django-cms - en to sr@latin translation catalogue (344 entries)

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
sr@latin: objekat %(name)s sa primarnim ključem %(key)r ne postoji.

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
sr@latin: %(plugin_name)s plagin dodat u %(placeholder)s

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
sr@latin: %(plugin_name)s plagin na poziciji %(position)s u %(placeholder)s je uklonjen.

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
sr@latin: %(plugin_name)s plagin, izmenjen na poziciji %(position)s u %(placeholder)s

en: (current)
sr@latin: (tekući)

en: (global)
sr@latin: (globalni)

en: <Empty>
sr@latin: <Prazno>

en: <span title="Restrictions: %(title)s">%(icon)s</span>
sr@latin: <span title="Ograničenja: %(title)s">%(icon)s</span>

en: A description of the page sometimes used by search engines.
sr@latin: Opis stranice koji koriste pretraživači.

en: A link to a page has priority over a text link.
sr@latin: Link na stranicu ima prioritet u odnosu na tekstualni link.

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
sr@latin: Spisak ključnih reči, zadvojenih zapetama, koji koriste pretraživači.

en: A page with this reverse URL id exists already.
sr@latin: Stranica sa zadatim inverznim URL-om već postoji.

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
sr@latin: Template tag ne može pronaći stranu sa parametrima `%(page_lookup)s
    `. URL je bio: http://%(host)s%(path)s

en: Action
sr@latin: Akcija

en: Add
sr@latin: Dodaj

en: Add %(name)s
sr@latin: Dodaj %(name)s

en: Add Another
sr@latin: Dodaj još

en: Add Child
sr@latin: Dodaj dete

en: Add Plugin
sr@latin: Dodaj plagin

en: Add child page
sr@latin: Dodaj podređenu stranu

en: Add page permission also requires edit page permission.
sr@latin: Privilegije za dodavanje strane zahtevaju i privilegije za izmenu strane.

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
sr@latin: Privilegije za dodavanje strane takođe zahteva pravo pristupa deci ili potomcima. U suprotnom, strana se neće moći menjati od strane njenog tvorca.

en: Add sibling page
sr@latin: Dodaj stranu istog nivoa

en: Admin
sr@latin: Administrator

en: Advanced Settings
sr@latin: Napredna podešavanja

en: Advanced options
sr@latin: Napredna podešavanja

en: All
sr@latin: Sve

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
sr@latin: Neće svi pretci biti prikazani u navigaciji

en: All permissions
sr@latin: Sva prava

en: An email adress has priority over a text link.
sr@latin: Imejl adresa ima prioritet u odnosu na tekstualni link.

en: An error occured. Please reload the page
sr@latin: Došlo je do greške. Molimo osvežite stranu

en: An old revision of a plugin can not be saved!
sr@latin: Stara revizija plagina se ne može sačuvati!

en: An unique identifier that is used with the page_url templatetag for linking to this page
sr@latin: Jedinstveni identifikator koji se koristi sa page_url tagom za linkovanje sa ovom stranicom

en: Another page with this slug already exists
sr@latin: Stranica sa zadatim slagom već postoji.

en: Application
sr@latin: Applikacija

en: Are you sure you want to delete this plugin?
sr@latin: Da li ste sigurni da želite da izbrišete ovaj plagin?

en: Are you sure?
sr@latin: Da li ste sigurni?

en: Available Plugins
sr@latin: Dostupni plagini.

en: Available plugins
sr@latin: Dostupni plagini

en: Basic Settings
sr@latin: Osnovna podešavanja

en: CMS - your user account was changed.
sr@latin: CMS - Vaš nalog je izmenjen.

en: CMS - your user account was created.
sr@latin: CMS - Vaš nalog je kreiran.

