django-cms - en to tr translation catalogue (353 entries)

en: Edit mode
tr: Düzenleme modu

en: Publish
tr: Yayınla

en: Logout
tr: Çıkış

en: Template
tr: Şablon

en: Move/add Pages
tr: Sayfa Taşı/Ekle

en: Add child page
tr: Torun sayfa ekle

en: Add sibling page
tr: Kardeş sayfa ekle

en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

en: Page
tr: Sayfa

en: Site Administration
tr: Site Yönetimi

en: Page Settings
tr: Sayfa Ayarları

en: View History
tr: Geçmişi Gör

en: Admin
tr: Yönetici

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Title
tr: Başlık

en: The default title
tr: Öntanımlı başlık

en: Slug
tr: rumuz

en: The part of the title that is used in the URL
tr: Başlığın URL'de kullanılan kısmı

en: Language
tr: Dil

en: The current language of the content fields.
tr: İçerik alanlarının geçerli dili.

en: Another page with this slug already exists
tr: Bu rumuza sahip başka bir sayfa mevcuttur.

en: Menu Title
tr: Menü Başlığı

en: Overwrite what is displayed in the menu
tr: Menüde gösterilenin üstüne yaz

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
tr: Tarayıcınızın üstünde veya yerimlerinde yazanın üzerine yaz

en: Application
tr: Uygulama

en: Hook application to this page.
tr: Uygulamayı bu sayfaya bağla.

en: Overwrite URL
tr: URL'nin üzerine yaz

en: Keep this field empty if standard path should be used.
tr: Standart yolu kullanmak için bu alanı boş bırakın.

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Redirects to this URL.
tr: Bu URL'ye yönlendir.

en: A description of the page sometimes used by search engines.
tr: Sayfanın açıklaması, bazen arama motorları tarafından kullanılır.

en: A list of comma seperated keywords sometimes used by search engines.
tr: Virgül ile ayrılmış anahtar kelimeler, bazen arama motorları tarafından kullanılır.

en: A page with this reverse URL id exists already.
tr: Bu ters URL id'si ile bir sayfa zaten var.

en: user
tr: kullanıcı

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
tr: Sayfa ekleme yetkisi aynı zamanda alt başlıkların yetkilerine de ihtiyaç duyar, yoksa sayfa ekleyen kişi içeriğini değiştiremez.

en: Add page permission also requires edit page permission.
tr: Sayfa ekleme yetkisi aynı zamanda sayfa düzenleme yetkisi de gerektirir.

en: can_view
tr: görebilir

en: Please select user or group first.
tr: Lütfen önce kullanıcı veya grup ekleyin.

en: Add
tr: Ekle

en: Change
tr: Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Recover (any) pages
tr: Sayfaları (herhangi) kurtar

en: Notify user
tr: Kullanıcıyı bilgilendir

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
tr: Kullanıcıya, kullanıcı adı ve parola değişikliği ile ilgili eposta gönder. Kullanıcının epostası olması gerekir.

en: New password
tr: Yeni parola

en: New password confirmation
tr: Yeni parola onayı

en: Email notification requires valid email address.
tr: Eposta bilgilendirmeleri geçerli bir eposta adresi gerektirir.

en: The permission to add new pages requires the permission to change pages!
tr: Sayfa ekleme yetkisi, sayfa düzenleme yetkisi de gerektirir!

en: The permission to add new users requires the permission to change users!
tr: Kullanıcı ekleme yetkisi, kullanıcı düzenleme yetkisi de gerektirir!

en: To add permissions you also need to edit them!
tr: Yetkileri eklemek için aynı zamanda düzenleyebilmelisiniz de!

en: Basic Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Note: This page reloads if you change the selection. Save it first.
tr: Not: Bu sayfa eğer seçimi değiştirirseniz güncellenir. Önce kaydedin.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: SEO Settings
tr: Arama Motoru (SEO) Ayarları

en: You do not have permission to change pages.
tr: Sayfaları değiştirme yetkiniz yok

en: Database error
tr: Veritabanı hatası

en: Template not valid
tr: Şablon geçerli değil

en: The template was successfully changed
tr: Şablon başarıyla değiştirildi.

