django-cms - en to uk translation catalogue (105 entries)

en: Edit mode
uk: Режим редагування

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Logout
uk: Вийти

en: Template
uk: Шаблон

en: Page
uk: Сторінка

en: Site Administration
uk: Адміністрування сайта

en: Advanced options
uk: Додаткові опції

en: Title
uk: Заголовок

en: The default title
uk: Назва за замовчуванням

en: Slug
uk: Слаґ

en: The part of the title that is used in the URL
uk: Частина назви, що використовується у адресному рядку

en: Language
uk: Мова

en: The current language of the content fields.
uk: Теперішня мова полів контенту.

en: Another page with this slug already exists
uk: Сторінка із таким скороченням вже існує

en: Menu Title
uk: Назва меню

en: Overwrite what is displayed in the menu
uk: Перезаписати те, що висвітлено в меню

en: Page Title
uk: Назва сторінки

en: Application
uk: Пристосунок

en: Overwrite URL
uk: Перезаписати

en: Keep this field empty if standard path should be used.
uk: Залиште це поле пустим, якщо використовується стандартний шлях.

en: Redirect
uk: Перенаправлення

en: Redirects to this URL.
uk: Перенаправляє на цю

en: A description of the page sometimes used by search engines.
uk: Пояснення на сторінці часом використовують пошукові системи.

en: A page with this reverse URL id exists already.
uk: Сторінка із таким резервним URL id вже існує.

en: user
uk: користувач

en: can_view
uk: Може переглянути

en: Please select user or group first.
uk: Виберіть будь ласка спочатку користувача або групу.

en: Add
uk: Додати

en: Change
uk: Змінити

en: Delete
uk: Видалити

en: Recover (any) pages
uk: Відновити сторінки

en: Notify user
uk: Повідомити користувача

en: Send email notification to user about username or password change. Requires user email.
uk: Надіслати повідомлення електронною поштою до користувача про зміну імені або пароля. Необхідна електронна адреса користувача.

en: New password
uk: Новий пароль

en: New password confirmation
uk: Новий пароль (підтвердження):

en: Basic Settings
uk: Основні налаштування

en: Hidden
uk: Прихований

en: Advanced Settings
uk: Розширені налаштування

en: SEO Settings
uk: Налаштування власника

en: Database error
uk: Помилка бази даних

en: Page moved
uk: Сторінка переміщена

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
uk: Об'єкта %(name)s з основним ключем %(key)r не існує.

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Page permissions
uk: Дозволи сторінки

en: User details
uk: Властивості користувача

en: Groups
uk: Групи

en: Password
uk: Пароль

en: Copy permissions
uk: Скопіювати дозволи

en: Add Another
uk: Додати Інше

en: created
uk: створено

en: changed
uk: змінено

en: changed by
uk: змінено

en: publication date
uk: дата публікації

en: id
uk: Ідентифікатор

en: is published
uk: опубліковано

en: template
uk: шаблон

en: site
uk: сайт

en: page
uk: сторінка

en: pages
uk: сторінки

en: default
uk: типове

en: group
uk: група

en: can edit
uk: може редагувати

en: can delete
uk: може видаляти

en: width
uk: ширина

en: position
uk: позиція

en: language
uk: мова

en: creation date
uk: дата створення

en: title
uk: заголовок

en: slug
uk: слаґ

en: application
uk: Пристосунок

en: redirect
uk: перенаправлення

en: description
uk: опис

en: keywords
uk: ключові слова

en: Link
uk: Посилання

en: name
uk: ім’я

en: link
uk: посилання

en: A link to a page has priority over a text link.
uk: Посилання на сторінку має перевагу над тестовим посиланням.

en: mailto
uk: електронна адреса

en: An email adress has priority over a text link.
uk: Електронна адреса має перевагу над текстовим посиланням.

en: target
uk: Ціль

en: same window
uk: те саме вікно

en: new window
uk: нове вікно

en: parent window
uk: батьківське вікно

en: topmost frame
uk: верхній фрейм

en: left
uk: ліворуч

en: right
uk: праворуч

en: image
uk: зображення

en: alternate text
uk: Структурований текст

en: more
uk: більше

en: Text
uk: Текст

en: body
uk: тіло

en: Plugins
uk: Плагіни

en: Please select a plugin type.
uk: Виберіть будь ласка тип плаґіна.

en: Edit selected plugin
uk: Редагувати вибраний плаґін

en: Text editor does not support editing objects.
uk: Текстовий редактор не підтримує редагування об'єктів.

en: No object selected.
uk: Не вибрано жодного об’єкта.

en: Text editor does not support inserting objects.
uk: Текстовий редактор не підтримує вставку об'єктів.

en: Not a plugin object
uk: Не вибрано жодного плагіна.

en: Available Plugins
uk: Доступні плаґіни

en: Insert plugin
uk: Вставити плаґін

en: delete
uk: видалити

en: User
uk: Користувач

en: Are you sure you want to delete this plugin?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей плагін?

en: Inherit the template of the nearest ancestor
uk: Наслідувати від батьківської сторінки

en: Invalid URL, use /my/url format.
uk: Невірний URL, використовуйте формат /my/url .