en: Calculate route
sr@latin: Sračunaj rutu

en: Calculate your fastest way to here
sr@latin: Izračunaj najbliži put do ovde

en: Can add
sr@latin: Može da doda

en: Can change permissions
sr@latin: Može da izmeni privilegije

en: Can delete
sr@latin: Može da izbriše

en: Can edit
sr@latin: Može da izmeni

en: Can move
sr@latin: Može da premesti

en: Can publish
sr@latin: Može da objavi

en: Can view
sr@latin: Može da gleda

en: Cancel
sr@latin: Odustani

en: Change
sr@latin: Izmeni

en: Change a page
sr@latin: Izmeni stranu

en: Choose a page to include its plugins into this placeholder, empty will choose current page
sr@latin: Izaberite stranu čije plagine treba uključiti u placeholder, ako je prazno, biće izabrana trenutna strana

en: Choose copy options
sr@latin: Izaberite opcije kopiranja

en: Color Settings
sr@latin: Podešavanje boja

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
sr@latin: Kopirano %(language)s plagina u %(placeholder)s

en: Copy
sr@latin: Kopiraj

en: Copy Plugins
sr@latin: Kopiraj plagin

en: Copy options
sr@latin: Opcija kopiranja

en: Copy permissions
sr@latin: Iskopiraj privilegije

en: Created
sr@latin: Kreirano

en: Current page
sr@latin: Trenutna strana

en: Cut
sr@latin: Iseci

en: Database error
sr@latin: Greška baze podataka

en: Delete
sr@latin: Izbriši

en: Delete %(language)s translation
sr@latin: Izbriši prevod na %(language)s

en: Delete Page
sr@latin: Izbriši stranu

en: Edit mode
sr@latin: Režim izmene

en: Edit selected plugin
sr@latin: Izmeni izabrani plagin.

en: Edit this page in %(language)s
sr@latin: Izmeni stranu na jeziku %(language)s

en: Email notification requires valid email address.
sr@latin: Obaveštenje putem imejla zahteva važeću imejl adresu.

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
sr@latin: Unesite ime šablona (na primer "snippets/plugin_xy.html") koji treba da se prikazuje.

en: Example: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tweets from the user "umbrella" to the user "nemesis" that contain the words "brains" and "zombies"
sr@latin: Пример: "brains AND zombies AND from:umbrella AND to:nemesis": tvit korisnika "umbrella" korisniku "nemesis" sadrži reči "brains" и "zombies"

en: File
sr@latin: Fajl

en: Flash
sr@latin: Fleš

en: From Language
sr@latin: Na jeziku

en: Generic
sr@latin: Opšte

en: Get Adobe Flash Player
sr@latin: Preuzmi Adobe Flash Player

en: Grant on
sr@latin: Postavi prava za

en: Group
sr@latin: Grupa

en: Groups
sr@latin: Grupe

en: Hexadecimal, eg ff00cc
sr@latin: Heksadecimalno, na primer ff00cc

en: Hidden
sr@latin: Sakriveno

en: History
sr@latin: Istorija

en: Home
sr@latin: Početna

en: Hook application to this page.
sr@latin: Veži aplikaciju za ovu stranu.

en: If given, the hint is displayed as link to your Twitter profile.
sr@latin: Ako je dato, nagoveštaj se prikazuje kao link ka Vašem Twitter profilu.

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
sr@latin: Ako ništa nije selektovano, korisnik je da privilegije za sve sajtove.

en: If present image will be clickable
sr@latin: Ako je izabrano, na sliku će moći da se klikne

en: If present image will be clickable.
sr@latin: Если выбран, то на изображение можно кликнуть.

en: Inherit Plugins from Page
sr@latin: Nasledi plagine od strane

en: Inherit the template of the nearest ancestor
sr@latin: Nasledi šablon najbližeg pretka

en: Insert plugin
sr@latin: Umetni plagin

en: Invalid URL, use /my/url format.
sr@latin: Nepravilan URL, koristite format: /my/url.