en: Page moved
tr: Sayfa taşındı

en: You do not have permission to publish this page
tr: Bu sayfayı yayınlamak için yetkiniz yok

en: The page "%s" was successfully published.
tr: "%s" sayfası başarıyla kaydedildi.

en: You do not have permission to change this page
tr: Bu sayfayı değiştirmek için yetkiniz yok

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
tr: %(key)r birincil anahtarlı %(name)s nesnesi mevcut değil.

en: There only exists one translation for this page
tr: Bu sayfa için sadece bir çeviri mevcut

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
tr: %(language)s dilindeki başlık ve eklenti silindi

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: The page "%s" was successfully unpublished
tr: "%s" sayfası başarıyla yayından kaldırıldı.

en: The page "%s" was successfully published
tr: "%s" sayfası başarıyla yayınlandı.

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
tr: Bu sayfanın menüde görünürlüğünü düzenleme yetkiniz yok

en: You do not have permission to add a plugin
tr: Eklenti eklemeye yetkiniz yok.

en: Language must be set to a supported language!
tr: Dil, desteklenen bir dile ayarlanmalı!

en: %(plugin_name)s plugin added to %(placeholder)s
tr: %(placeholder)s yer tutucusuna %(plugin_name)s eklentisi eklendi

en: Language must be different than the copied language!
tr: Dil, kopyalanan dilden farklı olmalı!

en: You do not have permission to add plugins
tr: Eklenti ekleyebilmek için izniniz yok.

en: Copied %(language)s plugins to %(placeholder)s
tr: %(language)s eklentileri %(placeholder)s 'a kopyalandı

en: You do not have permission to edit a plugin
tr: Eklenti düzenleme yetkiniz yok

en: %(plugin_name)s plugin edited at position %(position)s in %(placeholder)s
tr:  %(placeholder)s 'da  %(position)s pozisyonundaki %(plugin_name)s eklentisi düzenlendi

en: You do not have permission to move a plugin
tr: Eklenti taşıma yetkiniz yok.

en: Plugins were moved
tr: Eklentiler taşındı

en: You do not have permission to remove a plugin
tr: Eklenti silme yetkiniz yok

en: %(plugin_name)s plugin at position %(position)s in %(placeholder)s was deleted.
tr:  %(placeholder)s 'da  %(position)s pozisyonundaki %(plugin_name)s eklentisi silindi.

en: View restriction
tr: Kısıta bak

en: View restrictions
tr: Kısıtlara bak

en: Page permissions
tr: Sayfa yetkileri

en: User & Group permissions
tr: Kullanıcı & Grup yetkileri

en: Page permissions management
tr: Sayfa yetki yönetimi

en: You don't have permission to add content here.
tr: Buraya içerik eklemeye yetkiniz yok.

en: You don't have permission to add plugins
tr: Eklenti ekleme yetkiniz yok

en: You don't have permission to delete a plugin
tr: Eklenti silme yetkiniz yok

en: User details
tr: Kullanıcı detayları

en: Groups
tr: Gruplar

en: Password
tr: Parola

en: Copy permissions
tr: Kopyalama yetkileri

en: Select a valid site
tr: Geçerli bir site seç

en: Select a valid page
tr: Geçerli bir sayfa seç

en: Add Another
tr: Bir tane daha ekle

en: created
tr: yaratıldı

en: changed
tr: değiştirildi

en: Page moderator state
tr: Sayfa yönetici durumu

en: Page moderator states
tr: Sayfa yönetici durumları

en: for logged in users only
tr: sadece giriş yapmış kullanıcılar için

en: for anonymous users only
tr: sadece anonim kullanıcılar için

en: created by
tr: oluşturan

en: changed by
tr: değiştiren

en: publication date
tr: yayınlanma tarihi

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
tr: Sayfa ne zaman yayında olacağı. Sayfanın yayında olması için durumunun "Yayınlanmış" olması gerekir.

en: publication end date
tr: yayınlama bitiş tarihi

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
tr: Sayfa ne zaman yayından kaldırılacağı. Hiç bir zaman için boş bırakın.

en: attached menu
tr: eklenmiş menü

en: is published
tr: yayınlanmış

en: template
tr: şablon

en: The template used to render the content.
tr: İçeriği göstermek için kullanılan şablon

en: The site the page is accessible at.
tr: Sayfanın erişilebileceği site.

