django - en to ar translation catalogue (70 entries)

en: Administrative Documentation
ar: الوثائق الإدارية

en: Home
ar: الرئيسية

en: Documentation
ar: الوثائق

en: Bookmarklets
ar: أوامر المفضلة

en: Documentation bookmarklets
ar: أوامر مفضلة الوثائق

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
ar: 
    <p class="help">لتركيب أوامر المفضلة، قم بسحب الوصلة إلى
    شريط أدات المفضلات في متصفحك، أو قم بالضغط عليها بالزر الأيمن وأضفها إلى مفضلاتك.
    سيمكنك الآن أن اختيار أوامر المفضلة من أي صفحة في الموقع، لاحظ بأن بعض
    أوامر المفضلة هذه معدة لتعمل على أجهزة كمبيوتر تعتبر على أنها "داخلية"
    (تحدث إلى مسؤول النظم إذا لم تكن متأكدا ما إذا كان كمبيوتر يعتبر "داخليا").</p>

en: Documentation for this page
ar: الوثائق لهذه الصفحة

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ar: ينتقل بك من أي صفحة إلى وثائق العرض الذي أنشأ هذه الصفحة.

en: Show object ID
ar: أظهر معرف الكائن

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
ar: عرض نوع البيانات والمعرف الفريد للصفحات التي تمثل كائناً واحداً.

en: Edit this object (current window)
ar: عدّل هذا العنصر (النافذة الحالية)

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
ar: ينتقل بك إلى صفحة الإدارة للصفحات التي تمثل عنصراً واحداً.

en: Edit this object (new window)
ar: عدّل هذا العنصر (نافذة جديدة)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
ar: كما سبق، لكن يفتح صفحة الإدارة في نافذة جديدة.

en: Tags
ar: الوسوم

en: List of all the template tags and their functions.
ar: قائمة بجميع وسوم القوالب ووظائفهم.

en: Filters
ar: الفلاتر

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
ar: المرشحات هي الإجراءات التي يمكن تطبيقها على المتغيرات في قالب لتغيير الناتج.

en: Models
ar: النماذج

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
ar: الموديلات هي وصف لجميع الكائنات في النظام والحقول المرتبطة بها. كل موديول يحتوي على قائمة الحقول التي يمكن الوصول إليها كمتغيرات قالب

en: Views
ar: إستعراض

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
ar: يتم إنشاء كل صفحة على الموقع علني من خلال عرض. يعرّف العرض الذي يستخدم كقالب لتوليد الصفحة والتي هي الكائنات المتاحة لذلك القالب.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
ar: أدوات المتصفح لكي تتمكن من الوصول بسرعة وظائف المشرف.

en: Please install docutils
ar: الرجاء تثبيت docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
ar: نظام توثيقات المشرف مكتبة بايثون <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
ar: الرجاء الطلب من مشرف النظام لتنصيب <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Model: %(name)s
ar: المودل: %(name)s

en: Field
ar: حقل

en: Type
ar: نوع

en: Description
ar: وصف

en: Back to Model Documentation
ar: العودة إلى وثائق الموديول

en: Model documentation
ar: وثائق الموديول

en: Model groups
ar: مجموعات الموديول

en: Templates
ar: القوالب

en: Template: %(name)s
ar: قالب: %(name)s

en: Template: "%(name)s"
ar: قالب: "%(name)s"

en: Search path for template "%(name)s":
ar: البحث عن مسار القالب "%(name)s":

en: (does not exist)
ar: (غير موجود)

en: Back to Documentation
ar: العودة إلى الوثائق

en: Template filters
ar: مرشحات القالب

en: Template filter documentation
ar: وثائق مرشح القالب

en: Built-in filters
ar: المرشحات المدمجة

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
ar: لإستخدام هذه المرشحات, الرجاء وضع <code>%(code)s</code> في القالب الخاص بك قبل إستخدام المرشّح.

en: Template tags
ar: وسوم القالب

en: Template tag documentation
ar: وثائق وسم القالب

en: Built-in tags
ar: المسوم المدمجة

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
ar: لإستخدام هذه الوسوم, الرجاء وضع <code>%(code)s</code> في القالب الخاص بك قبل إستخدام الوسم.

en: View: %(name)s
ar: عرض: %(name)s

en: Context:
ar: السياق:

en: Templates:
ar: القوالب:

en: Back to Views Documentation
ar: العودة إلى إستعراض الوثائق

en: View documentation
ar: عرض الوثائق

en: Jump to namespace
ar: القفز إلى مساحة الاسم

en: Empty namespace
ar: مساحة إسم فارغة

en: Views by namespace %(name)s
ar: العروض عبر مساحة الإسم %(name)s

en: Views by empty namespace
ar: العروض عبر مساحة الإسم الفارغة

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
ar: 
        عرض الخاصية: <code>%(full_name)s</code>. الإسم: <code>%(url_name)s</code>.

en: Boolean (Either True or False)
ar: ثنائي (إما True أو False)

en: Field of type: %(field_type)s
ar: حقل نوع: %(field_type)s

en: tag:
ar: وسم:

en: filter:
ar: مرشّح

en: view:
ar: عرض:

en: App %(app_label)r not found
ar: البرنامج %(app_label)r غير موجود

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
ar: النموذج %(model_name)r غير موجود في التطبيق %(app_label)r

en: model:
ar: نموذج:

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
ar: العنصر `%(app_label)s.%(data_type)s` المرتبط

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
ar: عناصر `%(app_label)s.%(object_name)s` مرتبطة

en: all %s
ar: كل %s

en: number of %s
ar: عدد %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ar: يبدو أن %s ليس عنصر urlpattern