en: Keep this field empty if standard path should be used.
sr@latin: Ostavite ovo polje prazno ako treba koristiti standardnu putanju.

en: Language
sr@latin: Jezik

en: Language must be different than the copied language!
sr@latin: Jezik mora biti različit od kopiranog jezika!

en: Language must be set to a supported language!
sr@latin: Jezik mora biti postaljen na jedan od podržanih!

en: Language or Page must be filled out
sr@latin: Jezik ili strana se moraju popuniti

en: Last changes
sr@latin: Poslednje izmene

en: List of pages
sr@latin: Spisak strana

en: Loading...
sr@latin: Učitavanje...

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
sr@latin: Prijavite se u administraciju <a href="%(login_url)s">ovde</a>.

en: Login
sr@latin: Prijavljivanje

en: Logout
sr@latin: Odjavi se

en: Map
sr@latin: Karta

en: Menu Title
sr@latin: Naslov u meniju

en: Message
sr@latin: Poruka

en: Missing flash plugin. Please download the latest Adobe Flash Player:
sr@latin: Nemate instaliran fleš plagin. Molimo prezumite najnoviji Adobe Flash Player.

en: Move to placeholder
sr@latin: Premesti u placeholder

en: Move/add Pages
sr@latin: Premesti/dodaj stranu

en: New password
sr@latin: Nova lozinka

en: New password confirmation
sr@latin: Potvrda nove lozinke

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
sr@latin: Niste izabrali plagin. Izaberite jedan sa leve strane.

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
sr@latin: Nema dostupnih plagina. Dodajte plagin na ovaj placeholder-slot.

en: No object selected.
sr@latin: Niste izabrali objekat.

en: Not a plugin object
sr@latin: Objekat nije plagin.

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
sr@latin: Napomena: Ova stranica će se ponovo učitati ako izmenite izbor. Prvo sačuvajte stranicu.

en: Notify user
sr@latin: Obavesti korisnika

en: Number of entries to display
sr@latin: Broj unosa koji se prikazuju

en: Optional: the language of the plugins you want
sr@latin: Opciono: jezik plagina koji želite

en: Overwrite URL
sr@latin: Pregazi URL

en: Overwrite what is displayed in the menu
sr@latin: Pregazi ono što je prikazano u meniju.

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
sr@latin: Pregaziće ono što je prikazano u vrhu pregledača i markerima.

en: Page
sr@latin: Strana

en: Page <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> may require approvement by you.
sr@latin: Strana <a href="%(admin_url)s">%(page)s</a> može zahtevati Vaše odobrenje.

en: Page Settings
sr@latin: Podešavanja strane

en: Page Title
sr@latin: Naslov stranice

en: Page and children (immediate)
sr@latin: Strana i potomci (neposredni)

en: Page and descendants
sr@latin: Strana i potomci

en: Page children (immediate)
sr@latin: Potomci strane (neposredni)

en: Page descendants
sr@latin: Potomci strane

en: Page doesn't inherit any permissions.
sr@latin: Strana ne nasleđuje nijedno pravo pristupa

en: Page global permission
sr@latin: Globalna prava pristupa za stranicu

en: Page moderator state
sr@latin: Status moderatora strane

en: Page moderator states
sr@latin: Statusi moderatora strane

en: Page not found on %(domain)s
sr@latin: Strana nije pronađena na %(domain)s

en: Page permission
sr@latin: Prava pristupa strane

en: Page permissions
sr@latin: Privilegije strane

en: Page permissions management
sr@latin: Upravljanje privilegijama strane

en: Page states
sr@latin: Statusi strane

en: Page was copied.
sr@latin: Stranica je iskopirana.

en: Pages global permissions
sr@latin: Globalna prava pristupa za stranice

en: Pages on:
sr@latin: Strana na:

en: Password
sr@latin: Lozinka

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

en: Path
sr@latin: Putanja

en: Picture
sr@latin: Slika

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
sr@latin[0]: Molimo ispravite navedene greške.
sr@latin[1]: Molimo ispravite navedene greške.
sr@latin[2]: Molimo ispravite navedene greške.