en: login required
tr: giriş yapılmış olması gerekiyor

en: menu visibility
tr: menü görünürlüğü

en: page
tr: sayfa

en: pages
tr: sayfalar

en: Page was copied.
tr: Sayfa kopyalanmıştı.

en: default
tr: öntanımlı

en: Current page
tr: Geçerli sayfa

en: Page children (immediate)
tr: Alt sayfa (hemen)

en: Page and children (immediate)
tr: Sayfa ve Alt sayfa (hemen)

en: group
tr: grup

en: can edit
tr: düzenleyebilir

en: can add
tr: ekleyebilir

en: can delete
tr: silebilir

en: can change advanced settings
tr: gelişmiş seçenekleri değiştirebilir

en: can publish
tr: yayınlayabilir

en: can change permissions
tr: yetkileri değiştirebilir

en: on page level
tr: sayfa seviyesinde

en: can move
tr: taşıyabilir

en: view restricted
tr: kısıtlanmışlara bak

en: sites
tr: siteler

en: Page global permission
tr: Evrensel sayfa izinleri

en: Page permission
tr: Sayfa yetkileri

en: User (page)
tr: Kullanıcı (sayfa)

en: Users (page)
tr: Kullanıcılar (sayfa)

en: User group (page)
tr: Kullanıcı grubu (sayfa)

en: User groups (page)
tr: Kullanıcı grupları (sayfa)

en: slot
tr: yuva

en: width
tr: genişlik

en: position
tr: konum

en: language
tr: dil

en: plugin_name
tr: eklenti_adı

en: creation date
tr: yaratma tarihi

en: <Empty>
tr: <Boş>

en: title
tr: başlık

en: overwrite the title in the menu
tr: menüdeki başlığın üzerine yaz

en: slug
tr: rumuz

en: Path
tr: Yol

en: has url overwrite
tr: url üzerine yazılması var

en: application
tr: uygulama

en: redirect
tr: yönlendirme

en: description
tr: açıklama

en: keywords
tr: anahtar kelimeler

en: overwrite the title (html title tag)
tr: başlık etiketini belirle (html title etiketi)

en: File
tr: Dosya

en: file
tr: dosya

en: file missing!
tr: Dosya kayıp!

en: use swf file
tr: swf dosyası kullan

en: height
tr: yükseklik

en: Missing flash plugin. Please download the latest Adobe Flash Player:
tr: Flash eklentisi kayıp. Lütfen Adobe Flash Player'ın en son sürümünü indirin:

en: Get Adobe Flash Player
tr: Adobe Flash Player'ı indirin

en: Google Map
tr: Google Haritalar

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: map title
tr: harita başlığı

en: address
tr: adres

en: zip code
tr: posta kodu

en: city
tr: şehir

en: additional content
tr: ek içerik

en: zoom level
tr: yakınlaştırma seviyesi

en: latitude
tr: boylam

en: Use latitude & longitude to fine tune the map position.
tr: Harita konumunu ince ayarlamak için enlem ve boylam kullan.

en: longitude
tr: boylam

en: route planer title
tr: rota planlayıcı başlığı

en: Calculate your fastest way to here
tr: Buraya en hızlı yolunu hesapla

en: route planer
tr: rota planlayıcı

en: Plugin width (in pixels or percent).
tr: Eklenti genişliği (piksel ya da yüzde)

en: Plugin height (in pixels).
tr: Eklenti yüksekliği (piksel)

en: Map
tr: Harita

en: Your address:
tr: Adresiniz:

en: Calculate route
tr: Rota hesapla

en: Inherit Plugins from Page
tr: Eklentileri sayfadan al

en: Language or Page must be filled out
tr: Dil veya Sayfa doldurulmalı

en: Choose a page to include its plugins into this placeholder, empty will choose current page
tr: Eklentilerini bu yer tutucuda kullanmak için bir sayfa seçin, boş bırakırsanız geçerli sayfa seçilecek.

en: Optional: the language of the plugins you want
tr: Seçimlik: istediğiniz eklentilerin dili

en: Link
tr: Bağlantı

en: name
tr: isim

en: link
tr: bağlantı

en: A link to a page has priority over a text link.
tr: Bir sayfaya bağlantı, bir yazı bağlantısından önceliklidir.

