to publish this page
ja: このページを発表する権限がありません。

en: You do not have permission to change this page
ja: このページを変更する権限がありません。

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
ja: プライマリキー %(key)r を持って「%(name)s」というオブジェクトが存在しません。

en: There only exists one translation for this page
ja: このページは一つの翻訳しかありません。

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
ja: %(language)sのタイトルとプラグインは削除をしました。

en: Are you sure?
ja: 続けてもよろしいですか？

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
ja: メニューステータスを変更する権限がありません。

en: Page permissions
ja: ページ権限

en: User & Group permissions
ja: ユーザとグループ権限

en: Page permissions management
ja: ページ権限管理

en: User details
ja: ユーザ詳細

en: Groups
ja: グループ

en: Password
ja: パスワード

en: Copy permissions
ja: コピー権限

en: created
ja: 作った

en: changed
ja: 変更済み

en: created by
ja: 作成者

en: changed by
ja: 変更者

en: publication date
ja: 公開日時

en: in navigation
ja: メニューに表示

en: soft root
ja: ソフト　ルート

en: id
ja: ID

en: is published
ja: 公開

en: template
ja: テンプレート

en: site
ja: サイト

en: login required
ja: ログインが必要

en: page
ja: ページ

en: pages
ja: ページ

en: Page was copied.
ja: ページをコピーしました。

en: default
ja: デフォルト

en: Current page
ja: 現在のページ

en: group
ja: グループ

en: can edit
ja: 編集可能

en: can add
ja: 追加可能

en: can delete
ja: 削除可能

en: can change advanced settings
ja: 上級設定変更可能

en: can publish
ja: 発表可能

en: can change permissions
ja: 権限変更可能

en: can move
ja: 移動可能

en: sites
ja: サイト

en: Page global permission
ja: ページグロバール権限

en: Pages global permissions
ja: ページグロバール権限

en: Grant on
ja: 権限を付与

en: Page permission
ja: ページ権限

en: User (page)
ja: ユーザ (ページ)

en: Users (page)
ja: ユーザ (ページ)

en: User group (page)
ja: ユーザ グループ(ページ)

en: User groups (page)
ja: ユーザ グループ(ページ)

en: slot
ja: スロット

en: width
ja: 幅

en: position
ja: 位置

en: language
ja: 言語

en: plugin_name
ja: プラグイン名

en: creation date
ja: 作成日

en: <Empty>
ja: <空>

en: title
ja: タイトル

en: overwrite the title in the menu
ja: メニューのタイトルを書き替える

en: slug
ja: スラグ

en: Path
ja: ページ

en: application
ja: アプリケーション

en: redirect
ja: リダイレクト

en: description
ja: 説明

en: keywords
ja: キーワード

en: File
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: use swf file
ja: swf ファイルを使う

en: height
ja: 高さ

en: Google Map
ja: Googleマップ

en: map title
ja: 地図タイトル

en: address
ja: 住所

en: zip code
ja: 郵便番号

en: city
ja: 市

en: zoom level
ja: ズームレベル

en: latitude
ja: 緯度

en: longitude
ja: 経度

en: Map
ja: 地図

en: Your address:
ja: あなたの住所

en: Language or Page must be filled out
ja: 言語かページを入力してください。

en: Link
ja: リンク

en: name
ja: 名

en: link
ja: リンク

en: mailto
ja: メール

en: Picture
ja: 絵

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: image
ja: 絵

en: more
ja: もと

en: Text
ja: テキスト

en: body
ja: 本文

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Please select a plugin type.
ja: プラグインを選んで下さい

en: Twitter
ja: TWITTER

en: Twitter Search
ja: TWITTER検索

en: twitter user
ja: TWITTERのユーザー

en: count
ja: 数

en: link hint
ja: リンクのヒント

en: Video
ja: ビデオ

en: Color Settings
ja: 色設定

en: movie file
ja: ムービーファイル

en: use .flv file or h264 encoded video file
ja: FLVやH264のビデオファイルを使って下さい。

en: movie url
ja: ムービーのURL

en: preview image file
ja: プレビューの絵

en: text color
ja: 分の色

en: button out color
ja: バタンの色

en: Save
ja: セーブして

en: Delete %(language)s translation
ja: %(language)sをデリートする

en: Last changes
ja: さいごの変更

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
ja: <a href="%(login_url)s">管理ページ</a>.にログインして下さい

en: Username:
ja: ユーザ名

en: Password:
ja: パスワード

en: Home
ja: ホーム

en: Loading...
ja: ちょっと待って下さい

en: softroot
ja: ソフトロート

en: home
ja: ホーム

en: Cut
ja: カット

en: cut
ja: カット

en: Copy
ja: コピーして

en: copy
ja: コピー

en: Add Child
ja: 子ページを追加

en: delete
ja: 削除

en: view
ja: 見る

en: User
ja: ユーザ

en: Message
ja: メッセージ

en: Group
ja: グループ

en: All
ja: すべて

en: Add Plugin
ja: プラグインを追加

en: From Language
ja: 言語から

en: Copy Plugins
ja: プラグインをコピー

en: Are you sure you want to delete this plugin?
ja: 本当にこのプラグインを削除しますか？

en: down
ja: 下へ

en: Username
ja: ユーザ名

en: sidebar column
ja: background color

en: left column
ja: background color

en: right column
ja: background color

en: CMS - your user account was created.
ja: CMS - アカウントが作成されました。

en: CMS - your user account was changed.
ja: CMS - アカウントが変更されました。

en: Invalid URL, use /my/url format.
ja: 無効なURLです。 /my/url のように入力してください。