en: Please select a plugin type.
sr@latin: Molimo izaberite tip plagina.

en: Please select user or group first.
sr@latin: Molimo prvo izaberite korisnika ili grupu.

en: Plugin saved successfully.
sr@latin: Plagin je uspešno sačuvan.

en: Plugins
sr@latin: Plagini

en: Press the save button below to recover this version of the object.
sr@latin: Pritisnite dugme Sačuvaj kako biste povratili ovu verziju objekta.

en: Press the save button below to revert to this version of the object.
sr@latin: Pritisnite dugme Sačuvaj kako biste povratili ovu verziju objekta.

en: Publish
sr@latin: Objavi

en: Recover (any) pages
sr@latin: Povrati (bilo koju) stranu

en: Recover deleted %(name)s
sr@latin: Povrati obrisano (%(name)s)

en: Recover deleted %(verbose_name)s
sr@latin: Povrati izbrisano %(verbose_name)s

en: Redirect
sr@latin: Redirekcija

en: Redirects to this URL.
sr@latin: Vrši redirekciju na ovaj URL.

en: Revert %(verbose_name)s
sr@latin: Povrati %(verbose_name)s

en: SEO Settings
sr@latin: SEO podešavanja

en: Save
sr@latin: Sačuvaj

en: Save and add another
sr@latin: Sačuvaj i dodaj još

en: Save and continue editing
sr@latin: Sačuvaj i nastavi izmenjivanje

en: Save as new
sr@latin: Sačuvaj kao novi

en: Select a valid page
sr@latin: Izaberite važeću stranicu

en: Select a valid site
sr@latin: Izaberite važeći sajt

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
sr@latin: Šalji imejl obaveštenja korisnicima pri promeni korisničkog imena ili lozinke. Zahteva imejl adresu korisnika.

en: Site Administration
sr@latin: Upravljanje sajtom

en: Slug
sr@latin: Slag

en: Snippet
sr@latin: Isečak

en: Snippets
sr@latin: Isečci

en: Successfully moved
sr@latin: Uspešno premešteno

en: Switch on/off
sr@latin: Uključi/Isključi

en: Template
sr@latin: Šablon

en: Template %(template)s does not exist.
sr@latin: Šablon %(template)s ne postoji.

en: Text
sr@latin: Tekst

en: Text editor does not support editing objects.
sr@latin: Tekst editor ne podržava izmenu objekata.

en: Text editor does not support inserting objects.
sr@latin: Tekst editor ne podržava umetanje objekata.

en: The current language of the content fields.
sr@latin: Trenutni jezik polja sa sadržajem.

en: The default title
sr@latin: Podrazumevani naslov

en: The part of the title that is used in the URL
sr@latin: Deo naslova koji se koristi u URL-u

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
sr@latin: Pravo na kreiranje nove strane zahteva pravo za izmenu strane!

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
sr@latin: Pravo na dodavanje novog korisnika zahteva pravo za izmenu kornisika!

en: The selected element can not be moved to the desired location.
sr@latin: Izabrani element se ne može pomeriti na zahtevanu lokaciju.

en: The template used to render the content.
sr@latin: Šablon koji se koristi za prikaz sadržaja.

en: There only exists one translation for this page
sr@latin: Postoji samo jedan prevod ove stranice

en: Title
sr@latin: Naslov

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
sr@latin: Naslov i plagin na jeziku %(language)s je obrisan

en: To add permissions you also need to edit them!
sr@latin: Da biste dodali dozvolu morate je izmeniti!

en: Twitter Search
sr@latin: Pretraga Twitter-a

en: Unpublish
sr@latin: Povuci objavu

en: Use latitude & longitude to fine tune the map position.
sr@latin: Koristi širinu i dužinu za fino podešavanje položaja mape.