en: An email adress has priority over a text link.
tr: Bir eposta adresi, bir yazı bağlantısından önceliklidir.

en: target
tr: hedef

en: same window
tr: aynı pencere

en: new window
tr: yeni

en: parent window
tr: kapsayan

en: topmost frame
tr: en üst kare

en: Picture
tr: Resim

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: center
tr: merkez

en: image
tr: resim

en: alternate text
tr: alternatif metin

en: long description
tr: Uzun açıklama

en: side
tr: yan

en: Move image left, right or center.
tr: Resmi sola, sağa ya da merkeze taşı.

en: Snippet
tr: Kod parçacığı

en: Template %(template)s does not exist.
tr: %(template)s şablonu mevcut değil.

en: Enter a template (i.e. "snippets/plugin_xy.html") which will be rendered.
tr: Kullanılacak şablonu (ör. "snippets/plugin_xy.html") girin.

en: Snippets
tr: Kod parçacıkları

en: If present image will be clickable
tr: şu anki resim tıklanabilir olacak mı

en: If present image will be clickable.
tr: şu anki resim tıklanabilir olacak mı.

en: more
tr: daha fazla

en: Text
tr: Metin

en: body
tr: gövde

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Please select a plugin type.
tr: Lütfen bir eklenti türü seçin.

en: Edit selected plugin
tr: Seçilmiş eklentiyi düzenle

en: Text editor does not support editing objects.
tr: Metin editörü nesnelerin düzenlenmesini desteklemiyor.

en: No object selected.
tr: Hiç nesne seçilmedi.

en: Text editor does not support inserting objects.
tr: Metin editörü nesne yerleştirmesini desteklemiyor.

en: Not a plugin object
tr: Bir eklenti nesnesi değil

en: Available Plugins
tr: Mevcut Eklentiler

en: Insert plugin
tr: Eklenti Ekle

en: Twitter Search
tr: Twitter araması

en: twitter user
tr: twitter kullanıcısı

en: count
tr: adet

en: Number of entries to display
tr: Gösterilecek girdiler

en: link hint
tr: bağlantı ipucu

en: If given, the hint is displayed as link to your Twitter profile.
tr: Eğer verilirse ipucu, Twitter hesabınıza bir bağlantı şeklinde gösterilecek.

en: query
tr: sorgu

en: we said,
tr: söylemiştik,

en: we
tr: biz

en: we replied to
tr: biz yanıtladık

en: we were checking out
tr: kontrol ediyoruz

en: loading tweets...
tr: tweetler yükleniyor...

en: Color Settings
tr: Renk Ayarları

en: movie file
tr: görüntü

en: movie url
tr: görüntü

en: vimeo or youtube video url. Example: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY
tr: vimeo veya youtube video url'si. Örneğin: http://www.youtube.com/watch?v=-iJ7bs4mTUY

en: preview image file
tr: Resim dosyasını önizle

en: auto play
tr: otomatik oynat

en: auto hide
tr: otomatik gizle

en: fullscreen
tr: tam ekran

en: loop
tr: sürekli oynat

en: background color
tr: arkaplan rengi

en: Hexadecimal, eg ff00cc
tr: Onaltılık taban, örn ff00cc

en: text color
tr: metin rengi

en: loadingbar color
tr: yükleme çubuğu rengi

en: Save
tr: Kaydet

en: Delete %(language)s translation
tr: %(language)s tercümeyi silin

en: Save as new
tr: Yeni olarak kaydet

en: Save and add another
tr: Kaydet ve yeni bir tane ekle

en: Save and continue editing
tr: Kaydet ve düzenlemeye devam et

en: Last changes
tr: Son değişiklikler

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
tr: Yönetim için <a href="%(login_url)s">buraya</a> giriş yapınız.

en: Login url: %(login_url)s
tr: Giriş bağlantısı: %(login_url)s

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Change a page
tr: Bir sayfa düzenle

en: Home
tr: Anasayfa

en: Preview draft
tr: Taslağı önizle

en: History
tr: Geçmiş

en: View on site
tr: Sitede gör

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
tr[0]: Aşağıdaki hataları düzeltin.
tr[1]: Aşağıdaki hataları düzeltin.

en: All permissions
tr: Tüm yetkiler

en: Loading...
tr: Yüklüyor...

