django - en to fa translation catalogue (46 entries)

en: Humanize
fa: انسانی‌سازی

en: th
fa: اُم

en: st
fa: اُم

en: nd
fa: اُم

en: rd
fa: اُم

en: %(value).1f million | %(value).1f million
fa[0]: %(value).1f میلیون

en: %(value)s million | %(value)s million
fa[0]: %(value)s میلیون

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
fa[0]: %(value).1f بیلیون

en: %(value)s billion | %(value)s billion
fa[0]: %(value)s میلیارد

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
fa[0]: %(value).1f تریلون

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
fa[0]: %(value)s تریلیون

en: %(value).1f quadrillion | %(value).1f quadrillion
fa[0]: %(value).1f کوادریلیون

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
fa[0]: %(value)s کوادریلیون

en: %(value).1f quintillion | %(value).1f quintillion
fa[0]: %(value).1f  کوانتینیوم

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
fa[0]: %(value)s کوانتینیوم

en: %(value).1f sextillion | %(value).1f sextillion
fa[0]: %(value).1f  با ۲۱ صفر

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
fa[0]: %(value)s با ۲۱ صفر

en: %(value).1f septillion | %(value).1f septillion
fa[0]: %(value).1f سپتیلیون

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
fa[0]: %(value)s سپتیلیون

en: %(value).1f nonillion | %(value).1f nonillion
fa[0]:  %(value).1f با ۵۴ صفر

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
fa[0]: %(value)s با ۵۴ صفر

en: %(value).1f decillion | %(value).1f decillion
fa[0]: %(value).1f با شصت صفر

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
fa[0]: %(value)s با شصت صفر

en: %(value).1f googol | %(value).1f googol
fa[0]: %(value).1f گوگُل

en: %(value)s googol | %(value)s googol
fa[0]: %(value)s گوگُل

en: one
fa: یک

en: two
fa: دو

en: three
fa: سه

en: four
fa: چهار

en: five
fa: پنج

en: six
fa: شش

en: seven
fa: هفت

en: eight
fa: هشت

en: nine
fa: نُه

en: today
fa: امروز

en: tomorrow
fa: فردا

en: yesterday
fa: دیروز

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s ago
fa: %(delta)s قبل

en: now
fa: اکنون

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
fa[0]: %(count)s ثانیه پیش

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
fa[0]: %(count)s دقیقه پیش

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
fa[0]: %(count)s ساعت پیش

[ctx: naturaltime]
en: %(delta)s from now
fa: %(delta)s از الان

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second from now | %(count)s seconds from now
fa[0]: %(count)s ثانیه دیگر

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute from now | %(count)s minutes from now
fa[0]: %(count)s دقیقه دیگر

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour from now | %(count)s hours from now
fa[0]: %(count)s ساعت دیگر