en: User
sr@latin: Korisnik

en: User & Group permissions
sr@latin: Privilegije korisnika i grupe

en: User (page)
sr@latin: Korisnik (strana)

en: User details
sr@latin: Detalji korisnika

en: User group (page)
sr@latin: Grupa korisnika (strana)

en: User groups (page)
sr@latin: Grupe korisnika (strana)

en: Username
sr@latin: Korisničko ime

en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

en: Users (page)
sr@latin: Korisnici (strana)

en: View History
sr@latin: Prikaži istoriju

en: View on page
sr@latin: Prikaži na strani

en: View on site
sr@latin: Prikaži na sajtu

en: View restriction
sr@latin: Prikaži ograničenja

en: View restrictions
sr@latin: Prikaži ograničenja

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
sr@latin: Da bi se strana objavila, nepophodno je da joj status bude "Objavljeno".

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
sr@latin: Kada ističe objava strane. Ostavite prazno ako nikad ne ističe.

en: You do not have permission to add plugins
sr@latin: Nemate privilegije da dodate plagine

en: You do not have permission to change this page
sr@latin: Nemate privilegije da izmenite ovu stranu

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
sr@latin: Nemate privilegije da izmenite status ove strane "u navigaciji"

en: You do not have permission to publish this page
sr@latin: Nemate privilegije da izbrišete ovu stranu

en: You don't have permission to add content here.
sr@latin: Nemate privilegije da dodate sadržaj ovde.

en: You don't have permission to add plugins
sr@latin: Nemate privilegije da dodajete plagine

en: You don't have permission to delete a plugin
sr@latin: Nemate privilegije da izbrišete plagin

en: You must save the page first to add plugins.
sr@latin: Prvo morate sačuvati stranu kako biste dodali plagine.

en: Your address:
sr@latin: Vaša adresa:

en: actions
sr@latin: akcije

en: add
sr@latin: dodaj

en: additional content
sr@latin: dodatni sadržaj

en: address
sr@latin: adresa

en: alternate text
sr@latin: alternativni tekst

en: application
sr@latin: aplikacija

en: attached menu
sr@latin: povezani meni

en: auto hide
sr@latin: automatsko skrivanje

en: background color
sr@latin: pozadinska boja

en: body
sr@latin: telo

en: button highlight color
sr@latin: boja istaknutih dugmića

en: button out color
sr@latin: boja dugmića kad su isključeni

en: button over color
sr@latin: boja dugmića kada se pređe preko njih

en: can add
sr@latin: može da doda

en: can change advanced settings
sr@latin: može da menja napredna podešavanja

en: can change permissions
sr@latin: može da menja dozvole

en: can delete
sr@latin: može da izbriše

en: can edit
sr@latin: može da menja

en: can move
sr@latin: može da premešta

en: can publish
sr@latin: može da objavljuje

en: can recover any deleted page
sr@latin: može da povrati bilo koju sačuvanu stranu

en: can recover pages
sr@latin: može da povrati stranu

en: center
sr@latin: centar

en: changed
sr@latin: izmenjeno

en: changed by
sr@latin: izmenio

en: city
sr@latin: grad

en: copy
sr@latin: kopiraj

en: count
sr@latin: broj

en: created
sr@latin: kreirano

en: created by
sr@latin: kreirao

en: creation date
sr@latin: datum kreiranja

en: cut
sr@latin: iseci

en: default
sr@latin: podrazumevano

en: delete
sr@latin: izbriši

en: description
sr@latin: opis

en: down
sr@latin: dole

en: edit
sr@latin: izmeni

en: edit this page
sr@latin: izmeni ovu stranu

en: end
sr@latin: kraj

en: file
sr@latin: fajl

en: file missing!
sr@latin: fajl ne postoji!