en: Page states
tr: Sayfa durumu

en: List of pages
tr: Sayfa listesi

en: Successfully moved
tr: Başarıyla taşındı

en: An error occured. Please reload the page
tr: Bir hata oluştu. Lütfen sayfayı tekrar yükleyin.

en: Recover deleted %(name)s
tr: Silinmiş %(name)s leri geri getir

en: Add %(name)s
tr: %(name)s ekle

en: Filter:
tr: Filtre:

en: on
tr: açık

en: off
tr: kapalı

en: Filter
tr: Filtre

en: published
tr: yayınlanmış

en: start
tr: başla

en: end
tr: son

en: restricted
tr: kısıtlı

en: last changes
tr: son değişiklikler

en: select this page
tr: bu sayfayı seç

en: edit this page
tr: bu sayfayı düzenle

en: edit
tr: düzenle

en: insert above
tr: yukarı ekle

en: insert below
tr: aşağı ekle

en: insert inside
tr: içine ekle

en: home
tr: anasayfa

en: Edit this page in %(language)s
tr: Bu sayfayı %(language)s dilinde düzenle

en: Cut
tr: Kes

en: cut
tr: kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: copy
tr: kopyala

en: Add Child
tr: Alt Sayfa Ekle

en: add
tr: ekle

en: delete
tr: sil

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: View on page
tr: Sayfada gör

en: view
tr: göster

en: Action
tr: Eylem

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: User
tr: Kullanıcı

en: Message
tr: Mesaj

en: Group
tr: Grup

en: Can edit
tr: Düzenleyebilir

en: Can add
tr: Ekleyebilir

en: Can delete
tr: Silebilir

en: Can publish
tr: Yayınlayabilir

en: Can change permissions
tr: Yetkileri değiştirebilir

en: Can move
tr: Taşıyabilir

en: Can view
tr: Görebilir

en: (global)
tr: (evrensel)

en: (current)
tr: (geçerli)

en: All
tr: Hepsi

en: Cancel
tr: İptal

en: Your changes to this plugin have not been saved.
tr: Bu eklenti üzerindeki değişiklikleriniz kaydedilmedi.

en: Plugin saved successfully.
tr: Eklenti başarı ile kaydedildi.

en: Press the save button below to recover this version of the object.
tr: Sayfanın bu sürümünü geri getirmek için aşağıdaki kaydet tuşuna basın.

en: Revert %(verbose_name)s
tr: %(verbose_name)s geri al

en: Copy options
tr: Kopyalama seçenekleri

en: Choose copy options
tr: Kopyalama seçeneklerin seç

en: Generic
tr: Jenerik

en: Add Plugin
tr: Eklenti Ekle

en: You must save the page first to add plugins.
tr: Eklenti eklemek için önce sayfayı kaydetmelisiniz.

en: No Plugin selected. Selected one on the left side
tr: Hiç eklenti seçilmedi. Sol tarafta bir tane seçildi.

en: No Plugins present. Add a plugin to this placeholder-slot.
tr: Hiç eklenti yok. Yer tutucuya bir eklenti ekle.

en: Available plugins
tr: Uygun eklentiler

en: Are you sure you want to delete this plugin?
tr: Bu eklentiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: up
tr: yukarı

en: down
tr: aşağı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Login
tr: Giriş

en: Page not found on %(domain)s
tr: %(domain)s 'da sayfa bulunamadı

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: German
tr: Almanca

en: Brazilian Portuguese
tr: Brezilya Portekizcesi

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: two columns
tr: iki sütun

en: three columns
tr: üç sütun

en: sidebar column
tr: background color

en: left column
tr: background color

en: right column
tr: background color

en: Articles
tr: Makaleler

en: sample account page
tr: örnek hesap sayfası

en: Static Menu
tr: Statik Menü

en: Static Menu2
tr: Statik Menü2

en: Inherit the template of the nearest ancestor
tr: En yakın üst sayfanın şablonunu kullan

en: CMS - your user account was created.
tr: CMS - kullanıcı hesabınız yaratıldı.

en: CMS - your user account was changed.
tr: CMS - kullanıcı hesabınız güncellendi.

en: Invalid URL, use /my/url format.
tr: Geçersiz URL, /benim/url biçiminde girin.