en: for anonymous users only
sr@latin: samo za anonimne korisnike

en: for logged in users only
sr@latin: samo za prijavljene korisnike

en: frontend view restriction
sr@latin: zabrana prikaza na frontendu

en: fullscreen
sr@latin: ceo ekran

en: group
sr@latin: grupa

en: has url overwrite
sr@latin: izabrano prepisivanje url-a

en: height
sr@latin: visina

en: home
sr@latin: početna

en: image
sr@latin: slika

en: in navigation
sr@latin: u navigaciji

en: insert above
sr@latin: ubaci iznad

en: insert below
sr@latin: ubaci ispod

en: insert inside
sr@latin: ubaci unutra

en: is published
sr@latin: objavljen

en: keywords
sr@latin: ključne reči

en: language
sr@latin: jezik

en: last changes
sr@latin: poslednje izmene

en: latitude
sr@latin: širina

en: left
sr@latin: levo

en: left column
sr@latin: background color

en: limit when this page is visible in the menu
sr@latin: ograniči kada je ova strana vidljiva u meniju

en: link hint
sr@latin: nagoveštaj za link

en: loading tweets...
sr@latin: učitavanje tvitova...

en: loadingbar color
sr@latin: boja indikatora za učitavanje

en: login required
sr@latin: potrebno prijavljivanje

en: long description
sr@latin: dugački opis

en: longitude
sr@latin: dužina

en: loop
sr@latin: ciklus

en: map title
sr@latin: naslov mape

en: menu visibility
sr@latin: vidljivost u meniju

en: more
sr@latin: više

en: movie file
sr@latin: video fajl

en: movie url
sr@latin: URL do videa

en: name
sr@latin: naziv

en: off
sr@latin: isključen

en: on
sr@latin: ukjlučeno

en: on page level
sr@latin: na nivou strane

en: overwrite the title (html title tag)
sr@latin: pregazi naslov (html tag title)

en: overwrite the title in the menu
sr@latin: pregazi naslov u meniju

en: page
sr@latin: strana

en: pages
sr@latin: strane

en: position
sr@latin: pozicija

en: preview image file
sr@latin: brzi prikaz slike

en: publication date
sr@latin: datum objavljivanja

en: publication end date
sr@latin: datum okončanja objave

en: published
sr@latin: objavljeno

en: query
sr@latin: upit

en: redirect
sr@latin: redirekcija

en: restricted
sr@latin: ograničеnja

en: right
sr@latin: desno

en: right column
sr@latin: background color

en: route planer
sr@latin: planer rute

en: route planer title
sr@latin: naslov planera rute

en: seekbar bg color
sr@latin: pozadinska boja trake

en: seekbar color
sr@latin: boja trake

en: select this page
sr@latin: izaberi ovu stranu

en: side
sr@latin: strana

en: sidebar column
sr@latin: background color

en: site
sr@latin: sajt

en: sites
sr@latin: sajtovi

en: slug
sr@latin: slag

en: start
sr@latin: početak

en: template
sr@latin: šablon

en: text color
sr@latin: boja teksta

en: title
sr@latin: naslov

en: twitter user
sr@latin: twitter korisnik

en: up
sr@latin: gore

en: use .flv file or h264 encoded video file
sr@latin: koristite .flv ili h264 kodiran fajl

en: use swf file
sr@latin: koristite swf fajl

en: user
sr@latin: korisnik

en: view
sr@latin: prikaži

en: view restricted
sr@latin: pregled nije dozvoljen

en: vimeo or youtube video url. Example: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY
sr@latin: vimeo ili youtube URL. Na primer: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY

en: we
sr@latin: mi

en: we replied to
sr@latin: odgovorili smo

en: we said,
sr@latin: rekli smo,

en: we were
sr@latin: mi smo bili

en: we were checking out
sr@latin: gledali smo

en: width
sr@latin: širina

en: zip code
sr@latin: poštanski broj

en: zoom level
sr@latin: nivo uvećanja
